Lise öğrencilerine verilen “cinsiyet kurabiyesi” ödevi tepki topladı

Santa Fe Lisesi'nde toplumsal cinsiyete dayalı 'cinsiyet kurabiyesi' ödevi veliler ve devlet yetkilileri arasında endişeye neden oldu.
Lise öğrencilerine verilen “cinsiyet kurabiyesi” ödevi tepki topladı


Kaynak: click2houston.com
Erişim tarihi: 27.03.2024
Yayınlanma tarihi: 26.03.2024

Teksas'taki Santa Fe Lisesi'nde bir lise öğrencisine “toplumsal cinsiyete” dayalı bir ödev verilmesi, veliler ve devlet yetkilileri arasında endişeye yol açtı. Tepki gösterenler sadece veliler değil; konu, eyalet yetkililerinin de dikkatini çekti. Bir eyalet senatörü bunun yasadışı olduğunu söylüyor.

Ödevin adı “Cinsiyet Kurabiyesi” ve üzerinde zencefilli kurabiye adama benzeyen bir çizim bulunuyor. Endişelerini dile getirenler, bu ödevin kurabiye ile hiçbir alakasının olmadığını ve bunun LGBT ideolojisinin bir simgesi olduğunu bildiklerini ifade ediyor.

Santa Fe Lisesi'nden 17 yaşındaki Shay Cundiff, "Bu beni rahatsız hissettirdi," diyor. "Kendimizi ne olarak tanımladığımıza ve cinsel ve romantik olarak neye ilgi duyduğumuza göre bilgilerimizi bir kağıda doldurmak zorunda kaldık." Cundiff ayrıca öğrencilerin ders hakkında ne hissettiklerine dair bir kompozisyon yazmaları gerektiğini söylüyor.

Cundiff, öğretmenin “cinsiyet kimliği” konusunu önceden hiç tartışmadığını, sadece cinsel organlar konusunu ele aldığını ifade ediyor. Müfredat onu ve ailesini hazırlıksız yakalamış.

Shay'in babası Shad Cundiff, "Bunu gerçekten bilemezdik," diyor. "Demek istediğim, öğretmeninin söylediği gibi ödevini yapıyordu ve eşim ne yazdığını görüp onunla bu konuda konuşmaya başlamasaydı, gerçekten haberimiz olmayacaktı."

Cinsyet kurabiyesi
Lise öğrencilerine verilen “cinsiyet kurabiyesi” ödevi ebeveynlerin ve devlet yetkililerinin tepkisine neden oldu.

Bu durumdan sadece Cundiff'in ailesi değil, 11. Bölge Eyalet Senatörü Mayes Middleton da rahatsız. Middleton, Teksas'ta reşit olmayanların cinsiyetlerinin değiştirilmesinin Teksas Senato Yasası 14 uyarınca yasalara aykırı olduğunu ve bu müfredatın bunu teşvik ettiğine inandığını belirtti.

"Bu doğru değil," diyor Middleton. "Eyalet Eğitim Kurulu üyelerimizle birlikte bakıyorum ve bana kesinlikle yasadışı bir şeyi savunuyorlarmış gibi geliyor."

Senatör Middleton, bir Eyalet Eğitim Kurulu üyesinin kendisine müfredatın Planlı Ebeveynlik (Planned Parenthood; nüfus planlaması, doğum kontrolü ve cinsiyet değişimi ile ilgilenen, LGBT aktivizmi güden kuruluş) tarafından geliştirildiğini söylediğini belirtti.

Cundiff, kursta kalmayı planladığını çünkü bundan kurtulmanın tek yolunun kursu bırakmak olduğunu, bunun da kazandığı kredileri alamayacağı anlamına geldiğini söylüyor.

Bir Santa Fe okul bölgesi yetkilisi, bu ödevi kabul etmediklerini ve müfredatlarının bir parçası olmadığını söyledi.