Ortaokul öğrencisinin 'Sadece iki cinsiyet vardır' yazılı bir tişört giymesi davayla sonuçlandı

Ortaokul öğrencisi Liam Morrison'ın giydiği 'Sadece iki cinsiyet vardır' tişörtüne yönelik yasak mahkemeye taşındı.
Ortaokul öğrencisinin 'Sadece iki cinsiyet vardır' yazılı bir tişört giymesi davayla sonuçlandı


Kaynak: https: washingtonexaminer.com
Erişim tarihi: 08.02.2024
Yayınlanma Tarihi: 07.02.2024

Boston'da bulunan Temyiz Mahkemesi’nde 8 Şubat'ta gerçekleşecek olan davada, ifade özgürlüğü mücadelesi veren bir ortaokul öğrencisi olan Liam Morrison'ın avukatları sözlü savunmalarını sunacak.

Ortaokulu öğrencisi Liam Morrison, 2023 yılında üzerinde "Sadece iki cinsiyet vardır" ifadesini taşıyan bir tişört giydi. Ancak okul yönetimi, Morrison'a bu tişörtü çıkarması ya da eve gitmesi talimatını verdi. Mayıs 2023'te, Alliance Defending Freedom (ADF)* ve Massachusetts Family Institute**, Morrison adına, okulun ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiği iddiasıyla bir dava açtı.

ADF avukatları, mahkemeden öğrencinin Birinci Anayasa Değişikliği hakkının ihlal edildiğine karar vermesini ve okulların öğrencilere bakış açılarına göre ayrımcılık yapan anayasaya aykırı bir kıyafet yönetmeliğini uygulamayı durdurmasını talep ediyor.

ADF Kıdemli Avukatı David Cortman, "Öğrenciler bir okul binasına girdikleri anda ifade özgürlüğü haklarını kaybetmezler" şeklinde belirtti. Cortman, şunları ekledi: "Bu dava tişörtlerle ilgili değil; asıl mesele, bir devlet okulunun bir ortaokul öğrencisinin farklı bir görüş ifade etmesine izin vermemesiyle ilgilidir. Okul, posterler ve 'Onur' etkinlikleri gibi araçlarla toplumsal cinsiyet hakkındaki görüşlerini aktif olarak destekliyor. Ayrıca diğer öğrencileri de “toplumsal cinsiyetle” ilgili mesajlar içeren tişörtler giymeye teşvik ediyor. Geçen okul yılının sonunda başka bir öğrenci, “Kız, erkek, cinsiyetsiz, hepsi okey” yazılı bir tişört giydi ve buna izin verildi. Ancak sadece birkaç hafta önce, Morrison’ı “Sadece iki cinsiyet vardır” tişörtü nedeniyle cezalandırdılar çünkü bu tişört, onların kabul ettiği inançlara uymuyordu.

Toplumsal cinsiyet
Ortaokul öğrencisi Liam Morrison'ın 'Sadece iki cinsiyet vardır' yazılı bir tişört giymesine yönelik yasak mahkemeye taşındı.

Tişörtünün sansürlenmeye çalışılması üzerine Morrison protesto amacıyla "Sadece [sansürlü] cinsiyet vardır" yazan bir tişört giymeyi tercih etti, ancak okula döndüğünde doğrudan müdürün odasına gönderildi. 

Haziran 2023'te, Boston'daki ABD Massachusetts Bölge Mahkemesi'nden bir yargıç, Morrison'ın avukatlarının, okulun Morrison'ın cinsiyet görüşlerini ifade etmesini yasaklama yetkisini askıya alacak geçici bir tedbir talebini reddetti. ADF, mahkemenin öğrencinin ifade özgürlüğüne karşı kararının ardından Ağustos ayında temyiz başvurusunda bulundu.

Cortman, "Mahkemenin, ifade özgürlüğünün sadece bazıları için değil, herkes için geçerli olduğuna karar vermesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

* Alliance Defending Freedom (ADF), Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir hukuk ve savunma organizasyonudur.

** Massachusetts Family Institute, Massachusetts merkezli bir sivil toplum kuruluşudur. Bu kuruluş, aile, yaşam ve özgürlük konularında politika savunuculuğu yapmayı amaçlayan muhafazakar bir organizasyondur.