New Mexico'da bir aile, okuldaki cinsiyet ideolojisi dayatmaları nedeniyle eyaleti terk ediyor

Kızlarının okulunda uygulanacak olan 'trans dolabı' planını öğrenen Rachael Hein ve ailesi eyaleti terk etme kararı aldı. Aile, çocuklarının eğitiminde yaşanan cinsiyet ideolojisi baskıları ve ebeveynlerin görüşlerinin dikkate alınmaması nedeniyle kararlarının arkasında duruyor.
New Mexico'da bir aile, okuldaki cinsiyet ideolojisi dayatmaları nedeniyle eyaleti terk ediyor


Erişim tarihi: 06.03.2024
Kaynak: www.iwf.org

Rachael Hein ve ailesi, yaklaşık 20 yıldır ABD’nin New Mexico eyaletinde birlikte yaşıyorlardı ve eyaletlerini terk etme niyetinde değillerdi. Ancak 2023’te, Hein, kızının katılacağı lisenin öğrencilere "transgender dolabı" sunma planını öğrendi. Bu durum, yıllardır süregelen endişelerinin Las Cruces Devlet Okulları (LCPS) tarafından dikkate alınmamasıyla birleşince, Hein'ın ailesi uzun süre evleri olarak gördükleri eyaleti terk etmek zorunda kaldı.

Hein, kızının 2023’te Las Cruces Centennial Lisesi'ne kaydolması için "her şeyi ayarladığını", ancak endişeli bir topluluk üyesinin paylaştığı bir makalenin kendisini düşündürmeye yönlendirdiğini söyledi.

Hein, "'Lütfen bunun bir şaka olduğunu söyleyin' diye düşündüm" dedi. "Kızımın gideceği lise, bir trans dolabı' yaptırmak için 10.000 dolarlık bir hibe almıştı."

Hibeyi finanse eden LGBT savunucusu It Gets Better kuruluşuna göre, bu dolap sözde "cinsiyet kapsayıcı [...] trans ve cinsiyet uyumsuz öğrencilere onaylayıcı malzemeler ve kıyafetler sağlamayı" amaçlıyordu. 

Hein, bu durumu şu sözlerle ifade etti: "Okula gidiyorsanız ve ailenizin okulda cinsiyetinizi değiştirdiğinizi bilmesini istemiyorsanız, işte buyrun. Bunu herhangi bir [ebeveyn] bilgisi olmadan yapmak için dolabınız var. Bizi dışarıda tutmaya çalışıyorlar."

Hein, okulun dolap inşa etme kararını "ahlaksızlık" olarak nitelendirdi ve şunları ekledi: "[Ebeveynlerin] ne düşündüğü umurlarında değil - çocuklarımıza istediklerini yapmak ve onları istedikleri şeye dönüştürmek istiyorlar. Ve bu bizim için iyi değil."

Toplumsal cinsiyet
New Mexico'da yaşayan Hein ailesi, okuldaki toplumsal cinsiyet ideolojisi dayatmaları nedeniyle eyaleti terk ediyor

Kayıt süreci sırasında Hein, online kayıt formlarında bir değişiklik fark ettiğini belirtti. Formda artık velilerden LCPS'ye okullarda sağlık hizmeti sunma izni vermelerini isteyen bir bölüm bulunuyordu. Hein, bu yeni soru karşısında şaşırdığını ve konuyla ilgili New Mexico mevzuatını araştırdığını söyledi. Araştırması sonucunda, "Okul Temelli Sağlık Merkezleri" başlıklı Senato Yasası 397'nin "muğlak" bir yasa tasarısı olduğunu ve okul sağlık merkezlerine, ebeveyn izni gerektiren herhangi bir dil veya hüküm olmaksızın öğrencileri tedavi etme hakkı tanıdığını keşfetti.

Hein, bu durumu şu sözlerle değerlendirdi: "Bu, 'siz çocuk doktoruna götüremeyecek kadar meşgulsünüz, o yüzden biz burada halledebiliriz' kapısını açmaktır. Ve bu kontrolü bir kez devrettiğinizde, onlara tedaviler ve ebeveynlerin bilmediği her türlü şeyi vermeye başlayabilirler."

Hein, bunun bardağı taşıran damla olduğunu belirterek, daha büyük çocuklarının okulların radikal ideolojilerinden zarar görmeden kurtulabileceğini ancak sekiz ve dört yaşındaki çocuklarının bu yaşlarda endoktrinasyonla uğraşmasını istemediğini ifade etti. "[Sekiz yaşındaki çocuğum] neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edemeyecek ve etrafında bu kadar çok bulunan öğretmenlerin ve hatta belki de danışmanların [cinsiyet ideolojisini] iyi bir şeymiş gibi dayatması çok kafa karıştırıcı olacak," dedi.

Hein, çocuklarının nihayet yüksek akademik standartlara tabi tutulduğu küçük bir Orta Batı kasabasında ikamet etmenin, New Mexico'nun devlet okulu sisteminin başarısızlıklarının bir kanıtı olduğunu vurguluyor. Aile, Hein'in çocuklarının eğitimini güvence altına almak ve daha verimli bir öğrenim ortamı bulmak için böyle bir karar aldı.

Hein, "Çocuklarımız bu ülkenin geleceğidir. Ebeveynler çocuklarının aklına sokulanları önemsemezse gelecek neye benzeyecek?" dedi.