LinkedIn, büyük mobilite platformunun CEO'suna ait cinsiyet zamirleri paylaşımını kaldırdı

LinkedIn, Hindistan'ın en büyük mobilite platformlarından biri olan Ola'nın CEO'su Bhavish Aggarwal'ın cinsiyet zamirleri kullanımını eleştiren gönderisini toplululuk politikalarına aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırdı.
LinkedIn, büyük mobilite platformunun CEO'suna ait cinsiyet zamirleri paylaşımını kaldırdı


Kaynak: hat.openai.com
Erişim tarihi: 10.05.2024
Yayınlanma tarihi: 09.05.2024

Hindistan'ın en büyük mobilite platformlarından biri olan Ola'nın CEO'su Bhavish Aggarwal, sosyal medya platformunda "zamir hastalığı" hakkındaki paylaşımını kaldırmasının ardından LinkedIn'i eleştirmek için bir açıklama yaptı. Platformun yapay zekasının "Hintli kullanıcılara siyasi bir ideoloji dayattığını" iddia etti. 

Aggarwal, "Sevgili LinkedIn, bu paylaşımım yapay zekanızın Hintli kullanıcılara güvensiz ve uğursuz bir siyasi ideoloji empoze etmesiyle ilgiliydi. Yazımı güvensiz olarak nitelendirmeniz ne büyük bir yanılgı! İşte tam da bu yüzden Hindistan'da kendi teknolojimizi ve yapay zekamızı oluşturmamız gerekiyor. Aksi takdirde başkalarının siyasi hedeflerinin piyonu oluruz," sözleriyle toplumsal cinsiyet ideolojisinin empoze edilmesini eleştirdiği bir gönderi paylaştı. Ayrıca, cinsiyet zamirleriyle ilgili viral bir gönderi hakkında LinkedIn'den gelen bir notun ekran görüntüsünü de gönderisine ekledi.

Toplumsal cinsiyet ideolojisi
Ola'nın CEO'su Bhavish Aggarwal, X'te yaptığı paylaşımda LinkedIn'in toplumsal cinsiyet ideolojisini empoze etmesini eleştirdi.

Bilmeyenler için, Ola CEO'su birkaç gün önce cinsiyet zamirlerini eleştiren bir gönderi paylaştı. (Translar, iki cinsiyeti reddedenler ya da cinsiyetini belirtmek istemeyenler, İngilizcede cinsiyet belli eden zamirler yerine cinsiyet belli etmeyen "onlar" zamirini kullanır.) Bu olay, 38 yaşındaki girişimcinin LinkedIn'in yapay zeka botuna kendisi hakkında soru sorması ve sohbet botunun ona "o" (he/his) yerine "onlar" (they/their) olarak hitap etmesinin ardından gerçekleşti.

LinkedIn, Aggarwal'a bir bildirim gönderdi ve cinsiyet zamirine ilişkin paylaşımının platformun "Profesyonel Topluluk Politikalarına" aykırı olduğu için kaldırıldığını bildirdi.

Aggarwal'ın açıklaması birkaç saat içerisinde 1.700'den fazla görüntüleme aldı ve yaklaşık 400 beğeni topladı. İnsanlar paylaşıma tepki verirken çeşitli yorumlar yayınladılar.

Hindistan'ın kendi yapay zekası olarak pazarlanan Ola'nın yapay zeka platformu Krutrim geçen yıl hayata geçirildi. Kurucusu Bhavish Aggarwal, sohbet robotunun küresel teknoloji devleriyle rekabet edeceğini iddia ediyor.