Katolik kadın koleji transseksüel öğrencileri kabul politikasından vazgeçti

ABD'de bir Katolik kadın koleji, 2024 sonbaharından itibaren trans kadınları okula kabul etme yönündeki politika değişikliği tepkiyle karşılaşınca geri adım attı.
Katolik kadın koleji transseksüel öğrencileri kabul politikasından vazgeçti

 

Erişim tarihi: 02.01.2024

Kaynak: lifesitenews.com

 

Indiana'daki bir Katolik kadın kolejinin, kendini kadın olarak adlandıran ve cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) yaşayan erkeklerin (transseksüel kadınların) okula kabul edilmesi kararını tepkiler üzerine geri çekti.

Indiana'daki St Mary's Kolejinin yönetim kurulu başkanı, okul çevresinden ve halktan gelen muhalefeti hafife aldıklarını söyledi.

Değişiklik, başkan Katie Conboy ve yönetim kurulu başkanı Maureen Karantz Smith tarafından kolej topluluğuna gönderilen 21 Aralık tarihli bir e-postayla duyuruldu. Kolej liderleri, planlanan politika değişikliği konusunda toplumdaki bölünmeyi dile getirdi.

“Kurul bu güncellemeyi onayladığında bunu okulumuzun sevgi dolu ve adil bir topluluk olarak Katolik değerlerimizi yaşama kararlılığının bir yansıması olarak gördük. 

Ancak, aldığımız tutumun topluluğumuzun tüm üyeleri tarafından onaylanmadığı giderek daha açık hale geliyor. Bazıları bunun bir politika kararından çok daha fazlası olduğundan endişeleniyor: bunun misyonumuzu zayıflattığını, hatta Katolik kimliğimize bir tehdit olduğunu düşünüyorlar.

Ayrıca, topluluğumuzun böylesine önemli bir politikayı şekillendirme sürecine dahil olma yönündeki gerçek arzusunu maalesef hafife aldık."

Transseksüel
Katolik kadın koleji transseksüel kadınları kabul kararını geri çekti.

Kolej liderleri toplumdaki bölünmeden dolayı özür dilediler ve "Katolik bir kadın koleji olarak değerlerimizi benimsemenin ne anlama geldiğini kavramak için" bir dizi oturum yapılacağını duyurdular. "Eşitlik, kapsayıcılık ve adalet yolculuğunda" ilerlemeye yönelik kararlılıklarını yinelediler.

“Okulun, değişen bir dünyada Katolik değerlerini yaşamanın zorluklarıyla sürekli olarak mücadele etmesi gerektiğine inanıyoruz. Aynı fikirde olmadığımızda da ilişkilerimizin sağlamlığını korumaya çalışmalıyız. Bu, aslında şu anda canlı bir Katolik okulunun bir parçası olmak demektir.”

Fort Wayne-South Bend Piskoposu Kevin Rhoades, 27 Kasım'da yaptığı bir açıklamayla duyuruya yanıt verdi ve Saint Mary's Mütevelli Heyetini, korumakla yükümlü olduğu Katolik kimliğine ve misyonuna sadık kalarak kabul politikasını düzeltmeye ve Katolik Kilisesi'ni toplumsal cinsiyet ideolojilerini reddetmeye çağırdı. “Saint Mary'nin politikası, kadının doğasına ilişkin temel Katolik öğretisinden ayrılmakta ve böylece bir Katolik kadın koleji olarak kimliğini tehlikeye atmaktadır." dedi.

Politika değişikliğini duyuran 21 Aralık tarihli mektup, St Mary's'in 2024 sonbaharından itibaren cinsiyet değiştirmiş erkeklerin koleje kabul edilmesine yönelik politika değişikliklerini duyurmasından bir ay sonra geldi. İlk duyuruda Papa Francis'in transseksüellik konusunu tartışmayan bir genelgesine atıfta bulunuldu. Papa'nın bazı eylemleri, cinsiyet ideolojisi konusundaki duruşu konusunda inananlar arasında kafa karışıklığına yol açmıştı.