Katolik Üniversitesi 'hamile erkeklere' doğum koçluğu yapan 'kürtaj doulası' getirdi

Amerika Katolik Üniversitesi, öğrencilere kürtaj koçluğunun yanı sıra 'hamile erkeklere' doğum koçluğu yaptığı deneyimlerini anlatan bir 'kürtaj doulası' getirdi.
Katolik Üniversitesi 'hamile erkeklere' doğum koçluğu yapan 'kürtaj doulası' getirdi

Kaynak: dailysignal.com
Erişim Tarihi: 01.02.2024

The Daily Signal tarafından elde edilen bir dersin ses kaydına göre, kendini "kürtaj doulası" ilan eden bir kişi, Amerika Katolik Üniversitesi öğrencilerine, kadınlara doğum ya da kürtaj konusunda koçluk yapma deneyimlerinin yanı sıra sözde "hamile erkeklere", yani biyolojik cinsiyeti kadın olan ancak cinsiyet değiştirerek erkek görünümüne bürünmüş trans erkeklere "denizatı doğumu" olarak adlandırdığı doğumu gerçekleştirmeleri için koçluk yaptığını da anlattı. The Daily Signal'a söz konusu dersi anlatan bir hemşirelik öğrencisi, konuk konuşmacının aynı zamanda tartışmalı bir Japon ruhsal şifa ve kişisel gelişim yöntemi olan Reiki'yi de uyguladığını söyledi. Roma Katolik okulu, doula'nın sınıfta konuştuğunu doğrulayarak, kendisinin okulun değerlerini temsil etmediğini söyledi ve sınıfta bir daha konuşmayacağına dair söz verdi.

Hemşirelik öğrencisi 20 yaşındaki Felipe Avila, The Daily Signal'a verdiği bir telefon röportajında "Bu gerçekten tedirgin ediciydi" dedi. "Temel nokta, insan gelişimini ana rahminden doğal ölüme kadar anlamak, değil mi? Ve onlar kadınlara yaşamı sonlandırmaları için danışmanlık yapan birini getirdiler." 

Psikoloji öğretim görevlisi Melissa Goldberg, doula Rachel Carbonneau'yu Psikoloji 379 başlıklı dersine konuşmacı olarak davet etti: Yaşam Boyu Gelişim.

Doula terimi, genellikle doğumdan önce, doğum sırasında ve doğumdan kısa bir süre sonra anneye fiziksel ve duygusal destek sağlayan profesyoneller için kullanılır. Ülkenin en büyük kürtaj sağlayıcısı olan Planlı Ebeveynlik (Planned Parenthood) ise, kürtaj doulasını "kürtaj sürecinde hastaya fiziksel ve duygusal destek sağlayan" kişi olarak tanımlıyor.

The Daily Signal tarafından elde edilen ses kaydına göre, Carbonneau kendisini sınıfta "kürtaj doulası" olarak tanıttı. LinkedIn profilinde, LGBT yanlısı doula şirketi Family Ways'in kurucusu ve CEO'su olan Carbonneau'nun aynı zamanda 2005-2008 yılları arasında Katolik Üniversitesi'nde İngilizce okutmanı olarak görev aldığı belirtiliyor. 

trans erkek
Kendini "kürtaj doulası" olarak adlandıran Rachel Carbonneau, öğrencilere trans erkeklere doğum koçluğu yaptığı deneyimlerini anlattı.

Hemşirelik öğrencisi Avila, doula'nın Katolik okulunun değerleriyle uyumsuzluğunu ilk olarak "doğum yapan kişiler [ve] hamile kişi" gibi terimler kullanmaya başladığında fark ettiğini söyledi. Avila, öğretim görevlisinin “kadın” kelimesinden kaçınmak konusunda çok stratejik davrandığını" söyledi. Avila'nın sınıf arkadaşlarından biri Carbonneau'ya kürtajın doula olarak yaptığı işle nasıl bir bağlantısı olduğunu defalarca sordu ve bu da öğretim görevlisinin kürtaj yanlısı duruşunu açıkça paylaşmasına neden oldu. 

Doula, sorulara yanıt olarak "Bu, kendimi rahat hissettiğim bir alan" dedi. Carbonneau ayrıca "denizatı doğumu" olarak adlandırdığı doğumu da anlattı. Ses kaydına göre Carbonneau öğrencilere "Trans danışanlarla çalışıyoruz" dedi. "Doğum yapan bazı (esas cinsiyeti kadın olan) trans erkekler var; bu inanılmaz, biz buna denizatı doğumu diyoruz."

Dişi denizatları yumurta üretir ve erkek denizatları bunları döller. Döllenme gerçekleştikten sonra erkek denizatları yavruları özel bir kesede kuluçkaya yatırır ve yavrular buradan çıkar. Bu, erkek denizatlarının dişi olduğu anlamına gelmez ancak bir anlamda "doğum yapıyor" gibi görünürler, bu nedenle transseksüel yanlısı aktivistler, esas cinsiyeti kadın olan "transseksüel bir erkek" doğum yaptığında, bunun bir erkek denizatının yaptığına benzer olduğunu iddia ederler.

Carbonneau, sözde "hamile erkek" konusunu tartışırken, öğrencileri de kendini erkek olarak adlandıran kadınların doğum yapması tartışmasını "normalleştirmeye" çağırdı. "Bence bunu normalleştirelim, değil mi? Cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir dil kullanarak, hamile trans erkeklerden hamile insanlar, hamile kadınlar, hamile erkekler olarak bahsedelim" dedi. Carbonneau, kürtaja verdiği destek ile Katoliklerin bu konudaki tutumu arasındaki gerilimi kabul etti ve kendisinin de üniversitede eğitim gördüğünü söyledi.

Avila, doula'nın Salı günü Katolik Üniversitesi'nde yaptığı sunumun "tedirgin edici" olduğunu söyledi. Öğrenci, "benim gibi öğrencilerin ve akranlarımın çoğunun Katolik Üniversitesi'ne gitme kararı almasının nedenlerinden birinin de bu Katolik kimliği olduğuna" dikkat çekti. Avila, "Üniversite bir tür değişiklik yapmak için kamuoyu baskısı ya da kamuoyu tepkisi olmasını beklememeli... Katolik kimliğini korumak istiyorlarsa, bu tür şeyleri çok daha ciddiye almaları gerekir" diye ekledi. 

Katolik Üniversitesi, Carbonneau'nun kürtaja verdiği destek ile kurumun kendi değerleri arasındaki çelişkiyi kabul etti. Üniversite, The Daily Signal'a yaptığı yazılı açıklamada, "Amerika Katolik Üniversitesi, bu konuk konuşmacıyla ilgili haberleri öğrenince dehşete düştü" dedi. "Her aşamada yaşamın onurunu korumayı taahhüt eden bir üniversite olarak, [bu kişi] misyonumuzu ve değerlerimizi yansıtmamaktadır."

Üniversite, konuk konuşmacının sınıfta tekrar konuşma yapmayacağını belirterek “dışarıdan gelen tüm konuşmacıların incelenmesi ve davet edilme şartları ve beklentilerini yeniden gözden geçiriyoruz" dedi.