Kolorado'da yeni yasa tasarısı nedeniyle okullarda “sosyal cinsiyet değişimi” zorunlu olabilir

Kolorado'da değerlendirilen yeni yasa tasarısı, devlet okulları ve sözleşmeli okullarda cinsiyet karmaşası yaşayan öğrencilerin sosyal cinsiyet değişimini zorunlu kılabilir.
Kolorado'da yeni yasa tasarısı nedeniyle okullarda “sosyal cinsiyet değişimi” zorunlu olabilir


Kaynak: freebeacon.com
Erişim Tarihi: 15.02.2024
Yayınlanma Tarihi: 13.02.2024

Kolorado’lu milletvekilleri, eyaletteki devlet okulları ve sözleşmeli okulların, cinsiyet karmaşası yaşayan bir öğrencinin “tercih ettiği isim ve zamirleri*” benimseyerek sosyal cinsiyet değişimi yapmasını (herhangi bir tıbbi müdahale olmadan sosyal hayatta karşı cinstenmiş gibi yaşamayı) zorunlu kılacak bir yasa tasarısını değerlendiriyor.

Tasarı, bir öğrencinin “seçtiği ismin” okulların saygı göstermesi gereken, korunan bir "cinsiyet ifadesi" biçimi olduğunu belirtiyor. Teklifin yazarına göre, okulların bu zorunluluğu nasıl uygulayacağı ve uygulatacağı yerel bölgelere ve yöneticilere bırakılacak.

Tasarı, okullarda sosyal cinsiyet değişimini öngören ilk eyalet yasası olacak ve Kolorado Demokratlarının yasama meclisinde çoğunluğu elinde bulundurması nedeniyle geçme şansı yüksek. Sınıflarda toplumsal cinsiyet ideolojisinin dayatılmasına öncülük eden Kaliforniya, bölgelerin resmi olmayan belgelerde çocukların isimlerini ve zamirlerini değiştirmelerine izin vermeleri için bir kılavuz yayınladı. Ancak bu kılavuz kanun hükmünde değildir ve eyaletteki iki öğretmen, öğrencilerinin yeni cinsiyet iddialarını ailelerine söylemeden benimsemeleri yönünde bölgelerinden gelen talimata başarıyla karşı çıkmıştır.

Ülke çapında, çocukların okulda sosyal olarak “cinsiyet değiştirmelerine” izin verme çabası, eyalet emrinden ziyade parça parça yayıldı. Parents Defending Education'ın yaptığı bir sayıma göre, 18.587 okul dahil olmak üzere yaklaşık 1.058 bölge, öğretmenlere ve personele, ebeveynlerinden habersiz olarak, cinsiyet karmaşası yaşayan öğrencilerin tercih ettikleri isimleri ve cinsiyeti benimsemeleri talimatı veriyor.

Cinsiyet değişimi
Kolorado’lu milletvekilleri, cinsiyet karmaşası yaşayan öğrencilerin sosyal cinsiyet değişimini zorunlu kılacak bir yasa tasarısını değerlendiriyor.

Bu milletvekillerinden biri Washington Free Beacon'a yaptığı açıklamada, yasa tasarısı yazarlarının daha güçlü bir teklif olan tasarının sadeleştirilmiş versiyonunu bu hafta açıklamayı planladıklarını söyledi. İlk duruşma 15 Şubat günü yapılacak.

Tasarının yazarlarından eyalet senatörü Janice Marchman (D.) gönderdiği e-postada, "Tasarımız, tüm Kolorado öğrencilerinin birinci değişiklik haklarının bir koruması olarak 'seçtikleri ismi' kullanma hakkına sahip olduklarını açıklığa kavuşturuyor" dedi.

Yasayı eleştirenler, ebeveynlerin okulların çocuklarının isimlerini değiştirmesine dahil edilmesi konusunda hiçbir şey söylemediğine dikkat çekiyor ve bunun sınıfta cinsiyet ideolojisini destekleyeceği konusunda uyarıyor.

Kolorado Ebeveyn Savunuculuk Ağı İcra Direktörü Lori Gimelshteyn, "Ebeveyn katılımı ve bildiriminin olmaması, okul bölgelerinin cinsiyet değiştirmelerini ebeveynlerden gizlemeye yönelik mevcut uygulamasını güçlendiriyor" dedi. "Bu tasarı, vicdanen bu tasarıya uyamayacak olan okul çalışanlarının ifade özgürlüğünü ve dini inançlarını susturmakta ve engellemektedir."

 

*İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder. Kendi cinsiyetinde olmadığını iddia eden kişiler, kendilerinden söz edilirken karşı cinsiyete ait veya cinsiyet belli etmeyen zamirlerin kullanılmasını talep eder.