Nazik olmak ya da olmamak: Transseksüellik meseleleri üzerine konuşmak nezaketsizlik midir?

Transseksüellik hakkında fikir belirtmek ve anatomik olarak erkek doğan bir kişinin kadın olamayacağı yönündeki görüşünü özgürce ifade etmek nezaketsizlik olarak adlandırılamaz.
Nazik olmak ya da olmamak: Transseksüellik meseleleri üzerine konuşmak nezaketsizlik midir?

 

Erişim tarihi: 08.05.2023

Kaynak: blogs.feministwiki.org

 

Bence nezaket çok yüksek bir erdemdir ve ideal olarak herkes nazik olmalıdır, ancak pek çok insanın nezaket tanımı sorunludur. Nazik olmak asla kişinin kendi duygularını tamamen görmezden gelmesini, aklından geçenleri söylemeyi tamamen reddetmesini ya da fikir ayrılıklarını ifade etmeye cesaret edememesini gerektirmemelidir. Bu nezaket değil, boyun eğmektir.

Sizden nezaket bekleyen birinin aynı nezaketi size de göstermesi için sizin duygularınıza en az onunkiler kadar saygılı olması, kendi düşüncelerini söylediği gibi sizin de düşüncenizi söylemenize izin vermesi ve sizin düşüncenizin onunkiyle uyuşmayan bir pozisyonda olduğunu fark ettiğinde aynı fikirde olmamayı kabul etmesi gerekir.

Transseksüellik savunucuları nezaket hakkında çok konuşurlar. Feministlerin trans hareketinin şu veya bu yönüne karşı çıktıklarında çok nezaketsiz davrandıklarını söylerler. Çoğu zaman, başkalarından bekledikleri nezaketi başkalarına göstermenin çok temel biçimlerinde başarısız olurlar, ancak bunun ötesinde de sorunlar var.

Transseksüel
Transseksüellik hakkında fikir belirtmek nezaketsizlik değildir.

Trans kadın olduğunu söyleyen ve çağdaş cinsiyet ideolojisine inanan bir erkeğe, kamuya açık tesislerde (tuvaletler veya soyunma odaları gibi) kendini onun yanında rahatsız hisseden kadınların duygularını neden dikkate almadığını soracak olursanız, muhtemelen bunu beyaz bir kişinin kendisiyle aynı tesisleri kullanan siyahi bir kişiden duyduğu rahatsızlıkla kıyaslayacaktır. Bu durumda, derin bir nefes almak, sakin kalmak ve benzetmelerinin son derece hatalı olduğunu, bunun siyahilere karşı potansiyel olarak saldırgan bir argüman olduğunu açıkça belirtmek çok önemlidir. Onlara, siyahilerin kendilerini insan olarak görmeyen bir sosyal sınıf tarafından daha düşük kalitede tesisler kullanmaya zorlandıklarını, kadınların ise sadece erkeklerle (trans kadın olduğunu iddia eden) eşit kalitede tesisler kullanmayı istediklerini hatırlatmak önemlidir. Beyazların siyahileri daha düşük kalitede tesisleri kullanmaya zorlama arzusu üstünlükçü ideolojilerinden kaynaklanırken, kadınların erkeklerden arındırılmış alanlara sahip olma arzusu, kendilerini cinsel saldırıdan korunma ihtiyacına dayanmaktadır. Bir erkeğin kendini nasıl tanımladığının bu durumda hiçbir önemi yoktur. Kadının tepkisine illa bir isim vermek isterseniz bu transfobi değil, androfobi (erkek korkusu) olurdu.

Aynı erkeğe, birilerinin trans kadınların kadın olduğu konusunda fikirlerini söylemelerine izin verilirken, diğerlerinin trans kadınların erkek olduğu konusunda fikirlerini söylemesine neden izin verilmemesi gerektiği sorulsa, muhtemelen benzer bir benzetme duyulur: sözde, bu beyaz bir kişinin siyahileri aşağı görmek konusunda fikirlerini söylemesi gibi bir şey olurmuş. Yine, bu sinir bozucu iddiayla yüzleşmek ve bunun ne kadar mantıksız ve yanlış olduğunu açıkça ortaya koymak çok önemlidir. Bir kişinin erkek olduğunu söylemek, insanlıktan çıkarmak değildir. "Trans kadınlar erkektir" ifadesi, aksi yönde çok güçlü hisleri olan biri için incitici olabilir, ancak kesinlikle insanlıktan çıkarıcı bir ifade değildir. Elbette bir ifadeyi, bu ifade ne olursa olsun, bundan rahatsız olan birinin yanında sürekli olarak tekrarlamak nezaketsizlik olacaktır. Ancak, özellikle transseksüel meseleleri üzerine bir tartışma yapılıyorsa ve bir kişi anatomik olarak erkek doğan bir kişinin kadın olamayacağı yönündeki görüşünü özgürce ifade ediyorsa, bu iyi niyetle nezaketsizlik olarak adlandırılamaz.

Liberal ana akıma hakim olan çağdaş transgender hareketi, kendileriyle aynı fikirde olmayan ifadeleri en iyi ihtimalle nezaketsiz, en kötü ihtimalle de ciddi şekilde ayrımcı ve insanlıktan çıkarıcı olarak konumlandırmıştır. Bu argümanları açıkça dile getirmek ve ne kadar yanlış olduklarını rasyonel terimlerle açıklamak önemlidir. Eğer nazik olmayı önemsiyorsanız tabii.