Macaristan müze müdürü sergide LGBT içeriğine izin verdiği gerekçesiyle görevden alındı

Macaristan Ulusal Müzesi müdürü, Dünya Basın Fotoğrafları sergisinde 18 yaşından küçüklerin LGBT içeriklerini görmesine izin verdiği iddiasıyla görevden alındı.
Macaristan müze müdürü sergide LGBT içeriğine izin verdiği gerekçesiyle görevden alındı

 

Erişim Tarihi: 05.12.2023

Kaynak: bbc.com

 

Macaristan Ulusal Müzesi müdürü, 18 yaşından küçüklerin Dünya Basın Fotoğrafları sergisinde sergilenen LGBT içeriklerini görmesine izin verdiği gerekçesiyle görevden alındı. Macaristan'da tartışmalı bir yasa, kitap ve film gibi çocukların erişebileceği materyallerde "eşcinselliğin gösterilmesini ve teşvik edilmesini" yasaklıyor.

Müze kısa bir süre önce Filipinler'deki LGBT üyelerinin fotoğraflarının yer aldığı Dünya Basın Fotoğrafları (World Press Photo) sergisine ev sahipliği yaptı. Hükümet, Laszlo Simon'un programla ilgili "yasal yükümlülükleri" yerine getirmediğini söyledi. Simon ise bunu reddetti.

Simon, müzenin 18 yaşından küçüklerin girişini kısıtlama emrine uyarak herhangi bir yasayı kasıtlı olarak çiğnemediği konusunda ısrar etti. Facebook'taki bir paylaşımında şunları ekledi: "Dört çocuk babası bir ebeveyn olarak, çocuklarımızın benden veya yönettiğim kurumdan korunması gerektiği fikrini kesinlikle reddediyorum."

Sağcı bir milletvekili daha önce Filipinler'de yaşlı LGBT üyelerinden oluşan bir topluluğu tasvir eden bir dizi fotoğraf nedeniyle hükümetin sergi hakkında soruşturma başlatmasını talep etmişti. Macaristan'da 2021 yılında yürürlüğe giren ve 18 yaşından küçüklerin eşcinselliği, eşcinsel haklarını veya cinsiyet değişikliğini teşvik ettiği düşünülen materyalleri tüketmesini yasaklayan yasayı örnek göstermişti.

Macar hükümeti fotoğrafların yasalara aykırı olduğuna karar verdi. Müze de buna karşılık olarak web sitesine ve serginin girişine 18 yaşından küçük ziyaretçilere girişin yasak olduğunu belirten bir duyuru koydu.

LGBT
Sergide gösterilen LGBT içerikli fotoğraflardan biri.

Simon'un görevden alınmasına tepki gösteren Dünya Basın Fotoğrafları organizatörleri "şoke olduklarını" söylediler. Dünya Basın Fotoğrafları İcra Direktörü Joumana El Zein Khoury, "Bu fotoğraf serisi, Filipinler'deki yaşlı LGBT üyelerinden oluşan bir topluluğun yaşamlarının bir kaydıdır" dedi. Daha önce verdiği bir demeçte de Dünya Basın Fotoğrafları gösterilerinden birinin Avrupa'da ilk kez sansürlendiğini söylemişti.

Simon, Başbakan Viktor Orban'ın sağcı hükümetinin eski bir bakanı. Orban, LGBT içeriklerine yönelik tedbirleriyle dini değerleri savunduğunu ve çocukları koruduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz aylarda yetkililer aynı yasayı, iki erkek gencin yaşadığı eşcinsel ilişkiyi konu alan popüler İngiliz çizgi romanı Heartstopper'ı plastik bir kapağa sarmadan satan bir kitapçıya ceza kesmek için kullanmıştı.

Dünya Basın Fotoğrafları sergisi Pazar günü Budapeşte'deki müzede planlanan kapanışını yaptı.