Peru'da translar resmi olarak 'akıl hastası' olarak sınıflandırıldı

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte tarafından imzalanan kararnameye göre transseksüellik artık resmi olarak 'akıl hastalığı' olarak sınıflandırılıyor.
Peru'da translar resmi olarak 'akıl hastası' olarak sınıflandırıldı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 15.05.2024
Yayınlanma tarihi: 15.05.2024

Peru, transları resmi olarak "akıl hastası" olarak sınıflandırdı.

Devlet Başkanı Dina Boluarte tarafından imzalanan kararnameye göre, artık “transseksüalizm, çift rollü travestilik, çocuklukta cinsiyet kimliği bozukluğu, diğer cinsiyet kimliği bozuklukları ve fetişistik travestilik” artık akıl hastalığı olarak kaydediliyor.

Bu hamle, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) eşcinselliği Uluslararası Hastalık Sınıflandırması (ICD) listesinden çıkarmasının 34. yıldönümünden sadece birkaç gün önce gerçekleşti.

Transseksüalizm
Devlet Başkanı Dina Boluarte tarafından imzalanan kararnameye göre, transseksüalizm artık akıl hastalığı olarak sınıflandırılıyor.

DSÖ, ICD'nin yeni bir versiyonunun önerildiği ve 2022'de yürürlüğe girdiği 2019 yılında transseksüelliği hastalık kılavuzundan çıkarmıştı.

Peru hükümeti, kararnamenin “psikolojik tedaviyi” bu durumdan etkilenenler için ücretsiz hale getireceğini savunuyor ve “kişinin onuruna ve insan hakları çerçevesinde özgür eylemlerine saygıyı kategorik olarak yeniden teyit ettiğini ve onların yararına sağlık hizmetleri sağladığını” ifade ediyor.