LGBT üyeleri için terapiyi yasaklayan 26 eyalet intihar riskinde artışı beraberinde getirdi

ABD Yüksek Mahkemesi, cinsel yönelimi değiştirmeye yönelik çabaların LGBT üyeleri arasında intihar girişimini azalttığını gösteren kanıtlara rağmen dönüşüm terapisi yasağına yönelik itirazları dinlemeyi reddetti.
LGBT üyeleri için terapiyi yasaklayan 26 eyalet intihar riskinde artışı beraberinde getirdi

 

Erişim tarihi: 19.12.2023

Kaynak: anglican.ink

 

Geçtiğimiz hafta ABD Yüksek Mahkemesi,"dönüşüm terapisinin*" Amerikalı LGBT üyelerinin intihar riskini artırdığını iddia eden araştırmalara dayanan 26 eyalet yasasına yönelik itirazları dinlemeyi reddetti. 

Katolik Üniversitesi'nde araştırma profesörü ve Ruth Enstitüsü'nde kıdemli araştırmacı olan Paul Sullins, "Kanıtlar, cinsel yönelim değişikliği çabalarının intihar girişimlerini önlemede oldukça etkili olduğunu gösteriyor" dedi.

Sullins'e göre yaklaşık 20 eyalet ve Columbia Bölgesi, terapistlerin eşcinsel arzuları veya cinsiyet hoşnutsuzluğunu çözmeye çalışan insanlara yardım etmesini yasaklıyor. Altı eyalet bu tür tedaviyi kısmen yasaklıyor. Bu durum, bu eyaletlerde terapistlerin çocukları transseksüel düşüncelerinin altında yatan sebepleri anlamaya ve bu yanılgıları önlemeye yardımcı olmak yerine yalnızca teşvik edebileceği anlamına geliyor.

Geçtiğimiz hafta, Cumhuriyetçiler tarafından atanan üç yargıç John Roberts, Amy Coney Barrett ve Neil Gorsuch, eyaletlerin cinsiyet disforisi hakkında danışanlarıyla konuşan terapistleri cezalandırıp cezalandıramayacağı konusundaki bir devre mahkemesini çözmeyi reddetti. Barrett ayrıca çocukların transseksüel gösterilerine katılmasını engelleyen yasaları iptal eden bir alt mahkeme kararını da onayladı.

LGBT
ABD Yüksek Mahkemesi, LGBT üyeleri arasında intihar riskini azalttığı kanıtlanan dönüşüm terapisini yasakladı.

Fresno Pacific Üniversitesi'nde psikolog olan Christopher Rosik, 2022 yılında yaptığı bir araştırma incelemesinde, 2009 yılından bu yana cinsel yönelim sıkıntısıyla mücadele eden kişilere yönelik terapi üzerine yayınlanan her çalışmanın, Sullins'in 2020 tarihli bir makalesinde tespit ettiği aynı büyük bilimsel kusuru kullandığını tespit etti: LGBT üyeleri arasında terapiye gitmeden önce var olan intihar sıkıntısının kontrol edilmemesi, "dönüşüm terapisi intihara neden olur" şeklindeki yanlış ancak yaygın iddiaya yol açmıştır.

Sullins, rakamları uygun kontrollerle tekrarladığında, 2020 çalışmasındaki LGBT üyesi katılımcıların intihar düşüncelerinin ve girişimlerinin üçte ikisinin cinsel yönelimleri konusunda yardım almak için terapiye gitmeden önce gerçekleştiğini buldu. Bu bulgu, LGBT üyelerinin intihar düşüncelerinin veya girişimlerinin çoğuna terapinin neden olamayacağı, çünkü çoğunun terapiden önce gerçekleştiği anlamına geliyor.

Üstelik Sullins, terapi öncesi intihar davranışını kontrol ettiğinde, "dönüşüm terapisinin" aslında intihar girişimlerini ve niyetlerini yüzde 80'e kadar azalttığını buldu.

*Dönüşüm terapisi: Kişilerin yaşadığı cinsiyet hoşnutsuzluğu ya da cinsiyet konusundaki kafa karışıklıklarını ele alan terapi türüdür. Kişilerin radikal bir karar vermeden önce sorunlarının kökenine inip genel psikolojik durumlarını iyileştirmeyi amaçlar ve bu yolla kişilerin yaşadığı hoşnutsuzluğu/kafa karışıklığını büyük ölçüde tedavi eder.