Mısırlı veliler, özel Alman okulunun eşcinsellik üzerine biyoloji dersine hayır dedi

Mısır Ulusal Çocukluk ve Annelik Konseyi (NCCM) hafta sonu başsavcılığa resmi bir suç duyurusunda bulunarak uluslararası bir okulu, okul çocukları arasında eşcinselliği teşvik ettiği iddiasıyla suçladı.
Mısırlı veliler, özel Alman okulunun eşcinsellik üzerine biyoloji dersine hayır dedi


Kaynak: newarab.com
Erişim tarihi: 22.04.2024

Mısır Ulusal Çocukluk ve Annelik Konseyi (NCCM) hafta sonu başsavcılığa resmi bir suç duyurusunda bulunarak uluslararası bir okulu, okul çocukları arasında eşcinselliği teşvik ettiği iddiasıyla suçladı. 

Devlet tarafından işletilen Al-Ahram gazetesinin Pazar günü bildirdiğine göre, NCCM, veliler, parlamenterler ve avukatlar tarafından yapılan benzer şikayetlerin en sonuncusu olan şikayetinde, Kahire merkezli bir Alman okulu olan Rahn Schulen Kairo'nun yönetimini, biyoloji müfredatında eşcinsel ilişkilerin olağan bir eylem olarak kabul edilmesini teşvik eden içeriği altıncı sınıf öğrencilerine öğretmekle suçladı.

Ebeveynlerden birini temsil eden Avukat Ashraf Nagi yerel haber kaynaklarına yaptığı açıklamada, dava dosyasına "ahlaksızlığı ve eşcinselliği teşvik eden" fikirleri de içeren çalışma materyallerinin tercüme edilmiş kopyalarını eklediğini söyledi. Nagi, söz konusu müfredatın "genç erkek ve kadınların, aynı cinsiyetten olsalar bile, dini değerleri, sosyal ve ahlaki gelenekleri dikkate almaksızın eşlerini seçmekte özgür olmaları gerektiğini" öne sürdüğünü söyledi.

Dile getirilen şikayetler muhafazakar Kuzey Afrika ülkesinde şok etkisi yaratarak yetkilileri ve Eğitim Bakanlığını bu iddiaları soruşturmaya ve okul temsilcilerini sorgulamak üzere çağırmaya sevk etti. Bakanlık, şikayete konu olan dersleri araştırmak üzere eğitim uzmanlarından oluşan bir komite kurduğunu ve Mısır topraklarındaki herhangi bir okulun insanın içgüdüsel doğasına, ilahi vahye, toplumsal değerlere ve ahlaka aykırı kavramları savunma veya öğretme girişimlerini tamamen reddettiğini söyledi.

Ülkenin medya düzenleyici kurumu olan Medya Düzenleme Yüksek Konseyi de, Netflix ve Disney+ gibi çevrimiçi yayın platformlarındaki programların "toplumsal normlara ve değerlere" uygun olmasını sağlamak için uzun süredir düzenleme yapmaya çalıştığı için Mısır, yıllardır eşcinsel referanslar veya sahneler içeren birçok Batılı filmi yasaklamış durumda. Ülkede yasaklanan filmler arasında Pixar'ın Işıkyılı ve Marvel'ın Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında ve Süt isimli LGBT temsiliyeti taşıyan filmler yer alıyor. 2017 yılında Lübnanlı müzik grubu Mashrou' Leila'nın Kahire'de verdiği açık hava konserinde ise lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel topluluğu temsil eden LGBT bayrağı taşınması, çoğunluğu Müslüman olan ülkede yasal hesap verebilirlik talepleriyle birlikte halkın tepkisine yol açmıştı. Sonuç olarak bu olaydan sorumlu tutulan birkaç kişi tutuklanmış ve suçlanmıştı. 2022 yılında, popüler "Perfect Strangers" filminin tartışmalı bir romantik komedi Arapça uyarlaması olan ve Netflix tarafından üretilen "Ashab Wala Aaz" adlı Arap filmi de eşcinselliği teşvik etmesi nedeniyle Mısır'da ve Arap dünyasında hararetli bir tartışmaya yol açmıştı. Mısır'da hem ülkedeki Hristiyan azınlığın çoğunluğunun mensup olduğu Kıpti Ortodoks Kilisesi hem de bölgenin en yüksek Sünni Müslüman otoritesi olan El-Ezher, eşcinsel ilişki kavramını kabul etmemektedir.