Klinik Hasar: Tavistock Kliniği ideolojik saiklerle yapılan yanlış uygulamalara ilişkin çarpıcı raporun ardından kapatıldı

Cinsiyet kliniği Tavistock'un pervasızca ergenlik engelleyici ilaçlar reçete ettiğini gösteren yıkıcı raporun ardından, bakanlık kliniği tamamen kapattı.
Klinik Hasar: Tavistock Kliniği ideolojik saiklerle yapılan yanlış uygulamalara ilişkin çarpıcı raporun ardından kapatıldı

 

Erişim Tarihi: 28.03.2023

Kaynak: segm.org

 

The Times gazetesinin, 2022 yılında cinsiyet kliniği Tavistock hakkında yayınladığı bir makale

Ölçülemez bir zarar verdiler... Yıllarca süren ideolojik dogma, uygunsuz tedavi ve Tavistock Kliniği tarafından güya tedavi edilen çocukların genel zihinsel sağlığını bozma suçunun, "Cinsiyet Gelişimi Servisine" yönlendirilen binlerce kişiyi nasıl etkileyeceğini kimse bilmiyor. Şükürler olsun ki, İngiltere hükümeti skandalı hızlı bir şekilde durdurdu. Mart ayında kliniğin pervasızca ergenlik engelleyici ilaçlar reçete ettiğine dair yayınlanan yıkıcı raporun ardından, bakanlık kliniği tamamen kapattı. Cinsiyetlerini sorgulayan çocukların tedavisi artık köklü ve saygın bölgesel çocuk hastaneleri tarafından gerçekleştirilecek.

Tavistock'un dağıtılmasında geç bile kalındı. Bir zamanlar çocukların psikiyatrik bakımına odaklanan Kuzey Londra’daki öncü merkez, ergenlik engelleyicilere olan güveni sorgulamayan, bu test edilmemiş tedavinin uzun vadeli etkilerini analiz etmeye isteksiz davranan ve personel arasında herhangi bir muhalif görüşe tahammül etmeyen ‘queer teori’ (cinsel sınırsızlık ve nötrlük vurgusu ile cinsiyet rollerini kabul etmeyen, cinsellik vurgusunun yanısıra toplumsal düzene de müdahale etmeye çalışan ideoloji) trans aktivistlerinden oluşan tehlikeli bir grup tarafından ele geçirildi. Tavistock, 16 yaşından küçükler için ergenlik engelleyiciler hakkında veri toplamamış, tedavilerinin etkilerini takip etmeyi reddetmiş ve otizm, duygusal yeme bozuklukları veya travma ve istismar geçmişleri gibi diğer yaygın faktörlere neredeyse hiç dikkat etmemiştir. Çocukların sözde yanlış bedende doğduklarına dair tüm beyanlarını olduğu gibi kabul ve teşvik etmiş ve tüm karmaşık sorunları cinsiyet prizmasından geçirerek ele almıştır.

Tavistock Cinsiyet Kliniği, 16 yaşından küçük çocuklara pervasızca hormon tedavisi uyguladı.

Çok sayıda uyarı işareti vardı. Bazı kıdemli personeller, Tavistock kliniğinin hayatı komple değiştiren hormon tedavisi uygulamaları için belirlenen protokolleri takip etmemesine itiraz ediyordu. Şüphelerini dile getiremeyen birçok kişi klinikten bir bir ayrılıyordu. İhbarcılar ise ‘transfobik’ olmakla suçlanarak dışlanıyordu. Trans meselelerine ilişkin tartışmalar daha polemikçi ve siyasi bir hal aldıkça, kliniğe ülkenin dört bir yanından, özellikle de cinsiyetleri konusunda endişeli görünen genç kızlardan gelen başvuru sayısında olağanüstü bir artış yaşanmaya başlamıştı. On yıl önce 250 olan sevk sayısı, geçen yıl 5.000'den fazlaydı. Trans aktivistler tarafından korkutulan ve ergenlikten önce hormon tedavisine erişmelerini sağlamazlarsa çocuklarının intiharına yol açaklarına inandırılan ebeveynler, İngiltere'de bu konuya odaklanan tek klinik olan Tavistock kliniği kuşatmıştı.

Sonunda Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) soruşturma yapmaya karar verdiğinde, Dr. Hilary Cass tarafından hazırlanan rapor dehşet vericiydi. Klinik, hormon tedavisi gören çocukların hiçbirinin büyüdükten sonraki kayıtlarını doğru bir şekilde tutmamıştı. Sonuçlar uzun vadeli olarak izlenmemiş, ruh sağlığını etkileyen diğer faktörlere bakılmamış ve klinik deneyim ile trans haklarının her şeyden önce bir sosyal ve siyasi kabul meselesi olduğunda ısrar edenlerin tiz aktivizmi arasında bir ayrım yapılmamıştı. Bilim asla ideolojinin esiri olmamalıdır ve bilim adamları mevcut uygulamalarla ilgili şüphelerini susturmaları için korkutulmamalıdır. Tavistock'un ergenlik engelleyicilere olan güveni, 20. yüzyılda akıl hastalıklarını lobotomilerle (beynin frontal lobunun alındığı ameliyat) tedavi etme çılgınlığına benzemektedir. Hakkında çok az klinik kanıt olmasına rağmen bunların evrensel bir tedavi haline getirilmesi deli saçmasıdır. Çocuklar, ruh sağlıklarını etkileyen sayısız faktöre maruz kalmaktadır: anoreksiya, kendine zarar verme, izolasyon, kopmuş ilişkiler ve dahası… Vücut dismorfisi (bedende bir kusur olup olmamasından bağımsız olarak kişinin vücudunun bir yönüne çok fazla takılması), şimdi olduğu gibi genel pediatrik bakım bağlamında ele alınmalıdır. Tavistock'un kalın kafalı ideolojisine ilişkin endişeler uzun zamandır The Times yazarları tarafından vurgulanıyordu. Nihayet hükümet dinledi.