Okullardaki tartışmalı cinsiyet dersleri ve anketleri ebeveynlerin tepkisini çekti

Washington eyaletinde ilkokul çocuklarına cinsiyet değişimi konusunda ders verilmesi ebeveynlerin soruşturma talep etmesine yol açtı.
Okullardaki tartışmalı cinsiyet dersleri ve anketleri ebeveynlerin tepkisini çekti


Erişim tarihi: 25.01.2024
Kaynak: fox28savannah.com

Washington eyaletinde ebeveynlerin ilkokul çocuklarının sözde cinsiyet kimliği ve cinsiyet değişimi konusunda endişe verici bir ders aldıklarını söylemeleri üzerine tepkiler yükselirken, Illinois okulunda yapılan tartışmalı bir anket de ebeveynlerin soruşturma talep etmesine yol açtı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösteren bir ebeveyn topluluğu olan Parents Defending Education (Eğitimi Savunan Ebeveynler) Direktörü Erika Sanzi, Marvista İlkokulu dördüncü sınıf öğrencilerinin velilerine gönderilen bir mektuptan bahsetti. Mektupta, öğrencilere cinsiyet değiştirme konusunda bir eşitlik dersi alacakları belirtiliyordu.

Sanzi, "Bir Pazar günü saat 16.00'da aileler müdürden, 9 ve 10 yaşındaki çocuklarla çalışan bir personelin cinsiyetini değiştireceğini ve öğrencilerin artık bu kişiye Bayan Angela değil de Bay Angel olarak hitap etmelerinin gerektiğine dair bir mesaj aldılar" dedi.

Sanzi'nin belirttiğine göre, "Kendin Olmak Güzel Hissettiriyor: Cinsiyet Kimliği Hakkında Bir Kitap" adındaki bir kitap da ders planına dahil edilmişti ve ebeveynlerin bunu reddedemeyeceği söylenmişti.

Sanzi, "Okul, bu dersi zorunlu olarak kabul ettiği için ebeveynlerin reddetme mekanizması yoktu,” dedi. “Ancak diğer bir sorun, Pazar günü saat 16.00'da bu duyurunun yapılmış olmasıydı, bu yüzden ders verildiği zamana kadar birçok ebeveyn henüz bundan haberdar değildi. Bu yüzden önceden ebeveynlerle bir konuşma yapılmadı ve çocukların bu dersten muaf tutulması mümkün olmadı.”

Cinsiyet kimliği
Devlet okullarında dokuz yaş ve üzeri çocuklara cinsiyetlerinin doğdukları cinsiyetle eşleşip eşleşmediği soruluyor.

Illinois eyaletindeki ebeveynler, eyaletin devlet okullarında dokuz yaşındaki çocuklara “şu anki cinsiyetiniz doğduğunuz cinsiyetinizle eşleşiyor mu” gibi sorular soran bir anket yayınlamasının ardından öfkelendi.

Sanzi, "Bunlara Gençlik Davranış Anketleri veya Gençlik Risk Anketleri deniyor ve genellikle her eyalette, bazen bir devlet kurumu aracılığıyla uygulanıyor. Bu durumda, anket Illinois Üniversitesi aracılığıyla gerçekleştiriliyor. 11 yaşındaki çocuklara ankette hiç intihar planı yaptınız mı diye soruluyor." dedi. "Dokuz yaşından başlayarak çocuklara yöneltilen bu sorular, sözde cinsiyet kimlikleri hakkında son derece müdahaleci sorular olmakla kalmıyor, aynı zamanda insanların büyük çoğunluğunun saçma olduğunu düşündüğü ‘cinsiyetin doğumda atandığı’ düşüncesine de dayanıyor."

Sanzi, Illinois Üniversitesini topladığı verilerin ne olduğunu açıklamaya devam etti: "Emin değilim ama genellikle verilere bakıp ardından uygulanan programları haklı çıkarmanın yollarını buluyorlar, kesinlikle okul bağlamında göreceğimiz şey budur. Sözde çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılıkla ilgili girişimler için büyük harcamalar göreceğiz. Ve bu milyarlarca dolarlık bir endüstri olmasına rağmen, öğrencilerin sonuçlarını veya okul kültürünü iyileştirdiğine dair henüz en ufak bir kanıt görmedik."