Kuzey İrlanda’da kütüphane kurulu, şikayetlere rağmen LGBT temalı çocuk kitaplarının kütüphanede bulundurulmasını savundu

Kuzey İrlanda Kütüphaneleri, LGBT teması içeren çocuk kitaplarıyla ilgili şikayetlere yanıt vererek kütüphane kataloğunun 'nüfusun çeşitliliğini' yansıtması gerektiğini söyledi.
Kuzey İrlanda’da kütüphane kurulu, şikayetlere rağmen LGBT temalı çocuk kitaplarının kütüphanede bulundurulmasını savundu


Kaynak: gcn.ie
Erişim tarihi: 02.04.2024

Kuzey İrlanda Kütüphaneleri İcra Kurulu Başkanı Jim O'Hagan ve Kütüphane Kurulu Başkanı Bonnie Anley, kataloglarındaki LGBT temsiliyetine sahip çocuk kitaplarının varlığını savunmak için bir açıklama yayınladı. Açıklamada, kütüphanelerin tüm toplumun ihtiyaçlarını karşılaması ve sunulan materyallerin "nüfusun çeşitliliğini" yansıtması gerektiği savunuldu.

Belfast Telegraph isimli haber sitesinde yer alan habere göre açıklama, Topluluklar Bakanlığı Bakanı Gordon Lyons'un, kütüphane şubelerinde bulunan LGBT ve transseksüellik temalı çocuk kitaplarını görüşmek üzere Kuzey İrlanda Kütüphaneleri şefleriyle bir toplantı talep etmesinin ardından geldi. Konu, Geleneksel Birlik Sesi Partisi (TUV) lideri Jim Allister tarafından bazı kitapların varlığının Demokratik Birlik Partisi (DUP) Bakanının dikkatine sunulmasının ardından ortaya çıkmıştı.

Söz konusu kitaplarda, bir çocuğa annesi tarafından erkek çocukların elbise giymesi gerektiğinin söylendiği ve oyuncak ayıların “cinsiyet değiştirdiği” bir kitap da dahil olmak üzere, cinsiyet ve cinsiyete uygun davranış biçimlerini sorgulayan içerikler yer alıyor. Bakan Lyons ise bu kitapların kütüphane kataloğunun bir parçası olmasının "endişe verici" olduğunu söyleyerek çocuklarının kütüphanelerde bulabilecekleri kitapların yaşlarına uygun olup olmadığı konusunda "ebeveynlerin endişelenmesine gerek olmadığını" da sözlerine ekliyor.

LGBT
Kütüphane Kurulu Başkanı Bonnie Anley, LGBT temalı çocuk kitaplarının kütüphanelerde yer almasını savundu. 

Kuzey İrlanda Kütüphaneleri İcra Kurulu Başkanı Jim O'Hagan ve Kütüphane Kurulu Başkanı Bonnie Anley buna yanıt vererek: "Kuzey İrlanda Kütüphaneleri, Kuzey İrlanda'da yaşayan, çalışan veya okuyan kişiler için kapsamlı ve verimli bir kütüphane hizmeti sunmakla yükümlüdür ve bunu yaparken nüfusun ve kütüphane müşterilerinin ‘çeşitliliğini’ yansıtan bir dizi kütüphane materyali ve kaynağı sağlar. Kütüphaneler tarafından benimsenen kitap seçimi yaklaşımı ise stok politikasında ana hatlarıyla belirtilmiştir. Bu politika, Kuzey İrlanda Kütüphanelerinin tüm toplumun ihtiyaçlarını karşılamak üzere geniş bir yelpazede kaliteli kaynaklara erişim sağladığını belirtmektedir. Bu da kütüphanelerin çok çeşitli konularda ve farklı formatlarda kitap sağlamasını gerektirmektedir." dedi.

Kararın açıklanmasının ardından Geleneksel Birlik Sesi Partisi lideri Jim Allister, Bakan Lyons'a daha fazla araştırma yapması çağrısında bulunarak ebeveynlerin küçük çocukları için transgender ideolojisine maruz kalma korkusu yaşamadan kitap seçimi yapabilmeleri gerektiğini vurguladı. Allister sözlerine devamla, trans ideolojisini destekleyen kitaplara binlerce sterlin harcandığını ve üstelik bunların küçük çocuklar için yapıldığını görünce şoke olduğunu söyledi.