Rahim ağzı kanserine karşı bilinçlendirme çalışmalarında “kadın” yerine 'rahim ağzı olanlar' ifadesi kullanıldı

Avustralya Sağlık Bakanlığı'nın rahim ağzı taraması davetinde 'kadın' yerine 'rahim ağzı olanlar' ifadesini kullanılması toplumda tartışmalara neden oldu.
Rahim ağzı kanserine karşı bilinçlendirme çalışmalarında “kadın” yerine 'rahim ağzı olanlar' ifadesi kullanıldı


Kaynak: skynews.com.au
Erişim Tarihi: 20.02.2024
Yayınlanma Tarihi: 20.02.2024

Avustralya Sağlık Bakanlığı, rahim ağzı kanserinin tespiti ve erken teşhisin önemine dikkat çekerek halkını rahim ağzı taramasına davet ediyor. Ancak kullanılan ifadeler, sadece kadınlara değil, "rahim ağzı olanlara" hitap ederek LGBT+ üyelerini de kapsanmaya çalışıldığı izlenimini uyandırıyor.

Sky News sunucusu Rita Panahi, hükümetin Sağlık Bakanlığı aracılığıyla transgender hareketine yaranma çabasının, cinsiyet ideolojisindeki çarpıklığa kapılmak anlamına geldiğini ifade etti. Panahi, Sağlık Bakanlığı'nın web sitesinde yayımlanan davetin üslubu nedeniyle, hükümeti "kadınlara karşı savaş" yürütmekle suçladı.

Panahi, "Kadınlara ve dile karşı savaş devam ediyor ve bu çarpık ideolojinin en son destekçisi Avustralya hükümetidir" dedi.

"Sağlık ve Yaşlı Bakım Bakanlığı, Ulusal Rahim Ağzı Tarama Programı adı altında bir karmaşa yarattı; buradaki anahtar kelime rahim ağzı. Kadınlardan ve 'rahim ağzı olan kişilerden' bahsediyor."