Meksika’da erkek siyasetçiler yaklaşan belediye seçimlerinde adaylıklarını güvence altına almak için kendilerini 'kadın' olarak tanıtıyor

Meksika'daki iki sol parti, San Luis de Potosí eyaletinde yaklaşan belediye seçimlerinde kadın adaylar yerine trans kadın olduklarını iddia eden erkekleri aday göstermeleri nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu.
Meksika’da erkek siyasetçiler yaklaşan belediye seçimlerinde adaylıklarını güvence altına almak için kendilerini 'kadın' olarak tanıtıyor


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 19.04.2024

Meksika'daki iki sol parti, San Luis de Potosí eyaletinde yaklaşan belediye seçimlerinde kadın adaylar yerine trans kadın olduklarını iddia eden erkekleri aday göstermeleri nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu. Bu hamle, Meksika anayasasında yer alan ve ülkedeki yaygın cinsel şiddetle mücadele amacıyla seçimle gelinen tüm pozisyonların %50'sinin kadınlar tarafından doldurulmasını öngören Cinsiyet Eşitliği Yasasındaki bir boşluktan faydalanmanın bir yolu olarak görülüyor.

Meksika Yeşil Ekolojist Partisi (PVEM) ve Demokratik Devrim Partisi (PRD), ülkenin 31 eyaletinden biri olan San Luis de Potosí'de yapılacak belediye seçimlerinde yarışmak üzere çok sayıda erkeği aday gösterdi. Ancak Cinsiyet Eşitliği Yasası nedeniyle, erkekler başarılı bir şekilde aday olabilmek için "kadın" olarak kayıt yaptırıyorlar.

Tüm siyasi partilerin seçimlere katılabilmek için en az beş kadın aday göstermesi gerektiğinden, partilerin aday gösterecek yeterli sayıda kadın adaya sahip olup olmadıkları şu an için belli değil. Bu hamle aynı zamanda kazanmayı garantilemenin bir yolu da olabilir, zira kadın adaylar eşitliğin sağlanamaması halinde erkek rakiplerinin önüne geçebilir. Yeşil Ekolojist Parti'den José Reyes Martínez Rojas isimli erkek aday Venado belediyesinde, Roberto Carlos Medina Hernández isimli erkek aday Vanegas belediyesinde ve Daniel Alfonso Zavala de la isimli bir başka erkek aday ise Rosa Villa de Arista belediyesinde "kadın" olarak yarışacak.

Demokratik Devrim Partisi ise Ahualulco belediyesinde Saulo Morales Guerrero isimli adamı “kadın aday” olarak gösterdi. Morales Guerrero başlangıçta erkek aday olarak kayıt yaptırdı ancak daha sonra cinsiyet eşitliği kurallarına uymak için cinsiyetini "kadın" olarak değiştirdi. Bunu yapmamış olsaydı, halihazırda çok fazla erkek aday olduğu için muhtemelen aday olmasına izin verilmeyecekti.

Meksika'da Cinsiyet Eşitliği Yasasındaki bir boşluktan faydalanan erkek siyasetçiler trans kadın olduklarını iddia ederek belediye seçimlerine aday oldu.

Morales Guerrero'nun partisinden bir temsilci Pulso SLP isimli haber sitesine yaptığı açıklamada bu seçimlerde eşitlik konusuna odaklandıklarını belirtti: "Bu yılki süreç, kadınlar, yerli halklar, LGBT topluluğu ve engelliler gibi tüm sosyal grupların katılımının garanti altına alınabileceği ve seslerinin her alanda duyulabileceği eşitlik ve kapsayıcılığı inşa etmek için tarihi bir fırsatın kapısını açıyor." dedi.

Erkek adaylar "kadın" olarak kayıt yaptırmalarına rağmen yasal isimlerini ya da cinsiyetlerini ise değiştirmediler. Birçoğunun ailesi var ve sosyal medyada eşlerini ve çocuklarını gösteren fotoğraflar yayınladılar. Bazıları kendilerine "kadın" demeyi bile unuttu.

Ancak bu açık hileye rağmen, San Luis Potosí eyaletindeki seçim süreçlerini organize etmekten sorumlu kurum olan Consejo Estatal Electoral y de Participación Ciudadana (CEEPAC) adaylara karşı konuşmayı reddetti. El Tiempo del Altiplano isimli haber sitesine göre, CEEPAC meclis üyesi Juan Manuel Ramírez García, adaylıkların başlangıçta iyi niyetle yapıldığının kabul edilmesi gerektiğini ve adayların kabul veya ret kararlarının kesinleşmesi için 19 Nisan'a kadar beklenmesi gerektiğini belirtti.

Vatandaşların adaylara meydan okumalarına izin verilse de, topluluktaki kaynaklar çoğu kadının erkeklerden gelecek tehditlerden korktuğu için bunu yapmaktan çekindiğini söylüyor. Adaylardan biri olan José Reyes Martínez Rojas hakkında, Cinsiyet Eşitliği Yasasını istismar ettiğine inanan bir kişi tarafından sadece bir şikayet yapıldı. Habere konu olan Cinsiyet Eşitliği Yasası ise 6 Haziran 2019'da yürürlüğe girmiş ve kadınların siyasi haklarının güvence altına alınması noktasında eşi benzeri görülmemiş bir başarı olarak Meksika tarihine geçmişti. Meksika uzun süredir dünyadaki en yüksek kadın cinayeti oranlarından biriyle mücadele ediyordu ve polis ile siyasetçiler kadınları korumak için somut adımlar atmayı genellikle reddediyordu. Cinsiyet Eşitliği Yasası ise Meksikalı kadınlara kendilerini yasal olarak savunmaları için siyasi bir ses verme çabasını temsil ediyordu. Ancak kadın haklarını ilerletmeye yönelik son çabalar, trans aktivistlerin ülkede “kendini tanımlama” yasalarını genişletmeye çalışmasıyla birlikte toplumsal cinsiyet ideolojisi ile çatışır hale geldi.

2018'de bir düzineden fazla erkek yanlışlıkla "transseksüel" olduğunu iddia ettiği için siyasi adaylıktan diskalifiye edilirken, bugün böyle bir geri itme yaşanmıyor. Bazıları bu durumu, şiddet yanlısı trans aktivistlerin, insanların sorgusuz sualsiz kendilerini istedikleri cinsiyet olarak tanımlayabilecekleri yönündeki iddialarına bağlıyor.