Okullarda LGBTQ içerikli eğitim politikalarına karşı çıkan protestolar Kanada’da doruğa ulaştı

Kanada okullarında LGBT içerikli eğitim politikalarına karşı yapılan '1 Milyon Çocuk için Yürüyüş' protestosunda yüzlerce kişi 'Çocuklara dokunmayın' sloganları attı.
Okullarda LGBTQ içerikli eğitim politikalarına karşı çıkan protestolar Kanada’da doruğa ulaştı

 

Erişim tarihi: 12.12.2023

Kaynak: cbc.ca

 

Kanada okullarında LGBT içerikli eğitim verilmesine yönelik protestolar giderek büyüyor. Manitoba eyaletine bağlı Winnipeg ve Brandon kentlerindeki protestolar, Kanada genelindeki '1 Milyon Çocuk Yürüyüşü' etkinlikleri arasında gerçekleşiyor.

Çarşamba günü Manitoba Meclisi önünde LGBT içerikli eğitim ve cinsel eğitim politikalarına karşı yapılan "1 Milyon Çocuk İçin Yürüyüş" protestosuna katılan yüzlerce kişinin "Çocuklara dokunmayın" sloganı, karşı protestocuların “trans çocukları koruyun” sloganıyla karşılandı. Çocukların tıbbileştirilmesine karşı çıkan grubun yasama meclisine doğru yürüyüşe geçmesi ve burada karşı protestocularla karşılaşması tansiyonu yükseltti. 

68 yaşındaki protestocu Carol McGann, "Bir taraf seçmek zorundayız" dedi. "Benim karşı olduğum şey çocukların beyinlerinin yıkanması, çocukların okul sistemine giren bir yetişkinin ideolojisine göre karar vermeleri ve seçim yapmalarıdır" dedi. Protestocular henüz olgunlaşmamış gençlerin hormon replasman tedavisi veya cinsiyet değiştirme ameliyatı gibi uygulamalara karar verecek yetiye sahip olmadıklarına ve böyle bir kararın doğuracağı ağır sonuçlarına dair derin endişelerini dile getirdi.

Çarşamba günü Kanada genelinde düzenlenen benzer protestolarda bazı ebeveynler ve sosyal muhafazakâr gruplar, sınıfta ve müfredat dışı ortamlarda LGBT ve cinsel eğitim politikalarının "ebeveyn haklarına" aykırı olduğunu savundu. LGBT ideolojisini benimseyen okul politikalarına tepki amaçlı düzenlenen mitinglerde tutuklamalar ve hararetli tartışmalar yaşandı.

Ülke çapındaki protestolar, Saskatchewan ve New Brunswick de dahil olmak üzere Kanada'nın bazı bölgelerinde yürürlüğe konan ve eğitimcilerin öğrencilere farklı bir isimle ve doğdukları cinsiyetten farklı bir cinsiyette hitap edebilmeleri için ebeveynlerin onayını gerektiren politikaları savunuyor.

LGBT
Çocukları cinsiyet değişimine teşvik eden okul politikaları yüzlerce kişi tarafından tarafından protesto edildi.

Manitoba'nın İlerici Muhafazakar Partisi de "ebeveyn haklarını" yeniden seçim kampanyasının bir parçası haline getirdi. İlerici Muhafazakar Partisi lideri Heather Stefanson, geçen ayın sonlarında konuyla ilgili bir soru üzerine, bir öğrencinin kendi cinsiyetinden farklı bir cinsiyetle kendini ifade etmesi durumunda ebeveynlerin okullar tarafından bilgilendirilmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi. Stefanson, 17 Ağustos'taki kampanya duyurusunun ardından yaptığı açıklamada, "Ebeveynler, çocukları için en iyisinin ne olduğunu bilirler, ancak bunların hepsi danışma sürecinin bir parçası" dedi.

The Forks'ta toplanan ve aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu kalabalık arasında yer alan Mohamed Hayik, okul müfredatının gençleri transseksüel ameliyatı olmaya yönlendirebileceğinden endişe duyduğunu söyledi. İki yaşında bir oğlu olan Hayik, bunun dini inançlarına aykırı olacağını söyledi.

Masroor Ansari de bir Müslüman olarak dini inançlarına atıfta bulunarak çocuklara "cinsiyet değiştirmekle ilgili bilgilerin öğretilmemesi gerektiğini" söyledi.

Bu bahar, Brandon Okul Bölümü Mütevelli Heyeti toplantısında "transseksüel kitapların" okul kütüphanelerinden kaldırılması çağrısında bulunuldu.