Müslüman veliler okuldaki LGBT müfredatına itiraz ediyor

ABD, Minnesota'daki bir devlet okulunun Müslüman velileri, ilkokul sınıflarında eşcinsellik ve cinsiyet kimliği hakkındaki kitaplara itiraz ediyor ve geçici olarak çocuklarını okuldan alıyor.
Müslüman veliler okuldaki LGBT müfredatına itiraz ediyor

 

Erişim Tarihi: 6.12.2023

Kaynak: ncregister.com

 

ABD, Minnesota'daki bir devlet okulunda Müslüman veliler, ilkokul sınıflarında eşcinsellik ve cinsiyet kimliği hakkındaki kitaplara itiraz ediyor ve tartışmalar nedeniyle en azından geçici olarak çocuklarını okuldan alıyor.

Ham Lake'teki DaVinci Akademisi okul yetkilileri, kısa süre önce yapılan bir okul yönetim kurulu toplantısında, öğretmenlerin koronavirüs nedeniyle okulların kapanmasının ardından öğrencilerin birbirlerine karşı kaba davrandıklarını fark etmeleri üzerine, anaokulundan beşinci sınıfa kadar 120 tane "önyargı karşıtı" kitaptan oluşan bir müfredat uyguladıklarını ve bunlardan 24'ünün eşcinsellik ve cinsel kimliğe ilişkin olumlu imgeler sunduğunu söyledi. Ancak Müslüman veliler okulun LGBT içerikli kitaplardan vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Müslüman bir anne olan Amna Soussi, çocuğunun eğitim gördüğü okulun yaklaşık 750 öğrencisinden 150 kadarının -yani yaklaşık beşte birinin- Müslüman olduğunu ve son zamanlarda okul kayıtlarında görülen büyük artışın Müslümanlar sayesinde olduğunu söyledi.

Müslüman bir baba olan Aboubakr Mekrami, 25 Eylül'deki okul yönetim kurulu toplantısında, "Çocuklarımıza temelde başkalarına saygı duymayı öğretiyoruz. Ancak, LGBT konusu gündeme geldiğinde, bu konuyu inançlarımıza dayanarak çocuklarımıza öğretenlerin biz olmamız gerektiğine inanıyoruz" dedi. Mekrami, "Bu bizim için temel ve esneklik alanımız olmayan bir inanç" diye devam etti. “Bu isteğe bağlı LGBT müfredatının esas alınmasına ve sınıflarda kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Çocuklar öğretmenlerine bakıp onların haklı olduğunu varsayıyorlar. Yani öğretmen, bir erkeğin canı isterse kız olabileceğini ve duygularının kimliklerini geliştirmede en önemli faktör olduğunu söyleyen bir kitap okuduğunda, çocuğuma ona bizim inancımızın ‘öyle olmadığını’ açıklamak zorundayım’’ dedi.

Mekrami, "Müfredat, aynı cinsiyetten evlilik, 'bir erkek kız olmak istiyor', 'bir kız erkek olmak istiyor', iki anne, iki baba gibi pek çok hassas ve tartışmalı konuyu ele alıyor" dedi. "Bizimkinden farklı bir yaşam tarzını benimseyen insanlara karşı hiçbir düşmanlığımız ya da husumetimiz yok. Bu okulda yıllardır bir arada yaşıyoruz."

Mekrami okulun, Müslüman ebeveynlerin çocuklarını istedikleri gibi yetiştirme haklarını ihlal ettiğini söyledi. "Bu konular çocuklarımızın zihninde kimsenin kurcalamasını istemediğimiz bir kutu açıyor. Bu konular çocuklarımızda gereksiz stres, kaygı ve endişe yaratacaktır; çünkü temel inançlarımıza, dinimize aykırıdır" dedi. "Bu hassas, tartışmalı ve dini temelli konuları çocuklarımıza uygun zaman ve yaşta tanıtmak bizim hakkımızdır. Hiçbir müfredat, hiçbir öğretmen, ebeveynlerin kendileri dışında hiç kimse bu kutunun anahtarına sahip olmayacaktır. Bu müfredatta yer alan materyaller bizi bu haktan mahrum bırakacaktır."

LGBT
Müslüman veliler, ilkokul sınıflarında eşcinsellik ve cinsiyet kimliği hakkındaki LGBT müfredatına itiraz ediyor. 

Sözde 'aidiyet'i teşvik etmeyi amaçladığı iddia edilen söz konusu kitapların dağıtımını yapan ve bunlar için ders planları sağlayan AmazeWorks.org'un İcra Direktörü Rebecca Slaby, müfredatın aynı zamanda göçmenler, ırk, etnik köken, dil, din, boşanma, karma aileler ve hapsedilmiş aile üyeleri olan diğer durumlar hakkında kitaplar içerdiğini belirtti. Slaby, bir telefon röportajında "Tüm çocuklar - ve dürüst olmak gerekirse yetişkinler de - aidiyeti deneyimleyebilsin diye varız. Bu nedenle, müfredatlarımız topluluğumuzda zaten var olan tüm yaşanmış deneyimleri temsil etmekle ilgilidir," dedi.

Geçen ayki okul kurulu toplantısında birkaç öğretmen, müfredatı öven sunumlar yaptı. Öğretmenlerin sunumları okul yönetim kurulundan karışık tepkiler aldı. Bazıları desteklerini ifade etti. Ancak diğer yönetim kurulu üyeleri, okulun neden bu kadar çok ebeveyni rahatsız eden bir müfredat kullanması gerektiğini sorguladı. Bir kurul üyesi müfredatın hangi sorunu çözdüğünü sordu. 

Okul yönetim kurulu üyesi ve okuldaki dört çocuğun annesi Müslüman Sana Soussi, okulun genel müdürü Holly Fischer'a yaklaşık 150 öğrencinin "yarın okuldan ayrılması" durumunda bunun okul için ne anlama geleceğini sordu. Soussi, kamu eğitimine ayrılan bütçenin öğrencileri takip etmesi nedeniyle bunun okul için büyük bir bütçe kaybı olacağını belirtti. Fischer, "Bunun utanç verici olacağını düşünüyorum" dedi ve bunun "korkunç derecede zararlı" olacağını da sözlerine ekledi. 

Minnesota eyalet yasalarına göre ebeveynler, çocuklarını sakıncalı buldukları içeriklerden uzak tutma ve "alternatif eğitim için okul personeliyle makul düzenlemeler yapma" hakkına sahiptir. 

Fischer, yönetim kurulu toplantısı sırasında okul yetkililerinin, ebeveynleri müfredatın cinsiyet ve cinsel yönelim bölümlerine itiraz eden çok sayıda öğrenci için önemli alternatif içerikler bulmaya çalıştıklarını söyledi. Okul yönetim kurulu müfredatı yeniden tartışmayı planlıyor.