Öğrencilerin karşı cinsiyetle gecelemesine izin veren okul politikası velilerden gizleniyor

Colorado’da bir okul, 11 yaşındaki bir kız çocuğunu okul gezisinde bir erkek öğrenciyle aynı yatağı paylaşmak zorunda bıraktı.
Öğrencilerin karşı cinsiyetle gecelemesine izin veren okul politikası velilerden gizleniyor


Kaynak: adflegal.org
Erişim Tarihi: 09.02.2024
Yayınlama Tarihi: 04.12.2023

Aralık 2023'te, ABD merkezli hukuk kuruluşu Alliance Defending Freedom (ADF), Amerika’nın Colorado eyaletindeki Jefferson County Public Schools (JCPS) okuluna velilerden bilgi saklama ve öğrencilere yanıltıcı bilgi verme politikasının anayasaya aykırı olduğunu belirten bir mektup gönderdi. 

ADF avukatları, Joe ve Serena Wailes çiftini temsil ederek, 11 yaşındaki kızlarının bilgileri dışında bir gece okul gezisinde bir erkek öğrenciyle aynı odayı ve yatağı paylaşmaya zorlanması durumuyla ilgili itirazda bulunuyor.

Okul politikası, kendini karşı cins olarak “tanımlayan” sözde trans öğrencilerin, "öğrencinin okulda sürekli olarak ileri sürdüğü cinsiyet kimliğini paylaşan diğer öğrencilerle gece konaklamalarını paylaşması" gerektiğini belirtiyor. Politika ayrıca "hiçbir koşulda" kendini karşı cins olarak tanımlayan bir öğrencinin aynı cinsiyetten öğrencilerle aynı odayı paylaşmak zorunda bırakılmamasını talep ediyor, ancak ADF avukatlarının mektupta açıkladığı gibi, bu hüküm Wailes'lerin kızı gibi karşı cinsiyetten bir öğrenciyle aynı odayı paylaşmak istemeyen diğer öğrencilere eşit şekilde uygulanmıyor. 

ADF avukatları, bu politikanın Wailes'lerin dini inançlarını, bölgedeki tüm ebeveynlerin ebeveyn haklarını ve tüm öğrencilerin mahremiyet haklarını nasıl ihlal ettiğini belirtiyor. ADF Kıdemli Avukat Kate Anderson, "Çocuklarının yetiştirilmesini ve eğitimini yönetme hakkına devlet değil ebeveynler sahiptir ve bu, çocuklarının mahremiyetini korumak için bilinçli kararlar almayı da içerir" dedi. "Okullar asla ebeveynlerden bilgi saklamamalıdır, ancak JCPS yetkililerinin burada yaptığı tam olarak budur. Bu da Wailes'in 11 yaşındaki kızını, biyolojik bir erkek çocukla aynı yatakta uyumak ile öğretmenlerinin ve akranlarının önünde mahremiyetini savunmak arasında seçim yapmak zorunda kaldığı çok zor bir duruma soktu. Wailes ailesinin, okulun kalacak yer konusunda ebeveynlerden kasıtlı olarak bilgi saklama uygulamasına son vermesini istemesi anlaşılır bir durumdur. Her ebeveyn, çocukları için en iyi kararı verebilmek için gereken bilgiye sahip olmalıdır."

2023 yazında Wailes ailesinin kızı, bir okul gezisinde kendisinin veya ebeveynlerinin haberi olmadan veya onayları alınmadan, kendisini kız olarak adlandıran beşinci sınıf bir erkek öğrenciyle aynı odayı paylaşmaya zorlandı. Wailes'lerin kızı bunu ancak geziye başladıktan sonra erkek öğrenci kendisine söylediğinde öğrendi.

Kız, bir erkek öğrenciyle aynı yatağı paylaşma ihtimalinden rahatsız oldu. Endişelerini gezide kendisine eşlik eden annesiyle paylaştı ve birlikte refakatçi olarak görev yapan bir öğretmenle görüştüler. Okul refakatçisi, Wailes'lerin kızına farklı bir oda yerine sadece farklı bir yatağa yerleştirmeyi tercih edip etmediğini sordu. Kız bu düzenlemeye rağmen hala rahatsız olsa da, bir gece için denemeyi kabul etti. 

Trans
11 yaşındaki kızları trans olduğunu iddia eden erkek bir öğrenciyle aynı yatağı paylaşmak zorunda bırakılan Joe ve Serena Wailes çifti ebeveynlik hakları için mücadele ediyor.

Okul yetkilileri daha sonra oda arkadaşlarına yalan söylemeye karar verdi ve Wailes'lerin kızına da aynı talimatı vererek klimaya daha yakın olmak için yatak değiştirmesi gerektiğini söylemesini istedi. Ancak odaya geri döndüklerinde, odadaki başka bir kızın erkek öğrenciye de klimaya yakın yatağa geçmesini önermesi üzerine Wailes'lerin kızı yine zor durumda kaldı.

Wailes'lerin kızı düzenlemeden rahatsız olmaya devam etmesine rağmen, böylesine tartışmalı bir konuda akranlarının önünde konuşmaktan korktu ve erkek öğrencinin rahatsız hissetmesini istemedi. Bu yüzden salona gidip annesine bir kez daha bir erkek öğrenciyle aynı yatağı paylaşmaktan rahatsız olduğunu söyledi. Annesiyle birlikte okul refakatçisine geri döndü ve tekrar başka bir odaya taşınmasını istedi. Okul refakatçileri bu kez erkek öğrenci ile diğer kızlardan birini başka bir odaya taşıdı, ancak diğer kızlara yine yalan söyleyerek, hasta oda arkadaşına daha fazla yer açmak için bu değişikliği yaptıklarını söylediler.

ADF avukatlarının mektuplarında açıkladıkları üzere, akşam boyunca okul çalışanlarının tek kaygısı erkek öğrencinin mahremiyeti ve duygularıydı. Wailes’ler, tüm öğrencilerin mahremiyetinin ve duygularının dikkate alındığından emin olmak istiyor. Bunun için okulun, gece politikasını ebeveynlere bildirilmesi gerekiyor. 

Bunun yerine okul, öğrenci mahremiyetini ve ebeveyn haklarını göz ardı ederek bu bilgiyi ebeveynlerden saklıyor. Wailes'lerin iki küçük çocuğu var. Dördüncü sınıf ikizleri, gelecek yıl aynı okul gezisine katılmak üzere kayıt yaptırdılar. Planlama ve bağış toplama çalışmaları çoktan başladı. 

Wailes’ler, okulun öğrencilerin oda atamalarına ilişkin politikasını netleştirmesini ve her ebeveynin çocukları için en iyi kararı verme ve isterlerse çocuklarını böyle bir politikanın dışında tutma fırsatına sahip olması için, bir gezi başlamadan önce tüm öğrencilerin ebeveynlerine çocukların cinsiyet yerine “cinsiyet kimlik”lerine göre odalara yerleştirileceği konusunda bilgi verilip verilmeyeceğini belirtmesini talep ediyor.