Meksikalı politikacı trans milletvekiline 'erkek' dediği için 'cinsiyetçi şiddet' ile suçlandı

Meksika kongre üyesi Teresa Castell, esas cinsiyeti erkek olan siyasetçi Salma Luévano'ya 'erkek' dediği için 'cinsiyetçi şiddet' uygulamaktan ceza aldı.
22 Şubat, 2024

İçeriği Paylaş

  • meselelgbt
  • twitter

Benzer Yazılar

Meksikalı politikacı trans milletvekiline 'erkek' dediği için 'cinsiyetçi şiddet' ile suçlandı

Kaynak: reduxx.info

Erişim tarihi: 19.02.2024

Meksika Yargı Seçim Mahkemesi (TEPJF), Kongre Üyesi Teresa Castell'i, esas cinsiyeti erkek olan siyasetçi Salma Luévano'ya "erkek" dediği için "cinsiyetçi şiddet" uygulamaktan ceza aldı. Bu olay, eski bir Kongre üyesinin Luévano'ya karşı işlediği aynı "suç" nedeniyle benzer şekilde ceza aldığı haberin hemen ardından geldi.

Castell'in yaşadığı olay, iktidardaki Morena Partisi Milletvekili Luévano'nun, YouTube ve X (eski adıyla Twitter) üzerinden kendisine "erkek" dediği için Castell'i Ulusal Seçim Enstitüsüne şikayet ettiği Mart 2023 tarihine dayanıyor. İki ay sonra, Seçim Mahkemesi Castell'in "siyasi ve cinsiyetçi şiddetten" suçlu bulunduğunu belirten bir karar yayınladı ve bu karar geçtiğimiz hafta oy birliği ile onaylandı.

Kararda Castell'in görüşlerinin "bir YouTube kanalında yaptığı açıklamalar ve X profilinde trans kadınlara ve bir federal milletvekiline karşı yaptığı paylaşımlar nedeniyle, cinsiyet üzerinden kadına yönelik siyasi şiddet" teşkil ettiği belirtiliyor.

Karara göre Castell ceza olarak, hem kadınlara hem de LGBT üyelerine yönelik yaklaşımı üzerinden siyasi şiddet konusunda bir ceza almalı. Ayrıca kamuoyu önünde özür dilemeli ve cezadan bir alıntıyı X hesabında yayınlamalı. Castell ayrıca, kadın siyasetçileri siyasi şiddetten korumak amacıyla Ulusal Seçim Enstitüsü tarafından oluşturulan Cinsiyet Nedeniyle Kadınlara Karşı Siyasi Konularda Yaptırım Uygulanan Kişiler Ulusal Sicilinde kataloglanacak. Castell'in cezası Seçim Mahkemesi İhtisas Dairesinin internet sitesinde yer alan Özel Yaptırım İşlemlerinde Yaptırım Uygulanan Konular Kataloğuna da kaydedilecek.

Trans
Esas cinsiyeti erkek olan trans siyasetçi Salma Luévano, toplumsal cinsiyet ideolojisine karşı çıkanlara saldırmasıyla tanınıyor

Castell, aldığı cezaya uygun olarak X üzerinden özür diledi:

"Oscar Limeta Meléndez ile birlikte bir YouTube programında ve Twitter profilimde yayınladığım ifadelerin saldırgan, basmakalıp olması ve toplumsal cinsiyet temelinde kendisine karşı siyasi şiddet yaratması nedeniyle Salma Luévano Luna'dan özür dilerim."

Özür dilemek zorunda kalsa da Castell hemen ardından konuya açıklık getirdi.

"Sadece formalite. Uluslararası kurumlara gidiyoruz. İyi bir şey mi? MİLYONLARCA MEKSİKALI çoktan cinsiyet ideolojisinin ne olduğunu görmeye başladı ve KADINLAR ve ÇOCUKLAR için tehlikelerin farkına varmaya başladı. ZORLA özür dilemek değersizdir ve herkes benim ZORLA özür dilediğimi biliyor. Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez" diye yazdı.

Reduxx haber sitesine konuşan Kongre Üyesi Castell, Meksikalıların artık cinsiyet ideolojisinin tehlikelerinin farkına varmaya başladığını düşündüğü için mahkumiyetinde bir umut ışığı olduğunu söyledi.

"Meksika halkı neler olup bittiğini, bunun basit bir kadın gibi giyinme ve kadınsı bir isimle çağrılmak isteme meselesi olmadığını anlamaya başlıyor. Hayır, bu sadece kadın gibi giyinmenin çok ötesine geçiyor. Bugün gasp edilen bizim haklarımız, bizim zaferlerimiz ve bizim özgürlüklerimizdir ve buna bir son vermeliyiz" dedi.

"Bu, kadının kadına ya da erkeğin erkeğe karşı verdiği bir mücadele değildir. Burada tamamen eşit olmayan ve adaletsiz bir savaş veriyoruz. Bu, kadınların kendilerini kadın olarak gören, hisseden ve kadın kılığına giren erkeklere karşı savaşıdır."

Castell, trans aktivistlerin son zamanlarda sözde nefret söylemi olaylarının peşine düşme çabalarının kamuoyunun gözünde "geri teptiğini" ve gerçekleştiğini iddia ettikleri "trans soykırımının" geçerliliği konusunda ise daha fazla araştırma yapıldığını açıkladı.

"Son birkaç ay içinde birkaç [trans] kişi öldü ve [aktivistler] ‘nefret söylemimden’ dolayı beni suçlamak istediler. Kongreyi 'katil' kelimesiyle vandalize ettiler ve büyük yaygara kopardılar. Ama sonuç olarak ortaya çıkan tek şey, ölümlerinin ya birbirlerinden ya da sürdürdükleri yaşam tarzından kaynaklandığı oldu," dedi Castell.

"Onlarla ilgili sorun, her şeyi 'nefret söylemi' olarak adlandırmaları. Ben de gerçeğin nefret olmadığını söylemekten vazgeçmeyeceğim. Asıl nefret ettikleri şey gerçektir."

Trans
Kongre Üyesi Teresa Castell, trans milletvekiline "erkek" dediği için "cinsiyetçi şiddet" ile suçlanmasına rağmen "gerçeğin nefret olmadığını" söylemekten vazgeçmeyeceğini söyledi.

WDI Meksika başkanı ve Gender Identity: Lies and Dangers/Cinsiyet Kimliği: Yalanlar ve Tehlikeler adlı kitabın yazarı Laura Lecuona, Castell'i  cinsiyet ideolojisine karşı sesini yükselttiği için övdü. Lecuona Reduxx'a verdiği demeçte, "Teresa Castell, transseksüel doktrinine katılmayan tek kongre üyesi değil, ancak sonuçlarından korkmadan bunu yüksek sesle söylemeye cesaret eden tek kişi" dedi.

Castell, siyasi rakiplerine dava açma konusunda iyi belgelenmiş bir geçmişe sahip olan Luévano tarafından hedef alınan ilk kişi değildi. Trans vekil Luévano, Nisan 2022'de Federal Milletvekili Gabriel Quadri'ye, X'te yaptığı 11 paylaşım nedeniyle "kadına yönelik cinsiyete dayalı siyasi şiddet ve LGTB bireylere yönelik şiddet" suçlamasıyla dava açmıştı.

Mahkeme, Quadri'nin Luévano'ya hitaben "sir/sör, bayım" kelimesini kullandığı için kadına karşı siyasi şiddet uyguladığı sonucuna varmış ve biri cinsiyet temelinde kadına karşı siyasi şiddet, diğeri de LGBT’lilere karşı şiddet olmak üzere iki “suç” nedeniyle ceza almaya mahkum etmişti. Ayrıca Luévano'dan kamuoyu önünde özür dilemesi ve herhangi bir kişiye karşı "şiddet veya ayrımcılık yaratan eylemlerden" kaçınması gerektiği bildirilmişti.

Son olarak, eski Kongre üyesi Rodrigo Iván Cortés de X ve Facebook'taki sosyal medya paylaşımlarında Luévano'dan "kendine kadın diyen bir erkek" olarak bahsettiği için "cinsiyete dayalı siyasi şiddet" suçundan mahkum edildi.

Luévano, X ve Facebook'taki 9 adet sosyal medya paylaşımının kendisinin "kadın olarak tanınma" hakkını ihlal ettiği iddiasıyla Cortés hakkında şikayette bulundu. Cortés ayrıca Luévano'nun Meksika Kongresinde milletvekili olması nedeniyle "cinsiyete dayalı siyasi şiddet" ile de suçlandı.

Mahkumiyet kararının ardından, Üst Daire Cortés'i 1.130 ABD Doları para cezasına çarptırdı ve 30 gün boyunca sosyal medya hesaplarında her gün bir özür yayınlamasına hükmetti. Cortés'in ayrıca "cinsiyete dayalı siyasi şiddet" konusunda bir ceza almasına karar verildi ve Kadına Karşı Siyasi Konularda Yaptırım Uygulanan Kişiler Ulusal Siciline kaydedildi.

Luévano, Meksika kongresindeki tek trans temsilci değil ve Morena Partisinden meslektaşı María Clemente de benzer şekilde cinsiyet ideolojisine karşı çıkanlara saldırmasıyla tanınıyor.