LGBT karşıtı yasalarından dolayı Uganda ve Zimbabve yetkililerine vize kısıtlaması

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en sert yasalarından biri kabul edilen LGBT aktivizmi karşıtı yasaları nedeniyle Uganda ve Zimbabve yetkililerine vize kısıtlamaları getirdi.
LGBT karşıtı yasalarından dolayı Uganda ve Zimbabve yetkililerine vize kısıtlaması

 

Erişim Tarihi: 05.12.2023

Kaynak: Reuters

 

Amerika Birleşik Devletleri, LGBT topluluğuna yönelik yasal uygulamalarını gerekçe göstererek Uganda ve Zimbabve yetkililerine vize kısıtlaması getirdi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dubai'deki Al Maktoum Uluslararası Havalimanı'ndan ayrılmadan önce basına konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri, Ugandalı yetkililere yönelik vize kısıtlama politikasını Uganda'da "demokrasiyi baltalamaktan ve marjinal gruplara baskı uygulamaktan" sorumlu olduğuna inandığı kişileri de kapsayacak şekilde genişletirken, Zimbabve'deki yetkililer için de yeni bir vize kısıtlama politikası açıkladı.

Vize kısıtlamalarını açıklayan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Uganda'daki LGBT topluluğu ve Zimbabve'deki sivil toplum savunucuları gibi grupların sözde ötekileştirilmelerinden bahsetti. Blinken'in açıklamalarında herhangi bir yetkilinin ismi yer almadı.

Uganda'nın dünyanın en sert yasalarından biri olarak kabul edilen LGBT aktivizmi karşıtı yasası Mayıs ayında yürürlüğe girdi. Bu yasa eşcinsel ilişki yoluyla HIV bulaştırmayı da içeren bir suç olan "ağırlaştırılmış eşcinsellik" için ölüm cezasını öngörüyor.

Haziran ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, yasanın kabul edilmesinin ardından Ugandalı yetkililere vize kısıtlamaları getirdi. Dışişleri Bakanlığı daha önce de ülkenin "kusurlu" olarak nitelendirdiği 2021 seçimlerinin ardından Ugandalı yetkililere vize kısıtlamaları getirmişti.

LGBT
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, LGBT karşıtı yasaları nedeniyle nedeniyle Uganda ve Zimbabve yetkililerini eleştirdi.

Blinken Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Bugün, vize kısıtlama politikasının, Uganda'daki demokratik sürecin baltalanmasından ya da marjinalleştirilmiş veya savunmasız nüfusların üyelerini baskı altına almayı amaçlayan politikalar veya eylemlerden sorumlu olduğuna veya buna suç ortaklığı ettiğine inanılan mevcut veya eski Ugandalı yetkilileri veya diğerlerini kapsayacak şekilde genişletildiğini duyuruyorum" dedi. "Bu gruplar arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, çevre aktivistleri, insan hakları savunucuları, gazeteciler, LGBT üyeleri ve sivil toplum örgütleri yer almaktadır."

Blinken ayrıca Zimbabve'de demokrasiyi baltaladığını söylediği kişilere yönelik yeni bir vize kısıtlama politikası açıkladı.

Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa, Ağustos ayında yapılan ve muhalefetin "devasa bir sahtekarlık" olarak nitelendirdiği tartışmalı bir oylamada ikinci kez seçildi ve seçim gözlemcileri seçimin bölgesel ve uluslararası standartları karşılamadığını söyledi.

Blinken, "Zimbabve'nin Ağustos 2023 seçimleri öncesinde, sırasında ve sonrasında da dahil olmak üzere Zimbabve'deki demokratik süreci baltalayan herkesin, bu politika kapsamında ABD vizesi almaya uygun bulunmama olasılığı vardır" dedi.