New York’ta HIV/AIDS müfredatı aracılığıyla, anaokulu öğrencilerine cinsel organlar hakkında bilgi veriliyor

New York'ta 4 yaşından küçük devlet okulu öğrencileri, vulva ve penisleri tanımlayan bir kitap da dahil olmak üzere, anaokulunda HIV'in ABC'sini öğreniyor.
New York’ta HIV/AIDS müfredatı aracılığıyla, anaokulu öğrencilerine cinsel organlar hakkında bilgi veriliyor


Kaynak: nypost.com
Erişim tarihi: 03.05.2024

The New York Post gazetesinin öğrendiğine göre, New York'ta 4 yaşından küçük devlet okulu öğrencileri, vulva ve penisleri tanımlayan bir kitap da dahil olmak üzere, anaokulunda HIV'in ABC'sini öğreniyor. St. Louis’ten bir cinsiyet eğitimcisi ve terapist olan Dr. Lexx Brown-James'in "Bunlar benim gözlerim, bu benim burnum, bu benim vulvam, bunlar benim ayak parmaklarım" adlı kitabı etrafında 4 ve 5 yaşındaki çocuklar için dersler düzenleniyor.

"Bazı kızlar elbise giyer, bazıları giymez, bazı kızların vulvası vardır, bazılarının yoktur" şeklinde ifadelere yer veren kitap: "Bazı erkeklerin penisi vardır ama tüm erkeklerin yoktur. Görgü kurallarına uymak için her zaman 'Size nasıl hitap edebilirim?' diye sorun" şeklinde devam ediyor.

Brown-James tarafından New York Devlet Okulları için özel olarak hazırlanan ve uyarlanan kitabın bir videosunu da içeren dersler, ileride AIDS'e yol açabilen insan bağışıklık yetmezliği virüsü (HIV) hakkında bilgi edinmek için temel oluşturuyor.

"Büyümek ve Güvende Kalmak: New York Şehri K-12 HIV Eğitim Müfredatı" isimli program, şehrin eyalet tarafından zorunlu kılınan HIV/AIDS derslerine verdiği bir yanıt ve kısmen Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından finanse ediliyor.

Bir anne ve aynı zamanda kâr amacı gütmeyen Restore Childhood'un kurucularından olan Natalya Murakhver: "Bu uygunsuzluğun da ötesinde!" diyor. "Bu müstehcen içerik, eğer sunulacaksa, okullarda değil evde sunulmalı" diye devam ediyor. 

AIDS
Tepkilere neden olan kitapta "Bunlar benim gözlerim, bu benim burnum, bu benim vulvam, bunlar benim ayak parmaklarım" ifadeleri yer alıyor.

Brooklyn'de bir anneye, anaokulu öğrencisi olan 5 yaşındaki çocuğunun bu dersleri alacağı bildirildi ve dersi almaması için herhangi bir seçenek de sunulmadı. Anne: "Bu beni tedirgin ediyor çünkü anaokulunda bu kadar ayrıntıya giriyorlarsa, üçüncü, dördüncü sınıfta nasıl olacak?" diyerek endişelerini dile getiriyor. 

Şehrin “WeTeachNYC” isimli portalı aracılığıyla öğretmenlere sağlanan ders planları ve slayt materyallerine göre, COVID’in bulaşması kolay iken, HIV’in bulaşması daha zor görünüyor. Birinci sınıftaki çocuklar HIV'in enfekte bir kişinin kanı veya vücut sıvıları yoluyla bulaşabileceğini öğreniyor. İkinci sınıf öğrenciler ise kan ve ilaçlar hakkında bilgi edinirken, üçüncü sınıfta öğrencilerin HIV'in ne olduğunu özetlemeleri ve geçebileceği ve geçemeyeceği yolları tanımlamaları bekleniyor. Dördüncü sınıftaki öğrenciler de HIV'in özellikle uyuşturucu veya dövme için kullanılan temiz olmayan iğneler ve cinsel temas yoluyla geçebileceğini öğreniyor. 

Öte yandan Mart ayında, Okul Sağlık Programları Ofisi aracılığıyla öğretmenlere “güvenilir” ve "kültüre duyarlı" web seminerleri sunuldu. Bunlar arasında "HIV Eğitimi: Müfredat Kavram ve Becerilerinin Keşfedilmesi" ve "HIV Eğitimi: Etkili Öğretim için Stratejiler" başlıklı seminerler de vardı. Eğitim Bakanlığı ise yenilenen K-12 müfredatını Eylül ayında duyurarak 2012'den bu yana materyalde yapılan ilk güncellemeyi gerçekleştirdi. New York Şehri Devlet Okulları Şansölyesi David Banks o dönemde yaptığı açıklamada: "Bu yeni HIV müfredatı, eğitimcilerimizden ve öğrenci odak gruplarından gelen geri bildirimleri içeriyor, eşitlik ve önyargı karşıtlığına dayanıyor ve sosyal-duygusal öğrenme yeterlilikleri ile uyumlu." dedi. Banks, bunun "öğrenci sağlığı ve refahı, kapsayıcılık ve saygı ile kaliteli cinsel sağlık eğitimine erişim konusundaki kararlılığı" yansıttığını söyledi.