Papa Francis Roma Katolik rahiplerinin eşcinsel çiftleri kutsayabileceğini söyledi

Roma Katolik Kilisesi lideri Papa Francis, rahiplerin belirli koşullar altında eşcinsel ve “olağan dışı” çiftleri kutsamalarına izin verilmesi gerektiğini söyledi.
Papa Francis Roma Katolik rahiplerinin eşcinsel çiftleri kutsayabileceğini söyledi

 

Erişim tarihi: 19.12.2023

Kaynak: bbc.com

 

Papa Francis'in rahiplerin eşcinsel çiftleri kutsamasına izin vermesi, Roma Katolik Kilisesi'nde LGBT üyeleri için sıra dışı bir gelişme olarak kayda geçti.

Roma Katolik Kilisesi lideri Papa Francis, rahiplerin belirli koşullar altında eşcinsel ve “olağan dışı” çiftleri kutsamalarına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Ancak Vatikan, kutsamaların düzenli kilise ritüellerinin bir parçası veya medeni birliktelikler ve düğünlerle ilgili olmaması gerektiğini belirtti. Evliliğin bir erkek ve bir kadın arasında olması gerektiği görüşünü koruduğunu da ifade etti.

Papa Francis Pazartesi günü Vatikan tarafından yayınlanan ve değişikliği duyuran bir belgeyi onayladı. Vatikan bunun "Tanrı'nın herkesi kucakladığının" bir işareti olması gerektiğini söyledi, ancak belgede rahiplerin duruma göre karar vermesi gerektiği belirtiliyor.

Metni tanıtan Kilise Başkanı Kardinal Víctor Manuel Fernández, yeni deklarasyonun "Kilise'nin evlilikle ilgili geleneksel doktrinine sadık kaldığını" söyledi.

Ancak Papa'nın Katolik Kilisesi'nin cazibesini "genişletme" yönündeki "pastoral vizyonuna" uygun olarak, yeni yönergelerin rahiplerin hala günah sayılan ilişkileri kutsamasına izin vereceğini de sözlerine ekledi.

Bildiriye göre, kutsama alan kişilerden "önceden ahlaki mükemmelliğe sahip olmaları istenmemelidir".

Roma Katolik Kilisesi lideri Papa Francis, kilisenin aksi yönündeki inançlarına karşın eşcinsel çiftlerin kutsanmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Katolik Kilisesi'ndeki kutsama, genellikle bir papaz tarafından yapılan ve Tanrı'nın kutsanan kişi ya da kişilere olumlu bakmasını isteyen bir dua ya da yakarıştır.

Kardinal Fernández, yeni tutumun Katolik Kilisesi nezdinde eşcinsel çiftlerin statüsünü onaylamadığını vurguladı.

Bildiri, Katolik Kilisesi'nin tutumunda bir değişiklik olmasa da tonunda bir yumuşamayı temsil ediyor.

Papa Francis 2021 yılında rahiplerin eşcinsel evlilikleri kutsayamayacağını, çünkü Tanrı'nın "günahı kutsayamayacağını" söylemişti. Ekim ayında ise Kilise'nin eşcinsel çiftleri kutsamasına açık olduğunu söylemişti.

Bazı ülkelerdeki piskoposlar da daha önce rahiplerin eşcinsel çiftleri kutsamasına izin vermiştir, ancak Kilise yetkililerinin tutumu belirsiz kalmıştır.