Kayıtlı bir çocuk istismarı suçlusu LGBT savunucusu kuruluşun galasında ağırlandı

Çocuk istismarı suçlusu, üst düzey bir LGBT savunuculuk ödülüne layık görülmesiyle ilgili tartışmalardan sadece aylar sonra Human Rights Campaign isimli LGBT savunucusu kuruluşun galasında ağırlandı.
Kayıtlı bir çocuk istismarı suçlusu LGBT savunucusu kuruluşun galasında ağırlandı


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 16.02.2024

Kayıtlı bir çocuk istismarı suçlusu, üst düzey bir LGBT savunuculuk ödülüne layık görülmesiyle ilgili tartışmalardan sadece aylar sonra, geçen hafta Human Rights Campaign (HRC) isimli LGBT savunucusu kuruluşun “Kuzey Carolina Akşam Yemeği” galasında ağırlandı. Eski bir gençlik bakanı olan Chad Severance-Turner şu anda Carolina LGBT Ticaret Odası'nda İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

10 Şubat'ta Kuzey Carolina'daki kuruluş, çok sayıda üst düzey LGBT aktivistinin katılımıyla yıllık akşam yemeği galasını düzenledi. Bank of America sponsorluğunda düzenlenen “Without Exception/İstisnasız" isimli etkinliğin konuşmacıları arasında HRC Basın Sekreteri Brandon Wolf ve Demokrat Eyalet Senatörü Lisa Grafstein da vardı.

Ancak katılımcılar arasında Kuzey Carolina'da LGBT savunucusu olarak öne çıkmayı başaran ve kayıtlı bir çocuk istismarı suçlusu olan Chad Severance-Turner da vardı.

Reduxx haber sitesi tarafından daha önce bildirildiği üzere Turner ilk olarak 1998 yılında üç erkek çocuk tarafından cinsel istismarla suçlanmıştı.

GoUpstate isimli haber sitesinin, 2000 yılındaki dava ile ilgili bir raporuna göre, ortaya çıkan tüm mağdurlar Turner ile Güney Carolina Gaffney'deki New Harvest Church of God Kilisesinde müzik direktörü olarak görev yaptığı sırada tanışmışlardı. Suçlamaların niteliği nedeniyle davalar ayrı ayrı görüldü ve Turner sonuçta sadece bir suçtan mahkum oldu.

Turner'ın suçlu bulunduğu olaylardan birinde 14 yaşındaki bir çocuk, Turner'ın kendisini geceyi geçirmek üzere Kuzey Carolina'daki Bessemer City'de bulunan evine davet ettiğini ifade etmişti.

Çocuk mahkemeye Turner'ın kendisini sık sık erkekler ve kadınlar arasındaki cinsel eylemler hakkında sorguladığını ve bu durumun adamın kilisedeki konumu nedeniyle kendisini üzdüğünü anlatmıştı. Mağdur, bir ayin toplantısının ardından Turner ile birlikte diğer mağdurlardan birinin evinde gecelediklerini de sözlerine eklemişti. Genç, uyandığında Turner'ı cinsel organını okşarken bulduğunu, ancak utandığı için bunu hemen bildirmediğini söylemişti.

LGBT
Kayıtlı bir çocuk istismarı suçlusu olan Chad Severance-Turner, LGBT savunucusu kuruluşun galasında ağırlandı.

Olay meydana geldiğinde 15 yaşında olduğunu söyleyen ikinci çocuk, Turner'ın evine davet edildiğini ve burada adamın kendisine pornografik bir video izlettiğini belirtmişti. Daha sonra o gece Turner ile aynı yatakta yattıktan sonra uyandığında Turner'ı kendisini okşarken bulduğunu söylemişti.

O sırada 15 yaşında olduğu iddia edilen üçüncü mağdur, Turner'ın çocuğun evinde kaldığı üç haftalık bir süre boyunca kendisine de aynı girişimlerde bulunduğunu, Turner'ın kendisini birkaç kez okşadığını söylemişti. Çocuk, "Eğer papaza anlatırsam beni aptal ve yalancı durumuna düşüreceğini söyledi" demişti.

Duruşma sırasında Turner'ın savunma avukatı Thomas Shealy, çocukları "cadı avı" yapmakla suçlamış ve cinsel istismara uğramaları ile ailelerine gitmeleri arasında birkaç aylık bir gecikme olmasının şüpheli olduğunu ileri sürmüştü.

Turner nihayetinde ilk kurbanla ilgili suçlamalardan suçlu bulunmuş ve 16 yaşından küçük bir çocuğa ahlaksız davranışlarda bulunmaktan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Şartlı tahliye ile serbest bırakılmadan ve seks suçluları siciline kaydedilmeden önce 2 yıl parmaklıklar ardında kalmıştı.

Turner hapisten çıktıktan sonra Charlotte LGBT Savunuculuk Topluluğunun aktif ve dikkate değer bir üyesi haline geldi. Turner, 2012 yılında LGBT Ticaret Odası'nın başkanlığına seçildi ve hemen ardından birçok kişinin, işletmelerin tuvalet gibi alanları tek cinsiyetli olarak tutmasını engelleyeceğinden şikayet ettiği genişletilmiş bir "ayrımcılık yapmama" yönetmeliği için baskı yapma çabalarına liderlik etti.

Turner, Mart 2015'te LGBT haber kaynağı QNotes tarafından "Yılın Kişisi" seçildi, ancak bir çocuk istismarı suçlusu olarak geçmişinin ortaya çıkmasının ardından 2016 yılında Ticaret Odası görevinden istifa etti. LGBT Ticaret Odası'na 2021 yılında bir kez daha açılış CEO'su olarak katıldı ve o zamandan beri bu görevi sürdürüyor. Onun liderliğinde Ticaret Odası, Fifth Third Bank, NASCAR, Duke Energy, Wells Fargo, Sonoco ve Novant Health gibi önde gelen kuruluşlarla ortaklıklar kurdu. Ayrıca kendisi kısa bir süre önce Charlotte Belediye Başkanı Vi Lyles tarafından kentin İş Dünyası Danışma Komitesi'nde görev yapmak üzere atandı.

Turner daha önce HRC tarafından yıllık galada onurlandırılmıştı, ancak o zaman HRC yetkilileri kendisine ödül vermeden önce çocuk cinsel suçlusu statüsünden haberdar olup olmadıklarını belirtmeyi reddetmişlerdi.

Son olarak Turner, Charlotte Pride oluşumu tarafından Harvey Milk Ödülü ile onurlandırıldı ve Reduxx'un pedofili geçmişini haber yapmasının ardından tartışmalı bir şekilde ödül geri alındı.