Missouri'de lise öğrencilerine toplumsal cinsiyet anlayışlarına ilişkin bir anket yapıldı

ABD’nin Missouri eyaletinde bir lisede, öğrencilere 'toplumsal cinsiyet' ile 'doğumda atanan cinsiyet' arasındaki farkı anlayıp anlamadıklarını soran bir anket uygulandı.
Missouri'de lise öğrencilerine toplumsal cinsiyet anlayışlarına ilişkin bir anket yapıldı


Kaynak: dailysignal.com
Erişim tarihi: 29.05.2024
Yayınlanma tarihi: 28.05.2024

ABD’nin Missouri eyaletinde bir lisede, öğrencilere "toplumsal cinsiyet" ile "doğumda atanan cinsiyet" arasındaki farkı anlayıp anlamadıklarını soran bir anket uygulandı. Webster Groves Lisesi'nde sağlık dersinde yapılan bu anket, öğrencilerin bu konudaki farkındalıklarını ölçmeyi amaçlıyordu.

Nisan ayı sonunda düzenlenen "Cinsiyet ve İlişkileri Anlamak" adlı atölye çalışması, St. Louis merkezli aile içi şiddet tedavi merkezi Safe Connections tarafından organize edildi. Konuk konuşmacının sunumundan önce ve sonra, sağlık öğretmeni öğrencilerden anketi doldurmalarını istedi.

Ankette, öğrencilere "Doğumda atanan cinsiyet ile toplumsal cinsiyet arasındaki farkı açıklayabilirim" ifadesine "evet", "emin değilim" veya "hayır" şeklinde yanıt vermeleri istendi. Diğer ifadeler arasında "Başkalarının kendilerini ifade edebilecekleri ve benim de kendim olabileceğim ilişkiler kurabilirim" ve "Bazı toplumsal cinsiyet kalıplarının şiddet ve istismara nasıl katkıda bulunduğunu anlıyorum" yer alıyordu.

Konuk konuşmacı, "St. Louis bölgesindeki okullarda, toplum merkezlerinde ve gençlerin bir araya geldiği diğer yerlerde sunulan bir ilişki şiddeti önleme programı" olarak tanımlanan Project HART'ı (Gençler Arasındaki İlişkiler için Sağlıklı Alternatifler) temsil ediyordu. Ankette ayrıca, öğrencilere "cinsiyet ve bunun ifade ediliş biçimi ne olursa olsun insanlara saygı gösterip gösteremeyecekleri" soruldu.

The Daily Signal haber sitesinin Şubat ayında bildirdiğine göre, Cumhuriyetçi Missouri Başsavcısı Andrew Bailey, Webster Groves Okul Bölgesi'ne, öğrencilere toplumsal cinsiyet ideolojisi de dahil olmak üzere insan cinselliği hakkında önceden ebeveyn izni olmaksızın eğitim vermeyi durdurma talimatı verdi. Missouri eyalet yasaları, devlet okulu bölgelerinin ve devlet sözleşmeli okullarının, öğrencilere insan cinselliğiyle ilgili herhangi bir materyali veya eğitimi vermeden önce her öğrencinin ebeveynini veya velisini bilgilendirmesini gerektiriyor.

Sağlık dersinde uygulanan anketin bu zorunluluğu ihlal edip etmediği sorulduğunda, Webster Groves Okul Bölgesi iletişim direktörü Derek Duncan, okul sisteminin insan büyümesi ve gelişimi hakkındaki derslerden önce aileleri bilgilendirdiğini söyledi. Duncan, "Ailelere bu tür derslerden vazgeçme seçeneği sunuluyor" dedi. Ancak ailelerinin çocuklarını toplumsal cinsiyet ideolojisine ilişkin sağlık dersinden muaf tutma imkanına sahip olup olmadıkları sorusuna doğrudan yanıt vermedi. Missouri Başsavcılığı, konuyu inceleyeceğini belirtti.