Nepal’de ilk eşcinsel evlilik gerçekleşti

Nepal’de bir erkek ve bir transseksüel kadın arasında gerçekleştirilen evlilik, ülkenin ilk eşcinsel evliliği olarak kayıtlara geçti.
Nepal’de ilk eşcinsel evlilik gerçekleşti

 

Erişim tarihi: 4.12.2023

Kaynak: bbc.com

 

Nepal, aktivistlerin bir zafer olarak kutladığı ilk eşcinsel evliliği kaydetti.

Batıdaki Lumjung bölgesindeki yetkililer 35 yaşındaki Maya Gurung ve 27 yaşındaki Surendra Pandey'in birlikteliğini çarşamba günü resmen tescil etti. Bu karar, Yüksek Mahkeme'nin eşcinsel çiftlerin evliliklerini kaydettirmelerine izin veren bir ara karar çıkarmasından beş ay sonra geldi. Asya'da eşcinsel evliliği yasallaştıran diğer tek ülke ise Tayvan.

Bayan Gurung yaptığı açıklamada, kayıtlarının sadece çift için değil, tüm azınlıklar için "büyük bir gün" olduğunu söyledi. Çift, ortak bir banka hesabı açmak ve satın aldıkları arazinin mülkiyetini paylaşmak istediklerini söylemişti. Mali durumları daha istikrarlı hale geldiğinde bir çocuk evlat edinmek istediklerini de belirtmişlerdi. Eşcinsel çift 2017 yılında bir tapınak töreniyle evlenmiş ve bu yıl birlikteliklerinin yasal olarak tanınmasını istemişti. Bayan Gurung, resmi belgelerde cinsiyetini değiştirmemiş transseksüel (kişinin biyolojik cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer biyolojik cinsiyete bürünme hali) bir kadın, yani esasen bir erkek. Bay Pandey ise erkek olarak doğdu ve kendini erkek olarak görüyor. Bu nedenle bu evlilik, Güney Asya'nın ilk trans evliliği özelliğini de taşıyor.

Eşcinsel
Nepal’de bir erkek ve bir transseksüel kadın arasında gerçekleştirilen evlilik, ülkenin ilk eşcinsel evliliği olarak kayıtlara geçti.

13 Temmuz'da Nepal'in başkenti Katmandu'daki bir bölge mahkemesi, Yüksek Mahkeme'nin hükümeti yasayı değiştirecek mevzuatı hazırlayana kadar bu tür birliktelikleri kaydetmeye yönlendiren kararına rağmen evliliklerini kaydetmeyi reddetmişti. Bölge mahkemesi, sadece hükümete yönelik olduğu için alt mahkemelerin karara uymak zorunda olmadığını savunmuştu. Ancak çarşamba günü, Dordi kırsal belediyesinin baş idari sorumlusu Hem Raj Kafle Reuters'e verdiği demeçte: "Yüksek Mahkeme kararını ve ilgili hükümet yetkililerinin talimatlarını dikkate alarak çifte evlilik kayıt belgesini verdik." dedi.

Önde gelen LGBT hakları aktivisti ve Nepal'in açıktan eşcinselliğini ifade eden ilk siyasetçisi olan Sunil Babu Pant bu anı cinsel azınlıklar ve cinsiyet azınlıkları için bir zafer olarak nitelendirdi. Sunil Babu Pant, "Artık biz de normal çiftler gibi evliliğimizi tescil ettirebiliyoruz. Ancak diğer haklarımızı elde etmek için daha fazlasını yapmamız gerekiyor" dedi.