Meta, ebeveyn yanlısı okul yönetim kurulu başkanını çocuk istismarı ile ilişkilendirerek karalamaya çalıştı

Cinsiyet disforisi yaşayan çocukların ebeveynlerinin okul personeli tarafından bilgilendirilmesi gerektiği görüşünü destekleyen iki yerel yetkili, Facebook ve Instagram’da çocuk istismarı ile bağlantılı olarak etiketlendi.
Meta, ebeveyn yanlısı okul yönetim kurulu başkanını çocuk istismarı ile ilişkilendirerek karalamaya çalıştı


Kaynak: thefederalist.com
Erişim tarihi: 04.04.2024

Cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) yaşayan çocukların ebeveynlerinin okul personeli tarafından bilgilendirilmesi gerektiği görüşünü destekleyen iki yerel yetkili, Facebook ve Instagram’da çocuk istismarı ile bağlantılı olarak etiketlendi. Şu anda ülkedeki en büyük ebeveyn hakları mücadelelerinden birinin merkezinde yer alan Kaliforniyalılar, geçtiğimiz ay Meta'nın isimlerini arama kısmında "çocuk cinsel istismarı" uyarısıyla ilişkilendirmesiyle hedef haline geldi.

Chino Valley Birleşik Okul Bölgesi Başkanı Sonja Shaw, okul personelinin çocuklarının cinsiyet disforisi belirtisi göstermesi halinde ebeveynleri bilgilendirmesini gerektiren bir politikayı destekledikten sonra Meta'nın Facebook ve Instagram uygulamalarında asılsız karalamalara maruz kalan iki ebeveyn hakları aktivistinden biriydi.

Shaw'un avukatının bu platformlarda yaptığı aramaların ekran görüntüsü, belirsiz bir süre boyunca Shaw'un adını veya pozisyonunu içeren aramaların çocuk cinsel istismarıyla ilgili bir bildirim uyarısıyla engellendiğini gösteriyordu. Açılır pencerede: "Çocuk cinsel istismarı yasa dışıdır. Aramanızın çocuk cinsel istismarı ile ilişkili olabileceğini düşünüyoruz. Çocukların cinsel istismarı veya çocukların cinsel görüntülerinin izlenmesi hapis cezasına ve diğer ciddi kişisel sonuçlara yol açabilir. Bu istismar çocuklara aşırı derecede zarar vermektedir ve bu tür materyallerin aranması ve görüntülenmesi bu zararı daha da artırmaktadır." yazıyordu. Arama bildirimi, "bir içeriğin uygunsuz olarak nasıl bildirileceğine" ilişkin talimatlarla sona eriyordu.

Aynı şekilde çocuk istismarıyla ilişkilendirilen Kaliforniya Eyalet Meclisi adayı Nick Wilson'ın Meta ile iletişime geçmesinin ardından sosyal medya platformu açılır pencereyi kaldırdı. Liberty Justice Center isimli hukuk merkezinin kıdemli avukatı M.E. Buck Dougherty III, Meta'nın Baş Hukuk Sorumlusu Jennifer Newstead'e Shaw adına gönderdiği mektupta, Meta'nın "kendisini çocukların cinsel istismarı ile ilişkilendiren ve bağdaştıran yanlış kamuoyu açıklamasını ilk olarak neden yayınlamaya karar verdiği" ve hükümetin olaya karışıp karışmadığı” sorularının yanıtlanmasını talep etti.

Cinsiyet disforisi
Cinsiyet disforik çocukların ebeveynlerinin bilgilendirilmesi gerektiği görüşünü destekleyen Sonja Shaw, Meta ve Instagram’da çocuk istismarı ile bağlantılı olarak etiketlendi.

Dougherty ayrıca 21 Mart'a kadar Meta ve çalışanlarının bir daha asla Shaw'u korkunç derecede yanlış bir beyanla hedef almayacağına dair yazılı güvence istedi. Dougherty: "Meta'nın sahte 'cinsel istismar' etiketlemesi, Meta çalışanlarının aynı fikirde olmadığı siyasi ve hukuki duruşlar sergiledikleri için Bayan Shaw ve Bay Wilson'a karşı bir misilleme gibi görünmektedir. Meta ve çalışanlarının Bayan Shaw ve Chino Valley Birleşik Okul Bölgesi ile ilgili Kaliforniya mahkemelerinde devam eden davalara uygunsuz bir şekilde müdahale etmeye çalıştıkları ölçüde, Bayan Shaw'ın hem kendi adına hem de Chino Valley Birleşik Okul Bölgesi adına mevcut tüm yasal yollara başvurma niyetinde olduğunu lütfen unutmayın." açıklamasında bulundu.

Dougherty, The Federalist haber sitesine yaptığı açıklamada, söz konusu davada Chino Valley Birleşik Okul Bölgesi başkanını temsil eden Liberty Justice Center’ın bir yanıt almadığını söyledi. Meta ise The Federalist'in yorum talebine yanıt vermedi.

Meta'nın asılsız suçlaması Shaw'a karşı sosyal medyada bir dizi tepkiye yol açtı. The Federalist haber sitesine konuşan Shaw: “Sosyal medyamda aşağılık şeyler paylaşmaya başladılar. Bir günde 'öl, seni pislik' diyen binlerce nefret mesajı aldım" dedi. Shaw ayrıca, The Federalist tarafından incelenen, kendisine ve ailesine zarar vermekle tehdit eden iki mektup da aldı. Mektuplardan biri evine gönderilmişti. Bir diğeri ise ABD Posta Servisi aracılığıyla ofisine gönderilmiş ve geri dönüş adresinde bu korkunç içeriğin Teksas'taki muhafazakar ebeveyn hakları eyalet senatörü Mayes Middleton'a ait olduğu belirtilmişti. 

Dougherty, The Federalist'e verdiği demeçte: "Açıkçası bunu o göndermedi. Senatör Middleton ile bu görüşmeden önce şahsen konuştum ve kendisi de bu bilgiyi kolluk kuvvetleriyle paylaştı." dedi. Shaw, mektupların yerel kolluk kuvvetlerini de harekete geçirdiğini ve kolluk kuvvetlerinin daha fazla güvenlik ve araçla ziyaret talimatı verdiğini söyledi. "Şu anda çocuklarımın köpeği gezdirmek için dışarı çıkmasına bile izin veremiyorum. Yüksek alarm durumundayız. Bu şekilde yaşamak istemezsiniz ama aptal da olamazsınız" dedi.

Meta'nın kapı araladığı yıldırma kampanyasına rağmen Shaw, Chino Valley Birleşik Okul Bölgesinin çocuklarını korumaktan geri adım atmayacağını söyledi. "Korkmanızı istiyorlar. Uzaklaşmanızı istiyorlar. Çocukları kontrol etmek istiyorlar. Çocuklara zarar vermek istiyorlar. Yaptığımız her şey buna karşı mücadele etmektir. Eğer çocuklar üzerinde kontrol sahibi olmak istemeselerdi bize karşı savaşmazlardı." diyen Shaw, "Her ne kadar korksam da, çocukların ne kadar güzel ve masum olduklarını düşünüyorum. Ve onları benim, çocuklarımın ve ailemin hayatını tehdit etmeye hazır insanlara bırakıp gidemem." ifadelerini kullandı.