Öğretmen LGBT kulübünü ebeveynlerden saklayarak bölge politikalarını ihlal etti

ABD Illinois'de bir öğretmenin, 'Bubbles (Baloncuklar)' olarak adlandırdığı bir LGBT kulübünü ebeveynlerden gizleyerek bölge politikalarını ihlal ettiği bildirildi.
Öğretmen LGBT kulübünü ebeveynlerden saklayarak bölge politikalarını ihlal etti

 

Erişim tarihi: 7.12.2023

Kaynak: christianpost.com

 

ABD Illinois'de bir öğretmenin, bir LGBT kulübünü çocuklarla "Bubbles (Baloncuklar)" olarak adlandırarak ebeveynlerden gizlediği bildirildi. Okul müfettişi bunun bölge politikalarının ihlali olduğunu açıkladı.

İsmi açıklanmayan öğretmen, Ağustos 2022'de Red Bud Lisesi'nde görevliyken, diğer okul bölgelerinden öğretmenlerle Cinsiyet ve Cinsellik İttifakı grubu hakkındaki bilgileri nasıl gizleyeceğiyle ilgili e-posta alışverişinde bulunmuştu.

Ekim ayında, ebeveyn hakları savunma grubu Parents Defending Education, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talebi yoluyla elde ettikleri e-postaların kopyalarını paylaştı. Grup, söz konusu kulübe altıncı sınıf öğrencileri kadar küçük çocukların dahil edildiğini açıkladı.

İncelenen e-postalar, Red Bud öğretmeninin kulüp toplantıları için Google Classroom'u kullandığını, ancak velileri davet etmediğini ortaya çıkardı. Öğretmen e-postasında "Kulübü tanımlamayan bir isim koyduk ama çocuklar kulübün ne olduğunu biliyorlardı. ‘Baloncuklar’ onların bulduğu bir isimdi" diye yazmıştı.

Başka bir okulun öğretmeni de gönderdiği bir e-postada, öğretmenlerin Google Classroom kullanmaları gerektiğini ve bazı çocukların ebeveynlerinin erişiminden endişe duyduklarını yazmış, kulüp iletişimi için kullanılacak platformlar hakkında öneriler istemişti.

Red Bud Okul Bölgesi Müfettişi Jonathan Tallman, yaptığı açıklamada ebeveynlerden bilgi saklamanın "kesinlikle yanlış" olduğunu ve bölgenin bu tür eylemlere müsamaha göstermeyeceğini belirtti. Müfettiş, söz konusu öğretmenin karıştığı olayla ilgili olarak ebeveynlere ve personele bir e-posta gönderdi. E-postada müfettiş, mevcut personelin olaya karışmadığını ve LGBT kulübünü ebeveynlerden saklamaya çalışan öğretmenin artık okulda olmadığını açıkladı. Kulüp ise artık aktif durumda değil. 

LGBT
ABD'de bir öğretmenin Red Bud Lisesi'nde görevliyken LGBT kulübünü ebeveynlerden sakladığı öğrenildi.

Tallman e-postasında, "Eğitim Kurulumuz bu konuyu çok ciddiye alıyor. Tüm Bölge çalışanlarının ve öğrenci kulübü sponsorlarının öğrenci gruplarının adını herhangi bir amaçla değiştirme yetkisine sahip olmadıklarını açıkça belirtmem için talimat aldım" dedi. "Ayrıca, hiçbir çalışanın kasıtlı olarak ebeveynlerden bilgi saklamasına müsamaha göstermeyeceğiz" diye ekledi. "Her ebeveyn, çocuklarının hangi gruplara ve kulüplere katıldığını bilme hakkına sahiptir. İdare ya da Eğitim Kurulu bu tür bilgilerin velilerden saklanması ya da gizlenmesine yönelik hiçbir kasıtlı eyleme müsamaha göstermeyecektir."

Tallman, velilere ve personele gönderdiği e-postada, kampüsteki kulüplerin öğrenciler tarafından işletildiğini ve bölge ya da çalışanları tarafından kontrol edilmediğini açıkladı ve öğrencilerin kulüp için yetişkin bir sponsor belirlemeleri ve bu sponsorun da kulüp faaliyetlerini herhangi bir ücret almadan denetlemesi gerektiğini ifade etti.

Ebeveyn haklarıyla ilgili olarak bölge, ebeveynlere çocuklarının yetiştirilmesini ve eğitimini yönetme hakkı verilmesinin gerekçesi olarak Illinois Okul Kanunu'nu göstermektedir.

Ebeveyn hakları ülke çapında okul bölgelerinde devam eden bir tartışma haline gelmiştir. Birçok okul, çocukların karşı cins olduklarını beyan etmeleri halinde, ebeveynlerinin bilgilendirilmesini gerektiren politikalar oluşturmuştur. Parents Defending Education tarafından bu yıl yayınlanan bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde 1.000'den fazla okul bölgesi, öğrencilerin talep etmesi halinde personelin öğrencilerin cinsiyetlerini velilerden gizli tutmasını gerektiren politikalara sahiptir.

Eleştirmenler, sözde ‘’trans’’ öğrencilerin cinsiyet değiştirme süreçlerini ebeveynlerinin bilmesini istemeyebileceğini ileri sürerken, diğerleri bir ebeveynin çocuğunun fiziksel ve ruhsal sağlığındaki değişiklikleri bilmeye hakkı olduğunu savunmaktadır.