Kanada’nın Alberta eyaleti cinsiyet değişimine ilişkin yeni politikası ile ebeveyn haklarını gözetiyor

Alberta eyaletinde sunulan ebeveyn hakları politikası, özellikle cinsiyet ideolojisi tarafından yok sayılan ebeveynlere çocuklarının eğitiminde daha fazla kontrol sahibi olma hakkı sunuyor.
Kanada’nın Alberta eyaleti cinsiyet değişimine ilişkin yeni politikası ile ebeveyn haklarını gözetiyor

Kaynak: catholicnewsagency.com
Erişim Tarihi: 08.02.2024
Yayınlanma Tarihi: 07.02.2024

Kanada’nın Alberta Eyaleti Başbakanı Danielle Smith tarafından 31 Ocak'ta X platformunda (eski adıyla Twitter) paylaşılan bir video ile duyurulan bu yeni politika, 18 yaşından küçükler için cinsiyet değiştirme ameliyatını yasaklıyor ve 15 yaş altındaki gençler için ergenlik engelleyici ilaçlar ile hormon tedavilerini yasaklıyor. Saskatchewan eyaleti ile benzer bir yaklaşım benimseyen bu yeni kurallar, 16 yaşın altındaki çocukların adını veya zamirini* değiştirmek isteyen okulların bu taleplere uyum sağlamak için ebeveyn bildirimi ve onayını zorunlu kılmasını içeriyor; aynı zamanda 16 ve 17 yaşındaki çocukların bu tür değişiklikleri bildirmeleri durumunda ebeveynlerine bilgi verilmesini gerektiriyor.

İlk ve orta dereceli okullar ayrıca, bir öğretmenin sınıfta “cinsiyet kimliği”, “cinsel yönelim” veya “insan cinselliği” hakkında ders vermeyi planladığı her durum için bildirim ve tercih zorunluluğu sağlamakla yükümlü olacak.

Campaign Life Coalition'ın** ulusal başkanı Jeff Gunnarson, Smith'in duyurusunu "çığır açıcı" olarak nitelendirdi.

"Bu yeni politikalarla Kanada başbakanı, durdurulamaz gibi görünen transseksüel hareketine dur demesini ve Alberta çocuklarını rahat bırakmasını istedi. Başbakan Smith'i, çocukları korumak ve benzersiz ebeveyn-çocuk ilişkisini muhafaza etmek için önerdiği politikalarından dolayı takdir ediyorum."

Cinsiyet değiştirme
Alberta Başbakanı Danielle Smith: "Henüz gençken kişinin cinsiyetine ilişkin kalıcı ve geri dönüşü olmayan kararlar alması, o çocuğun gelecekteki seçimlerini ciddi şekilde sınırlayabilir"

Parents as First Educators*** (PAFE) İcra Direktörü Teresa Pierre, Alberta politikasının, radikal cinsiyet gündemlerini zorlayan bürokratlara karşı ebeveynlerin haklarını geri alma konusunda artan ivmenin bir işareti olduğunu söyledi.

Smith, videosunda gençlik yıllarının sürekli değişim, gelişim ve yeni düşünce ve duyguların yaşandığı "çok karmaşık bir dönem" olduğuna vurgu yaptı. Ebeveynlerin, öğretmenlerin ve toplum liderlerinin "çocuklarımızın olgun yetişkinler olarak büyüme ve gelişme hakkını korumak ve böylece hayatlarını etkileyen en etkili kararları almaya daha iyi hazırlanmalarını sağlamak" konusundaki sorumluluklarından bahsetti.

Smith, "Henüz gençken kişinin cinsiyetine ilişkin kalıcı ve geri dönüşü olmayan kararlar alması, o çocuğun gelecekteki seçimlerini ciddi şekilde sınırlayabilir" dedi. "Ne kadar iyi niyetli ve samimi olursa olsun, çocukları biyolojilerini ya da doğal gelişimlerini değiştirmeye erken teşvik etmek ya da buna olanak sağlamak, o çocuğun geleceği için bir risk teşkil eder ve ben başbakan olarak ilimizde buna izin verilmesinden rahatsızım."

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Smith'in açıkladığı politikaları "ülkenin herhangi bir yerindeki en LGBT karşıtı politikalar" olarak nitelendirdi.

Yeni politika, il sporları alanında önemli değişikliklere yol açacak. Artık kadınlar ve kız çocukların, erkek olduğu halde “kadın” olduğunu iddia eden kişilere karşı yarışma mecburiyetinde olmamaları için sadece kadınlara özel bir bölüm oluşturulacak.

 

*İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder. Kendi cinsiyetini reddeden kişiler, kendilerinden söz edilirken karşı cinsiyete ait veya cinsiyetsiz zamirlerin kullanılmasını talep eder.

**Campaign Life Coalition, sosyal açıdan muhafazakâr değerleri savunmakta olan siyasi bir kuruluş.

***Parents as First Educators, ebeveynlerin çocuklarının eğitimi üzerindeki otoritesini desteklemekte olan bir kuruluş.