NHS Vakfı'nın 'erkek sütünün' bebekler için sağlıklı olduğuna dair iddiası tepkiye yol açtı

Trans kadınlar tarafından üretilen sütün bebekler için sağlıklı olduğunu iddia eden NHS Vakfı, anne ve bebek için en iyi olandansa trans kimlikleri öncelemekle suçlandı.
NHS Vakfı'nın 'erkek sütünün' bebekler için sağlıklı olduğuna dair iddiası tepkiye yol açtı


Kaynak: ifamnews.com
Erişim tarihi: 20.02.2024
Yayınlanma Tarihi: 19.02.2024

The Telegraph'ın haberine göre, Sussex Üniversitesi Hastaneleri NHS Vakfı (USHT), "trans kadınlar" (biyolojik olarak erkek olup kadın olduğunu iddia edenler) tarafından üretilen sütün bebekler için kadınlar tarafından üretilen süt kadar sağlıklı olduğunu iddia etti. Bu iddia, söz konusu "trans kadınlarda" emzirmeyi veya "göğüsten beslenmeyi" teşvik etmek amacıyla Domperidon gibi hormon değiştirici ilaçların kullanıldığı varsayımıyla ortaya atıldı.

NHS kuruluşunun açıklaması, sütteki testosteron konsantrasyonlarının yüzde birinden az olduğunu ve sütü içen bebeklerde gözlemlenen herhangi bir yan etkiye rastlanmadığını iddia eden 2022 tarihli tek bir çalışmaya dayanıyor. İlaç kaynaklı emzirmenin güvenliğini desteklemesine rağmen vakıf, ilaç kullanan ebeveynlere, ilacın emzirme yoluyla bebeğe olan muhtemel transferi ve potansiyel sağlık etkileri konusunda danışmanlık almalarını öneriyor. Ancak bu tavsiye, Domperidon üreticisinin bebeklerin kalpleri üzerindeki potansiyel riskler nedeniyle kullanımına karşı uyarıda bulunan açıklamasıyla çelişiyor.

Trans kadın
"Trans kadınlar" tarafından üretilen sütün bebekler için sağlıklı olduğunu iddia eden NHS Vakfı, anne ve bebektense trans kimlikleri öncelemekle suçlandı.

Vakfın tavsiyesi, Sex Matters grubunun “anneler ve bebekler için en iyi olandansa trans kimliklerin önceliklendirilmesi” konusundaki endişelerini dile getirmesiyle önemli eleştiriler aldı. Policy Exchange düşünce kuruluşu, NHS vakfını “erkek sütüyle” ilgili iddialarında “dengesiz ve naif” olmakla suçladı.

Emzirmenin amacı bebeğe beslenme ve bağışıklık faydaları sağlamaktır; yetişkinlerde cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) veya başka herhangi bir duyguyu hafifletmek değildir. Emzirmek, birinin öznel algısını onaylamakla değil, bebeği beslemek ile ilgilidir.