Papa, cinsiyet ideolojisinin savunduğu 'çirkin teoriyi' kınadı ve bu teorinin insanlığı ortadan kaldırmaya çalıştığını söyledi

Katolik Kilisesi lideri, katıldığı bir konferansta toplumsal cinsiyet ideolojisini cinsiyetler arası farklılıkları silmeye çalışan çirkin bir ideoloji olarak tanımladı.
Papa, cinsiyet ideolojisinin savunduğu 'çirkin teoriyi' kınadı ve bu teorinin insanlığı ortadan kaldırmaya çalıştığını söyledi


Kaynak: dailymail.co.uk 
Erişim tarihi: 04.03.2024 

Papa Francis Cuma günü “toplumsal cinsiyet” ideolojisinin tehlikeleri konusunda uyarıda bulunarak, insanlığı tehdit eden “çirkin bir ideoloji” olarak kınadığı bu teori hakkında çalışmalar yaptırdığını söyledi. 

Vatikan'da Hristiyan öğretilerine göre kadın ve erkeğin değişen rolleri üzerine düzenlenen iki günlük konferansın katılımcılarına hitap eden Papa Francis, “toplumsal cinsiyet ideolojisi” olarak adlandırılan şeyin, cinsiyetler arasındaki farklılıkları silmeye çalışan bir tehdit olduğunu söyledi. Papa: “Bu buluşmanın, kadınlarla erkekler arasındaki bu buluşmanın gerçekleşmesi çok önemli, çünkü bugün en büyük tehlike toplumsal cinsiyet ideolojisidir. Farklılıkları silen ve her şeyi aynı yapan zamanımızın bu çirkin ideolojisi üzerine çalışmalar yapılmasını istedim. Farklılıkları silmek, insanlığı silmektir. Farklılıkları ortadan kaldırmak insanlığı da ortadan kaldırmak demektir.” ifadelerini kullandı. 

Genellikle “toplumsal cinsiyet ideolojisi” olarak adlandırılan cinsiyet teorisi, cinsiyetin erkek ve kadın şeklinde tanımlanan ikili kategoriden daha karmaşık ve akışkan olduğunu ve görünür cinsiyet özelliklerinden daha fazlasına bağlı olduğunu öne süren bir LGBT ideolojisidir. 

Evlilik ve inanç konularının ele alındığı konferansta Katolik Kilisesi lideri 'distopik' bir gelecek uyarısında bulundu. 87 yaşındaki Papa, yakın zamanda geçirdiği soğuk algınlığı nedeniyle hala acı çektiğini ve bir yardımcısından konuşmasını okumasını istediğini, ancak önce toplumsal cinsiyet ideolojisi konusundaki duygularının 'altını çizmek' istediğini söyledi. 
 

papa francis, LGBT, toplumsal cinsiyet, eşcinsel, gey, lezbiyen, biseksüel, transseksüel, cinsiyet değiştirme, ergenlik engelleyiciler, hormon tedavisi, toplumsal cinsiyet ideolojisi
Papa Francis, katıldığı bir konferansta  toplumsal cinsiyet ideolojisinin tehlikelerine karşı uyarılarda bulundu.


Papa, 1907 yılında Katolik bir rahip tarafından yayınlanan ve dinin olmadığı bir dünyayı anlatan “Dünyanın Efendisi” adlı “kehanet” niteliğinde distopik bir roman okuduğunu ve bu kitabın insanlar arasındaki farklılıkları ortadan kaldırma riskine karşı uyarıda bulunduğunu hatırladığını söyledi. Papa ziyaretçilerine: "Vaktiniz varsa okuyun, çünkü günümüzün bu gibi sorunlarından bahsediyor." dedi. 

Arjantinli Papa, cinsiyet ideolojisi olarak da adlandırılan ve genel olarak cinsiyetin biyolojiden ziyade toplumsal normların bir ürünü olduğunu öne süren toplumsal cinsiyet ideolojisine defalarca karşı çıkmıştı. 

2019 yılında Vatikan, Katolik okul öğretmenlerinin “kadın ve erkek arasındaki doğal farkı inkar eden” fikirlere karşı koymalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir eğitim belgesi yayınlamıştı. Bu karar, Vatikan'ın hormon tedavisi veya cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmiş olsalar bile transseksüellerin vaftiz edilmelerine izin verilebileceğini açıklamasından sadece birkaç ay sonra alınmıştı. Vatikan ayrıca, Katolik inancında eğitileceklerine dair sağlam temellere dayanan bir umut olması koşuluyla, eşcinsel çiftlerin çocuklarının taşıyıcı anneden doğmuş olsalar bile vaftiz edilmeleri gerektiğini söylemişti.