Kızlarını Disney World'e götüren bir aile, kötü kraliçe karakterini bir transseksüelin canlandırdığını görünce şoke oldu

Amerika’da bir aile, kızları için Disney World'de Kötü Kraliçe karakteriyle tanışma yemeğine 300 dolar harcadıktan sonra karakterin bir transseksüel tarafından canlandırıldığını öğrenince şoke oldu.
Kızlarını Disney World'e götüren bir aile, kötü kraliçe karakterini bir transseksüelin canlandırdığını görünce şoke oldu


Kaynak: thepostmillennial.com
Erişim tarihi: 07.05.2024

Amerika’da bir aile, kızları için Disney World'de bir karakterle tanışma yemeğine 300 dolar harcadı ancak Kötü Kraliçe karakterinin bir erkek tarafından canlandırılması karşısında şoke oldu. Ailenin babası, Disney'deki bir yöneticiyle oyuncu seçimi hakkında konuştuğunda, erkeğin aslında transseksüel olduğunu öğrendi. Yöneticinin babaya, Kötü Kraliçe karakterini bu rolü aldığı için çok heyecanlı olan bir “kadının” canlandırdığını söylediği bildirildi. Baba ısrarla bu kişinin esas cinsiyetinin erkek olup olmadığını öğrenmek istediğinde ise müdür “bu soruya cevap veremeyeceğini" söyledi.

Disney, 2021 yılında oyuncu seçme kılavuzundan tüm cinsiyet referanslarını kaldırarak “cinsiyet ayrımı gözetmeyen” bir politika uygulamaya başladı. Amaç, Disney parkındaki “kapsayıcılığı” geliştirmekti. Bu karardan sonra ise ziyaretçiler, peri annenin çırağı rolünün erkek tarafından oynandığı bir başka örnekte olduğu gibi, kadın rollerini oynayan erkeklerle karşı karşıya kaldı.

Videoyu X’te paylaşan Walt Disney World Pro. hesabı: "Bir aile, Walt Disney World'de bir karakterle tanışma ve selamlaşma yemeği için 300 dolardan fazla harcadıklarını iddia ederek That Park Place'e (bir haber sitesi) ulaştı... ancak Kötü Kraliçe karakterinin neredeyse kesinlikle bir erkek olduğunu fark ettiler. Bu, Disney'in parklarda ikonik bir kadın karakteri canlandırmak için erkek oyuncu kullandığını ilk kez duyduğumuzu gösteriyor." yazdı. 

Transseksüel
Disney World'de Kötü Kraliçe karakterinin bir transseksüel tarafından canlandırıldığı ortaya çıktı.

Video internette yayınlandığında trans aktivistler Disney'i ve Kötü Kraliçe'yi canlandıran aktörü savunmaya koştu ve erkeklerin kadın rollerini oynamasının yüzyıllardır süregelen bir gelenek olduğunu söyledi. Evet, bu durum Shakespeare döneminde ya da kadınların katılmasına izin verilmeyen Yunan trajedilerinde ve hatta erkeklerin kadınları oynamasının güldürmek için kullanıldığı vodvil ya da komedilerde geçerliydi. Bununla birlikte, Disney'in toplumsal cinsiyet ideolojisini benimseme yönündeki yoğun çabaları göz önüne alındığında, bunun sadece tarafsız bir oyuncu seçimi olduğunu hayal etmek zor. Nitekim, Disney yöneticisi Karey Burke 2022'de yaptığı bir açıklamada hedefinin, eğlence devinde daha fazla LGBT’li karaktere yer vermek olduğunu söylemişti. Bu açıklama, parkların "bayanlar ve baylar" ve "erkekler ve kızlar" terimlerini kullanmayı bıraktığı ve bunun yerine "her yaştan hayalperestler" terimini tercih ettiği zamanla aynı zamana denk geliyordu.

Disney yetişkinleri, erkeklerin ikonik kadın rollerini oynamaması gerektiğini savunan gönderiye saldırmaya başladı ve bir kullanıcı, trans oyuncunun bir kadın rolünü oynamaması gerektiği düşüncesinin "transfobik" olmaktan başka bir şey olmadığını iddia etti. 

Disney, Amerika'nın kültür savaşlarında en ön saflardaki yerini koruyor. Peri masallarının ve temel hikayelerin temsilcisi olarak, kurumsal eğlence kuruluşları arasında benzersiz bir konuma sahip ancak şirket bu konumunu toplumsal cinsiyet ideolojisi, çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık, feminizm ve eleştirel ırk teorisi gibi kavramları ortaya çıkarmak için kullanıyor. Parlak renkler, çocuk dostu sesler ve akılda kalıcı melodilerle paketlenen Disney'in dönüşümü, Güzel ve Çirkin, Pamuk Prenses, Külkedisi, Yıldız Savaşları ve Marvel gibi hikaye serilerinin pek çok hayranına kültürel kırbaç etkisi yaptı.

Bu devasa büyüklükteki uluslararası şirket, yakın zamanda Amerika’nın Florida Valisi Ron DeSantis ile okulların, öğrencilerin trans veya non-binary (iki cinsiyeti reddeden) olduklarını ebeveynlerden gizli tutmasını engelleyen ve cinsel eğitimin yaşa uygun olmayan şekillerde öğretilmesini yasaklayan Eğitimde Ebeveyn Hakları yasası nedeniyle bir savaşa girdi. Amerikalıların çoğunluğu bu sağduyulu eğitim yasasını desteklerken, Disney bu yasaya karşı mücadele etti.