Minneapolis’teki bir okul bölgesi müslüman ailelerin LGBT derslerini reddetmesine izin vereceğini açıkladı

Amerika'nın Minneapolis kentinde bir okul bölgesi, ailelerin çocuklarının LGBT temalı kitapları okumamasını tercih etmelerine izin vereceğini açıkladı.
Minneapolis’teki bir okul bölgesi müslüman ailelerin LGBT derslerini reddetmesine izin vereceğini açıkladı


Kaynak: dailywire.com
Erişim tarihi: 19.02.2024

Minneapolis kentinde bir okul bölgesi, birkaç Müslüman ailenin dava açacağını söylemesinin ardından ailelerin LGBT müfredat materyallerinin kullanımını reddetmesine izin vereceğini açıkladı. Minneapolis'in hemen batısındaki St Louis Park Devlet Okulu Bölgesi, ailelerin çocuklarının LGBT temalı kitapları okumamasını tercih etmelerine izin vereceğini açıkladı.

Somalili Müslüman aileler, ailelerin LGBT temalı materyal kullanımını reddetmesine izin verilmemesinin potansiyel olarak Anayasa ve eyalet yasalarını ihlal ettiğini iddia ederek bölgeyi dava edeceklerini belirtmişti. Ailelerin avukatları 2 Kasım'da bölgeye, cinsiyet ve cinsellikle ilgili İslami öğretileri açıklayan ve ailelerin LGBT kitaplarıyla ilgili şikayetlerinin zaman çizelgesini özetleyen bir mektup göndermişti.

Mektupta, bazı ailelerin ilkokul çocuklarının resimli kitaplarda LGBT karakterlere maruz kaldığı ve bunun da "önemli ölçüde kafa karışıklığı ve sıkıntıya" neden olduğu belirtildi. Ekim ayında, St. Louis Park'taki bazı ilkokullarında, bir bebeği evlat edinen iki erkeği konu alan "Bizim Metro Bebeğimiz", elbise giyen bir erkek çocuğunu konu alan "Benim Gölgem Pembe" ve bir erkek hula takımına liderlik etmek isteyen genç bir Hawaiili kızı konu alan "Ho'onani: Hula Savaşçısı" gibi bir dizi LGBT temalı kitap tanıtımı yaptığı bildirilmişti.

Veliler, çocuklarının bu kitapları okumamasını talep ettiklerini ancak iki ilkokul müdürünün bunu reddettiğini iddia etti. Louis Park bölgesi yaptığı açıklamada "ebeveynlerin yasal olarak öğretim materyallerinden ‘vazgeçme hakkına’ ilişkin eyalet yasasına her zaman uyduklarını ve uymaya devam edeceklerini" söyledi.

LGBT
Minneapolis kentinde bir okul bölgesi, ailelerin çocuklarının LGBT temalı kitapları okumamasını tercih etmelerine izin vereceğini açıkladı.

Ancak bölge, sınıf içi tartışmaların "öğretim materyali teşkil etmediği" için kapsam dışı bırakma hakkına tabi olmadığını söyledi. Bölge, "herhangi bir aile adına bir inceleme yapmayacağını veya hangi materyallerin sakıncalı kabul edilebileceğini belirlemeye çalışmayacağını" da ekledi.

Açıklamanın devamında "Korunan sınıfların temsil edilmesine dayalı vazgeçme hakkı, okullarımızda güvenli ve kapsayıcı öğrenme ve çalışma ortamları yaratma değerlerimizi desteklememektedir" denildi. "Bununla birlikte, eyalet yasalarında gerekli olduğu için, herhangi bir değişikliğin eyalet kanun koyucularının katılımıyla gerçekleşmesi gerekecektir."

Minnesota’da, her okul bölgesi velilerin öğretim materyallerini incelemesi için bir prosedüre sahiptir. Bir veli materyale itiraz ederse, bölge "alternatif eğitim için okul personeli ile makul düzenlemeler yapmak" zorundadır. Şikâyette bulunan aileler açıklamayı bir kazanım olarak değerlendirdi.  Aileleri temsil eden First Liberty Institute avukatı Kayla Toney, "Bunun, mahkemeye gitmeye bile gerek kalmadan, tüm inançlardan insanlar için dini özgürlük adına bir kazanım olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Bölgede dört çocuğu olan bir anne olan Hodan Hassan, bölgenin bu hamlesinden memnun olduğunu söyledi. Sahan Journal isimli haber sitesine konuşan Hodan, "Amerika'ya, Anayasa'daki din özgürlüğü için geldik ve böylece çocuklarımız büyük bir fırsata sahip olacak" dedi. Anne Hodan, "Bize ve diğer ailelere, derin dini inançlarımızı ihlal eden öğretimden vazgeçme fırsatını vererek, çocuklarımızı en değer verdiğimiz ilkeler doğrultusunda yetiştirebilmemize olanak sağlanacaktır” dedi.