Koruyucu aile sistemine toplumsal cinsiyet dayatması

Oregon'da yaşanan hukuki mücadelede Jessica Bates, koruyucu ebeveyn olmak isteyenlerin toplumsal cinsiyet ideolojisine uyma baskısına karşı direnişi simgeliyor.
Koruyucu aile sistemine toplumsal cinsiyet dayatması


Kaynak: https: ncregister.com
Erişim tarihi: 08.02.2024
Yayınlanma Tarihi: 07.02.2024

Çocuklar için ideal olan, sevgi dolu bir aile ortamında, birbirlerine bağlı, güçlü bir evlilik birliği içinde büyümeleridir. Ancak, yaşamın bazen bu ideale uymadığı acı bir gerçektir.

Jessica Bates'in açtığı Bates v. Pakseresht davası, biyolojik ebeveynleri tarafından bakılamayan ya da bakılmak istenmeyen çocuklarla ilgili bir hukuk mücadelesini temsil ediyor. Oregonlu bir kadın olan Bates, muhtaç çocuklara bakmak isteyen bireylerin toplumsal cinsiyet ideolojisinin taleplerine boyun eğmek zorunda olmamaları gerektiğini savunuyor.

Beş çocuklu dul bir anne olan Jessica Bates, 2022 yılında Amerika’daki Oregon eyaletinde koruyucu aile sisteminden çocuk evlat edinmek üzere sertifika almak için başvuruda bulunmuştu. Başvuru sahiplerinin bir çocuğun genel refahını sağlamalarının yanı sıra, çocuğa karşı ayrımcılık yapmamayı ve “olumlu bir benlik kavramı” geliştirmesine yardımcı olmayı taahhüt etmeleri gerektiği belirtiliyor.

Oregon eyaleti, evlat edinmeyi düşünen adaylardan, çocuğun biyolojik cinsiyetinden farklı bir cinsiyet kimliğine sahip olabileceği veya gelecekte farklı bir “kimliğe” sahip olabileceği durumlar için özel ebeveynlik kararlarını kabul etmelerini talep ediyor. Örneğin, Bates'in başvuru sürecinde, çocuğun “tercih ettiği zamirleri”* kullanmayı kabul etmesi, çocuğu “Onur yürüyüşü” gibi etkinliklere götürmesi ve  bir çocuğun ergenlik engelleyici ilaçlar ve hormon iğneleri gibi tehlikeli farmasötik müdahalelere izin vermesi gerektiği belirtiliyor.

Ancak Bates, devletin bu taleplerini kabul etmedi. Bir devlet çalışanı Bates'e, "bir çocuğun transseksüel ‘kimliğini’ onaylamaya yönelik itirazları" nedeniyle evlat edinmeye uygun olmadığını bildirdi. Resmi ret mektubunda, Bates'in eyalet kurallarına uymadığı ve bir çocuğun yaşam tarzını desteklemeyi veya “cinsel yönelim”, “cinsiyet kimliği” veya “cinsiyet ifadesi” ile ilgili davranışı teşvik etmeyi reddettiği belirtildi.

Toplumsal cinsiyet
Jessica Bates, koruyucu ebeveyn olmak isteyenlerin toplumsal cinsiyet ideolojisine uyma baskısına karşı direnişi simgeliyor.

Bates bu ret kararını ABD 9. Daire Temyiz Mahkemesi'ne temyize götürdü. Ona destek olmak amacıyla dört koruyucu aile ve evlat edinen bir ebeveyn, mahkemeye bilgi sunumunda bulundu. 

Diana Johnson, hayatını çocuklara kalıcı bir yuva sağlamaya adayan bir ebeveyn olarak öne çıkıyor. Johnson ve eşi Dave, üç biyolojik çocuklarının yanı sıra son 50 yılda 14 çocuk evlat edinmiş ve 12 çocuğa koruyucu ailelik yapmış. Johnson, Dave ile birlikte evlat edindikleri veya koruyucu aile oldukları çocukların hiçbirinin biyolojik cinsiyetlerinden farklı bir "cinsiyet kimliği" ifade etmediğini belirtiyor. Cinsiyet ideolojisinin bu yerleştirmelere enjekte edilmesinin, bu çocukların kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramayacağını düşünüyor. Yıllar süren deneyimiyle, bu çocukların "zaten sorunlu bir evden çıkıp size geldiğini" vurguluyor. Johnson, özellikle Oregon gibi yerlerde ihtiyaç sahibi çocukların yerleştirilebileceği evlerin sınırlanmasından endişe duyuyor.

Aileleri tarafından bakılmayan çocuklarla ilgilenme konusunda onlarca yıllık deneyime sahip olan biri olarak, bu çocukların yeniden başlamayı öğrenmek için rehberliğe ve sevgiye ihtiyaç duyduklarına inanıyor.

"Hükümetin sağladığı şeyde bunu göremiyorum. Bence hükümet kafa karışıklığı yaratıyor." Ve ekliyor: "Bu düzenlemeleri yapmaya devam ederlerse bazı harika evleri kaçıracaklarını düşünüyorum."

Görünüşe göre Oregon eyaleti diğer kurumların gözüne girmek için muhtaç çocukların refahını görmezden gelmeye istekli. Yargısal düzeltme, savunmasız çocukların geriye kalan tek umudu olabilir.

*İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder. Biyolojik cinsiyetini reddeden kişiler, kendilerinden söz edilirken karşı cinsiyete ait veya cinsiyetsiz zamirlerin kullanılmasını talep eder.