Quebec'te gençler aceleyle cinsiyet değişimine itiliyor

Kanada'nın Quebec eyaletinde 14 yaşındaki kız çocuklarının tıbbi sevk veya ebeveyn onayı olmadan karşı cinsiyet hormonlarına erişebildikleri ortaya çıktı.
Quebec'te gençler aceleyle cinsiyet değişimine itiliyor


Kaynak: tnc.news
Erişim Tarihi: 11.03.2024
Yayınlanma Tarihi: 07.03.2024

Kanada’nın Quebec eyaletinde cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) yaşayan gençler, aktivistlerin aksi yöndeki iddialarına rağmen aceleyle geri dönüşü olmayan cinsiyet değişimine zorlanıyor.

CBC'nin Fransızca yayın yapan kolu Radio-Canada tarafından yapılan bir araştırma, eyaletteki 14 yaşındaki kız çocuklarının tıbbi bir sevk ya da ebeveynlerinin rızası olmadan nasıl hızlı bir şekilde karşı cinsiyet hormonları için reçete alabildiklerini ortaya koydu.

Quebec'te cinsiyet değiştirmek için asgari bir yaş yok, ancak kendisini trans olarak tanımlayan hastaların çift mastektomi (her iki göğsünde alındığı transseksüel ameliyatı) için 16, genital ameliyat için 18 yaşına kadar beklemeleri gerekiyor.

14 yaşından itibaren ergenlik engelleyiciler ve karşı cinsiyet hormonlarının reçete edilmesi için ebeveyn onayı gerekmiyor.

Radio-Canada, sistemi test etmesi için 14 yaşındaki genç bir aktrisi gizli bir kamerayla özel bir cinsiyet kliniğine gönderdi. Genç kız, dakikalar içinde reçetesini aldı. Bu genç, reçetesini ebeveynleri olmadan ya da bir doktor, psikolog veya terapist tarafından yönlendirilmeden alabildi.

Genç kızdan, doktora gitmeden önce tıbbi olarak cinsiyet değişikliğinin tüm yan etkilerini içeren bir formu incelemesi istendi. Kız doktora, kendisine yeme bozukluğu teşhisi konulduğunu ve internette izlediği videolardan sonra yanlış bedende doğduğuna ikna olduğunu söyledi.

Doktor, hastayla hormonların tüm yan etkilerini gözden geçirmek veya gencin cinsiyet disforisinin altında yatan koşulları görmeye çalışmak yerine, gence ailesinin cinsiyet değiştirme sürecini destekleyip desteklemediğini ve "mastektomi, göğsün alınması gibi" bir ameliyatı düşünüp düşünmediğini sormaya devam etti.

Doktor ayrıca çocuğa doğurganlığını korumak isteyip istemediğini de sordu. "Anladığım kadarıyla 14 yaşında olmanız sizin için biraz uzak... Doğurganlık, başlamadan önce korumak istediğiniz bir şey mi?"

"Şey... hayır. Çocuk istemediğimi her zaman biliyordum" diye cevap veren kıza doktor "tamam" dedi. Sadece dokuz dakika sonra kıza karşı cinsiyet hormonları için bir reçete verildi.

Doktor, "Tabii ki 14 yaşındayken hemen yetişkin dozu vermiyoruz, çünkü ertesi sabah saçlarınızın uzamaya başlamasını istemezsiniz," dedi. "Sana orta dozda başlayacağım... yetişkin ve non-binary arasında."

Karşı cinsiyet hormonu
14 yaşındaki kız çocukları, tıbbi sevk veya ebeveyn onayı olmadan karşı cinsiyet hormonlarına erişebiliyor.

Radio-Canada tarafından yorum yapması istenen doktor, "bir tıbbi konsültasyon süre açısından değil, hasta ile sağlık uzmanı arasındaki bilgi alışverişinin kalitesi açısından değerlendirilir. Sağlık uzmanı gerekli tüm unsurların ele alındığını ve hastanın tüm sorularını sorma fırsatı bulduğunu hissettiğinde, sadece belirli bir süreye ulaşmak için konsültasyona devam etmek için hiçbir neden yoktur," dedi.

Quebec'ten çok sayıda  detrans (eski trans), önceden var olan diğer zihinsel sağlık sorunları hakkında çok az şey yaptıklarını söyledikleri "cinsiyet onaylayıcı" sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından geri dönüşü olmayan cinsiyet değişimini aceleye getirdiklerini hissettiklerini söyledi.

Clara takma adını kullanan 24 yaşındaki detrans kadın, gençliğinde kırılgan ruh sağlığı ve özgüven sorunlarıyla uğraştığını söyledi.

Sosyal medya sitesi Tumblr'da toplumsal cinsiyetideolojisine maruz kalmış ve daha sonra bir psikolog tarafından cinsiyet değiştirmeye teşvik edilmiş. Psikologla yaptığı birkaç seanstan sonra Clara annesine "Erkek fatma bir kadın olmaktansa efemine bir erkek olmayı tercih ederim" demiş.

Clara, "Kendimi tam olarak bir kadın gibi hissetmiyordum, çünkü gördüğüm kadın temsilleri bana bunun asla ulaşamayacağım bir standart olduğu izlenimini veriyordu," diyor.

Clara'nın ebeveynlerine ise kızlarının cinsiyet değiştirme sürecini hemen başlatmaları, aksi takdirde intihar edebileceği söylendi.

"İlk görüşmeden itibaren [terapist], Clara bir çocukmuş gibi davranmanın.... okulla birlikte adımlar atmanın, hormon tedavisine bir an önce başlamanın önemli olduğunu çünkü [cinsiyet değişiminin] ilk yılında intihar oranının çok çok çok yüksek olduğunu söyledi."

Clara 15 yaşında ergenlik engelleyicilere ve ardından karşı cinsiyet hormonlarına başladı. Daha sonra 17 yaşında çift mastektomi oldu.

Ancak Clara daha sonra ameliyatından pişman oldu. Daha sonra esas cinsiyetine geri döndü ve şu an bir kadın olarak yaşıyor, ancak vücudunda kalıcı değişiklikler var.

Cinsiyet değiştirme
16 yaşında hormon uygulamalarına başladıktan kısa süre sonra göğüslerini aldıran Jane Rocheleau-Matte cinsiyet değişiminden pişman olarak esas cinsiyetine döndü.

Jane Rocheleau-Matte, rapor soruşturmasında yer alan bir başka detrans oldu.

Rocheleau-Matte, gençliğinde erkek fatma olduğunu ve pandemi sırasında yayın platformu Twitch'te toplumsal cinsiyet ideolojisini keşfettiğini ve bunun daha erkeksi olduğunu düşünen bir kız olarak kendisinde karşılık bulan bir şey olduğunu düşündüğünü açıkladı.

16 yaşında karşı cinsiyet hormonları almaya başladı ve kısa bir süre sonra bir endokrinolog tarafından çift mastektomi için yeşil ışık yakıldı. Rocheleau-Matte, bandajlarını çıkardığı anda pişmanlık duymaya başladığını söyledi. 

"Bana iki ya da üç yıl beklemem ve bir yıldan uzun bir süre psikolojik takip yaptırmam gerektiğini söylediler" dedi. Rocheleau-Matte bunu şaşırtıcı bulmuş çünkü göğüslerini almadan önce ondan psikolojik takip istememişler.

Rocheleau-Matte, "Cinsiyet değiştirmek istediğinizde sizi karşılayan pek çok insan olduğunu, kimsenin sizi sorgulamadığını görüyorum," diye ekledi. "Ancak esas cinsiyetinize dönmek istediğinizde [...] birdenbire öncelik listesinde alt sıralara düşüyorsunuz."

Diğer yargı bölgelerinde olduğu gibi Quebec'te de okullarda ve sosyal medyada yaygınlaşan cinsiyet ideolojisi nedeniyle çocuk yaşta cinsiyet değiştirme oranında dramatik artışlar görülüyor.

Eyaletin iki ana cinsiyet kliniğinde şu anda yaklaşık 1100 cinsiyet disforik genç tedavi görüyor. Testosteron reçete edilen 14-17 yaş arası kızların sayısı 10 yılda %870 arttı. Ayrıca, 2023 yılında reşit olmayan 18 Quebecli kızın memeleri alındı. Bu sayı az gibi görünse de 2017 yılında reşit olmayanlara çift mastektomi yapılmıyordu.