Kendine zarar vermeyi teşvik eden trans sergisi kapatıldı

Transseksüel ameliyatı izleri ve testosteron enjekte etmek için kullanılan bir hipodermik iğneye ait resimlerin sergilendiği trans sanat sergisi 'kendine zarar vermeyi teşvik ettiği' şikayetleri üzerine kapatıldı.
Kendine zarar vermeyi teşvik eden trans sergisi kapatıldı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 17.04.2024
Yayınlanma tarihi: 17.04.2024

Mastektomi (sağlıklı göğüslerin alındığı cinsiyet değiştirme ameliyatı) izleri olan bir eseri ve testosteron enjekte etmek için bir hipodermik iğneyi sergileyen trans sanat sergisi, eleştirmenler tarafından kendine zarar vermeyi teşvik ettiği yönünde eleştiri almasının ardından kapatıldı. Norwich'teki Norfolk ana kütüphanesinde düzenlenen tartışmalı sergi, Transgender Görünürlük Günü münasebetiyle gerçekleştirilmişti. Sergi, transgender sanatçılardan oluşan bir kolektif olan Norwich Trans Pride tarafından organize edildi ve yerel sanatçıların eserlerine yer verildi.

Norfolk İlçe Konseyi lideri Kay Mason Billig, olaydan haberdar olduktan sonra Mumsnet üzerinden bir özür yayınladı ve serginin kapatılmasını talep etti. Bu hamle, Nisan ayında yayınlanan ve tıbbi tedaviyi destekleyecek 'oldukça zayıf kanıtlara' rağmen “trans çocukların” geri dönüşü olmayan bir cinsiyet değiştirme yoluna sokulduğunu ortaya koyan dönüm noktası niteliğindeki Cass Raporunun ardından geldi. Emekli çocuk doktoru Dr. Hilary Cass, İngiltere'deki çocuklara yönelik “cinsiyet kimliği” hizmetlerinin geleceği için 32 tavsiyede bulundu. Rapor, 16 yaşından küçüklere ergenlik engelleyici ilaçların verilmesini zaten durdurmuş olan NHS İngiltere'nin hormon kullanımına ilişkin bir inceleme başlatacağını duyurmasına yol açtı.

Norfolk ve Norwich Millennium Kütüphanesi'ndeki trans sanat sergisi hakkında endişeler dile getirildi ve Norfolk İlçe Konseyi'ne resmi şikayetler yapıldı. 

Bir eleştirmen Mumsnet'e şunları söyledi: “Görünüşe göre çocuklara ve gençlere yönelik olan bu sergi, benim dürüst görüşüme göre vücut sakatlama ve kendine zarar vermeyi teşvik ediyor ve uyuşturucu kullanımını yüceltiyor. Cass raporunun ardından bu inanılmaz derecede sorumsuzca. Birilerinin buna izin verdiğine inanamıyorum.

Norwich Kadın Hakları Grubu'nun bir üyesi olan ve konseye resmi bir şikayette bulunan Sarah Walker şunları söyledi: “Eğer kütüphane çocuklara ve gençlere anoreksiya ya da kendini kesmeyi teşvik ediyor ya da steroid kullanımını yüceltiyor olsaydı, hepimiz bunu olduğu gibi görürdük. Bunun yerine, trans neşesi bayrağı altında kendine zarar vermeyi teşvik ediyor.

Trans sergisi
Mastektomi izleri ve testosteron enjekte etmek için kullanılan bir hipodermik iğneye ait resimlerin sergilendiği trans sanat sergisi kapatıldı.

Bir başka eleştirmen ise şunları yazdı: “Sergi, zararlı propagandayı yutmak için değil, okumak, öğrenmek ve kitap sevgisini geliştirmek için gittikleri bir yerde, çocukları açıkça hedef alan müstehcen içerikler barındırıyor.”

Nathalie Kail şunları ekledi: “İçeri girer girmez trans ideolojisini yücelten bir vitrinle karşılaşıyorsanız, kütüphane artık aileler için güvenli değildir.”

Mumsnet'teki eleştirilere yanıt veren Mason Billig şunları yazdı: “Bu sergiyi duyduğumda çok mutsuz oldum. 'Personelin yönergeleri vardır ve bu sergi gerçek içeriğinin farkına varılmadan onaylanmış gibi görünüyor.”

“Dikkatimi çeker çekmez kıdemli personeli uyardım ve sergi derhal kaldırıldı. Rahatsız olan varsa özür dilerim ancak bizi uyardığınız için çok teşekkür ederim. Her konuda farklı bakış açılarına açığız ancak bunların yeri ve zamanı vardır ve bunları hassasiyetle ele almalı ve başkaları, özellikle de çocuklar üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurmalıyız. Bunun nasıl ve neden olduğuna dair bir soruşturma başlatılacak ve personele geleceğe yönelik güçlendirilmiş bir rehberlik sunulacaktır.”

Mason Billig, sergiden 12 Nisan Cuma günü haberdar olduğunu ve endişelerini personele aktararak serginin artık yürürlükte olmadığını teyit etmek istediğini söyledi. Billig sözlerine şöyle devam etti: “Benim konumumda olduğunuzda, bariz ve gerçek bir endişe kaynağı olan bir konuya nasıl hızlı bir şekilde cevap vereceğinize karar vermek her zaman zordur, bu nedenle bu konuyu ciddiye alacağımıza ve mümkün olan en kısa sürede ilgileneceğimize dair güvence vermek için paylaşımda bulunanlara ulaşmak istedim. Neyin uygun olduğuna dair doğru kararları verebilmeleri için gerekli destek ve bilgiye sahip olmalarını sağlamak ve gelecekte bu tür olayların yaşanmasını önlemek amacıyla personelimize verdiğimiz rehberliği yakından inceleyeceğiz.”