Kızını 'yanlış cinsiyetlendirdiği' için hapis cezasına çarptırılan Kanadalı babanın hikayesi

Kanadalı bir baba olan Robert Hoogland, kızının karşı cinsiyet hormonu almasına karşı çıktığı ve ondan 'kız' olarak bahsettiği için hapis ve para cezasına çarptırılmıştı. Cezasının ikinci ayında serbest bırakılan baba, davasının trans ideolojisine karşı bir galibiyet olduğunu söylemişti.
Kızını 'yanlış cinsiyetlendirdiği' için hapis cezasına çarptırılan Kanadalı babanın hikayesi


Kaynak: The Federalist
Erişim tarihi: 09.05.2023

Kanadalı Robert Hoogland, ergenlik çağındaki kızına mahkeme kararıyla testosteron enjeksiyonu yapılmasına karşı çıktığı için tutuklanan bir baba. Vancouver'daki British Columbia Yüksek Mahkemesi'nde yargılandıktan sonra kefaletle serbest bırakılması reddedilmişti ve Yargıç Michael Tammen, Hoogland'ın 12 Nisan 2021'de davası görülene kadar cezaevinde kalmasına karar vermişti. Hoogland'ın tutuklanması ulusal ve uluslararası alanda büyük ilgi toplamıştı ve serbest bırakılması için internette bir imza kampanyası başlatılmıştı. 

British Columbia bölgesi Yüksek Mahkemesi, Hoogland'ın kızının, ebeveynlerinin rızasına bakılmaksızın 14 yaşına geldiğinde karşı cinsiyet hormonu enjeksiyonu almaya başlamasına karar vermişti. Mahkeme ayrıca, kızın ebeveynlerinden herhangi birinin ondan "kız" olarak söz etmesi halinde, o ebeveynin aile içi şiddetten suçlu sayılacağını ilan etmişti.

Bu kararın alındığı 27 Şubat 2019 gecesi Hoogland, The Federalist'te yayınlanan bir röportaj vermiş ve mahkemenin kızından erkek olarak bahsetmesi talebine uymayı reddetmişti, "çünkü o bir kız,” demişti. "Yaptıkları tüm bu deneyler onun DNA'sını değiştirmeyecektir." Bu ve benzeri ifadeleri nedeniyle Rob, Nisan 2019'da aile içi şiddetten suçlu bulunmuş ve kızından bir daha ister kamusal ister özel alanda kız olarak bahsetmeye cüret etmesi halinde tutuklanma tehdidi altına alınmıştı.

Hoogland 2019'un geri kalanında sessizliğini korudu ve mahkemelerle işbirliği yaparsa temyiz başvurusu üzerine kızını testosterondan kurtarabileceğini umdu. Ocak 2020'de temyiz başvurusu başarısız oldu.

Hikayesini duyurmak için çaresiz kalan Hoogland, Şubat 2020'de The Federalist ve diğer yayın organlarına röportajlar vermeye başladı ve bu röportajlarda kızına karşı cinsiyet hormonu reçete edilmesinde rol oynayan doktorları isim vererek eleştirdi. Hoogland röportajlarında kızının adını kullanmaktan özenle kaçınırken, mahkeme belgelerinin isimsiz kalması halinde yasalar ve kararlarla mücadele edemeyeceğini düşünüyordu. (Mahkeme, ses getiren davaya gizlilik kararı getirerek isimlerin yerine temsili harfler kullanılmasına hükmetmişti.)

"Diyelim ki 5 ya da 10 yıl sonra kızım pişman olursa ve bana dönüp şöyle derse nasıl bir baba olurum... 'Neden hiçbiriniz bunu durdurmak için bir şey yapmadınız? Ben çocuktum. O zamanlar hiçbiriniz benim için elinizi taşın altına koymadınız. Bunu yapmama izin verdiniz. Ben... olgunlaşmamış bir çocuktum ve bunun harika bir şey olduğunu sanıyordum.' Kızım bana bu soruyu sorduğunda... 'Elimden gelen her şeyi yaptım' diyeceğim. Bana ne olursa olsun, kızımın başına gelenlerin yanında çok hafif kalır."

Hoogland'ın, insanların kızına acilen ne olduğunu bilmeleri gerektiğine dair inancı, mahkeme tarafından paylaşılmadı. Vancouver Siber Suçlar Birimi, Hoogland'ın kızından "kızı" olarak bahsettiğini belgeleyen uzun bir polis raporu hazırladı. Siber suç raporu ayrıca Hoogland'ın kızına testosteron verilmesinde rol oynayan doktorları ismen eleştirdiği çok sayıda görüşmenin de altını çizdi.

Toplumsal cinsiyet
Cezası düşürülen Robert Hoodland, kızının kayıp olduğunu ve ailesinin toplumsal cinsiyet ideolojisi tarafından yok edildiğini söyledi.

Bu doktorların isimleri (Brenden Hursh ve Wallace Wong) başlangıçta mahkemeler tarafından kamuya açık yasal kayıtlar olarak kamuya açık belgelerde yayınlanmış olsa da, dava için olumsuz görüşler ortaya çıktıkça aceleyle anonim hale getirildiler. Özellikle Rob'un kızını 13 yaşındayken testosteron tedavisi için sevk eden çocuk psikoloğu Wong ağır eleştirilere maruz kaldı.

Aile yanlısı aktivistler, Wong'un kendi ifadelerine göre, çocuklara yönelik "cinsiyet terapisi" uygulamasındaki en küçük danışanının henüz üç yaşını doldurmadığından şikayet ettiler. Ayrıca Wong'un potansiyel müşterilerine sahte intihar tehditleri ile ("Bir numara çek. İntihar teşebbüsünde bulun, o zaman sana ihtiyacın olanı verecekler") Kanada sağlık sisteminin "tedavilerini" finanse etmesini sağlamayı tavsiye ettiğini de belirttiler. Yine de mahkeme, Hoogland'ın kızının intihardan kaçınmak için derhal testosteron almaya başlaması gerektiği fikrini kabul etti.

Mahkeme, doktorların isimlerinin gizli tutulması yasağını kasıtlı olarak ihlal ettiği kaydedilen Hoogland'ın kesin olarak cezalandırılması gerektiği sonucuna vardı ve Hoogland 6 ay hapis ve 30 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Cezasının ikinci ayında ise Temyiz Mahkemesi tarafından serbest bırakılmasına karar verildi. 30 bin dolar para cezası da düşürüldü. 

Altı aylık cezasının iki ayını çeken Hoogland, kararı duyduktan sonra The Daily Wire'a verdiği demeçte sevincini ifade ederek bu davanın diğer ebeveynlere bir mesaj göndermek için kendisini kullanmaya çalışan trans gündemine karşı mücadelede "önemli bir emsal" olduğunu söyledi: 
"Altı ayın tamamını olmasa bile büyük bir bölümünü [cezaevinde] geçireceğimi tahmin ediyordum. Bu büyük bir kazanım çünkü emsal teşkil ediyordu - ve istedikleri şey, özellikle trans gündemine karşı duran ebeveynler için oldukça caydırıcıydı." 

Hoogland, Kanada'da "Gidişat değişiyor ve tüm bu korkunç kayıplardan ve işlerin gidişatından sonra nihayet büyük bir galibiyet almak bence en azından moral için çok önemli." dedi. 

Ancak Hoogland'ın kızıyla ilişkisi düzelmedi. Hoogland 2019'dan beri kızıyla görüşmüyor. Kızının "kayıp" olduğunu ve ailesinin bu "toplumsal cinsiyet" ideolojisi ve Kanada'nın hukuk sistemi tarafından yok edildiğini söyledi. "Aileleri yok ediyor ve benimkini de yok etti. Umarım bir gün çocuğum farkına vardığında ve umarım ki esas cinsiyetine döndüğünde onu bekliyor olacağım. Kollarımı açmış o günü bekliyorum."