NCAA yetkilisi transseksüellerin kadın sporlarını ele geçirmesi üzerine istifa etti

Uzun süredir Amerikan Kolej Sporları Kurumu (NCAA) komitesinde yer alan bir üye, transgender politikasını protesto amacıyla istifa etti.
NCAA yetkilisi transseksüellerin kadın sporlarını ele geçirmesi üzerine istifa etti


Kaynak: dailysignal.com
Erişim tarihi: 15.02.2024

Uzun süredir Amerikan Kolej Sporları Kurumu (NCAA) komitesinde yer alan bir üye, transgender politikasını protesto amacıyla istifa etti.

ABD Anti-Doping Ajansı'nın eski genel danışmanı William Bock, NCAA'daki görevinden istifa etti ve kurumun kadın sporlarını korumayı inatla reddetmesini suçladı. Bock'un sekiz yılın ardından görevinden ayrılması spor camiasında şimdiden şok dalgaları yarattı.

Görev süresinin bitmesine bir yıldan fazla süre kalan Bock, bu radikal politikayı artık hazmedemediğini söylüyor.

İstifa mektubunda "NCAA kural kitabındaki her kuralın hikmetine katılmamış olsam da, bu kuralların ardındaki amacın adil rekabet ve öğrenci sporcular için eşit fırsatların korunması olduğuna inanıyordum. Ancak NCAA'nın kadın sporculara karşı ayrımcılık yapan gerici politikaları iki katına çıkarmasını izledikçe bu inancım değişti."

Mektuba ilk ulaşan haber sitesi Washington Examiner, Bock'un bir sporcunun ergenlik döneminden geçmesine değil, testosteron seviyesinin düşmesine dayanan mevcut şartlara itirazlarını detaylandırıyor. Giderek artan sayıda uluslararası spor kuruluşu trans sporcuların kullandığı hormon ilaçlarının sorunun sadece bir parçası olduğunu kabul ederken, NCAA inatla daha sıkı kısıtlamalar getirmeyi reddediyor.

Trans sporcu
Esasen erkek olan trans sporcuların testosteron seviyelerini düşürmek kadın sporcularla aralarındaki uçurumu kapatmaz. 

Bock, erkeklere böylesi bir biyolojik avantaj sağlayan şeyin ergenlik olduğunu savunuyor. Bock, "... Gelişim yoluyla elde ettiğiniz bu değişiklikler ortadan kalkmaz," diyor. "Testosteron seviyelerini düşürürseniz performansı da küçük bir miktar düşüreceksiniz ancak erkekler ve kadınlar arasındaki uçurumu asla kapatamayacaksınız. Dolayısıyla, testosteron baskılamasının eşit şartlar sağladığını söylemek bir aldatmacadır, bu yüzden doğru değildir."

Bock, NCAA'nın bu adalet ve eşitlik yalanını yansıtmasına yardımcı olmak istemediğine karar verdi. "... Belki başkalarının konuya daha yakından bakmasına neden olur umuduyla istifa etmem gerekiyordu" diye yazdı.

Geçtiğimiz hafta kız olduğunu iddia eden bir erkek çocuk, New Hampshire'daki yüksek atlama şampiyonasında, kelimenin tam anlamıyla kız takımlarının üzerinden atlayarak, genç kadınların podyumdaki yerlerini ellerinden aldı. Yarışmayı kazanan atlayışın erkeklerin en yüksek derecesinden 10 inç daha düşük olduğu belirtiliyor ama bu gerçek kızların hayallerini yıkmaya yetti. New Hampshire eyaletinin, kadın sporlarını koruma altına alan diğer 25 eyalete katılmak için acele etmesine şaşmamalı.