Nepal, ilk lezbiyen çift evliliğini resmen onayladı

Nepal, lezbiyen çiftin evliliğini onaylayarak Güney Asya'da eşcinsel evliliği resmi olarak tescil eden ilk ülke oldu.
Nepal, ilk lezbiyen çift evliliğini resmen onayladı


Kaynak: deccanherald.com
Erişim tarihi: 15.02.2024

Nepal'in batısındaki Bardiya bölgesinde ikamet eden Dipti ve Syangja bölgesinde ikamet eden Suprita, eşcinsel evliliklerini Bardiya bölgesindeki Jamuna Kırsal Belediyesinde tescil ettirdi.

Anju Devi Shrestha ve Suprita Gurung, Güney Asya'da evliliklerini resmen tescil ettiren ilk lezbiyen çift olduktan sonra Nepal'in Bardiya bölgesindeki Baddiyatal'da fotoğraf çektirdi.

Lezbiyen çift, 2017 yılında Hindu geleneğine uygun olarak, arkadaşları ve ailelerinin de katılımıyla bir tapınakta ‘’evlenmişti’’, ancak o sırada birlikteliklerini yasallaştıracak resmi bir evlilik cüzdanı almamıştı.

Bölge Sekreteri Dipak Nepal, eşcinsel aktivist ve eski bir Parlamento üyesi olan Sunil Babu Pant'ın evlilik cüzdanını kendilerine verdiğini söyledi.

Pant, bunun Güney Asya'da lezbiyen bir çiftin evliliklerinin resmi olarak tescil edildiği ilk vaka olduğunu söyledi.

Nepal aynı zamanda Güney Asya'da eşcinsel evliliği resmi olarak tescil eden ilk ülke oldu.

Lezbiyen
Anju Devi Shrestha ve Suprita Gurung, Güney Asya'da evliliklerini resmen tescil ettiren ilk lezbiyen çift oldu.

"Aşkın Tanınması" anlamına gelen bir sivil toplum kuruluşu olan Mayako Pahichan Nepal, yaptığı açıklamada eşcinsel evliliğin resmi olarak tescil edilmesinden duydukları mutluluğu dile getirdi.

Yapılan açıklamada, "Nepalli LGBT toplulukları 2001 yılından bu yana cinsel azınlık topluluklarının ‘kimlik temelli hakları’ için bir kampanya başlattı ve kampanya yirmi yılı aşkın bir mücadelenin ardından eşcinsel evliliğin resmi olarak tescil edilmesinde başarılı oldu" denildi.

Mayako Pahichan Nepal'in genel sekreteri Surendra Pandey yaptığı açıklamada, ilk lezbiyen evliliğini resmen kamuoyuna duyurmak ve bu olayı kutlamak için bir basın toplantısı düzenlendiğini söyledi.

2023’te 35 yaşındaki Maya Gurung ve 27 yaşındaki Surendra Pandey, ilk eşcinsel çift olarak Lamjung bölgesinde evliliklerini resmen tescil ettirmişti. Ancak Maya Gurund cinsiyetini erkekten kadına değiştirmiş bir transseksüel olduğu için, bu evlilik aynı zamanda Güney Asya'nın ilk trans evliliği özelliğini de taşımıştı.

Böylece Nepal, Yüksek Mahkeme'nin kararının ardından Güney Asya'da eşcinsel evlilikleri resmen tanıyan ve tescil ettiren ilk ülke oldu.