Kanada eski Başbakan Yardımcısı, kendini topluma 'kadın' olarak lanse etmeye çalışan erkeklerin, erkek anatomisine sahip olmadığını iddia etti

Kanada'nın eski Başbakan Yardımcısı Sheila Copps, 'kadın' olduğunu iddia eden erkeklerin, 'erkek anatomisine' sahip olduğunu defalarca inkar etmesinin ardından sosyal medya kullanıcıları tarafından topa tutuldu.
Kanada eski Başbakan Yardımcısı, kendini topluma 'kadın' olarak lanse etmeye çalışan erkeklerin, erkek anatomisine sahip olmadığını iddia etti


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 26.02.2024

Kanada'nın eski Başbakan Yardımcısı, "kadın" olduğunu iddia eden erkeklerin, "erkek anatomisine" sahip olduğunu defalarca inkar etmesinin ardından sosyal medya kullanıcıları tarafından topa tutuldu. Olaya konu olan Sheila Copps, siyasete ilk kez 1981 yılında Liberal Parti Hamilton Merkez Milletvekili olarak seçildikten sonra girdi. 1984 yılında Hamilton East bölgesinden Parlamento Üyesi seçildi ve art arda beş seçimde yeniden seçildi. Copps, Kanada’da Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenen ilk kadın oldu ve federal kabinede on yıl boyunca hem Çevre Bakanı hem de Kanada Mirası Bakanı olarak görev yaptı.

Siyasi kariyeri 2004 yılında başka bir Liberal Parti üyesini seçimlerde usulsüzlük yapmakla suçladığı karışık bir adaylık kaybının ardından sona erse de Copps Kanada siyasetinde önemli bir figür olmaya devam etti. 2014 yılında, biri genç bir politikacı iken olmak üzere hayatında iki kez cinsel saldırıya maruz kaldığını açıklayarak, Parlamento Binası'nda cinsel saldırı mağdurları için kaynak eksikliğine dikkat çekti. Copps, kadın haklarının sadık bir savunucusu olarak tanınırken, trans kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadınlara özel alanlara girebilmesini savunan son yorumlarıyla birlikte Kanadalı kadınların tepkisini çekti.

Tartışmalar ilk olarak 22 Şubat'ta Copps'un Muhafazakâr Parti lideri Pierre Poilievre'yi, Başbakan seçilmesi halinde esas cinsiyete göre ayrılmış mekânları yürürlüğe koymaya çalışacağı yönündeki açıklamasını eleştirmesiyle patlak verdi. Copps, Poilievre hakkında X hesabından alaycı bir şekilde: "Kadın tuvaletlerini kullanmak isteyen transseksüellere karşı 'sert' bir duruş sergiledi. Ne kadar cesurca." diye yazdı. Paylaşımın altı kısa sürede Poilievre'nin görüşünü destekleyen ve Copps'un konuyu kavrayışını sorgulayan kadınlarla doldu.

Siyasi yorumcu Patrice O'Hamilton: "Sheila. Sheila. Kanada'daki ebeveynler kızlarının/kız torunlarının banyolarda ve soyunma odalarında erkeklerin anatomisini ve daha fazlasını deneyimlemesini İSTEMİYOR. Mayolarını değiştirirken ve çıkarırken." diye yazdı.

Copps ise tuhaf bir şekilde "transseksüel kadınların erkek anatomisine sahip olmadığını" iddia eden bir kullanıcıdan alıntı yaptı. Copps, daha sonra verdiği yanıtlarda, bir erkeğin "kadın" olduğunu söylediği her durumda bu beyana genital ameliyatın da dahil olduğunu ve geçirilen genital ameliyatın esas cinsiyetin değişmesine yol açtığını ileri sürdü.

Kanadalı kadın hakları savunucusu Meghan Murphy, Copps'a yanıt verdi: "Erkeklerin herhangi bir cinsiyet değiştirme ameliyatı (transseksüel ameliyatı) ya da karşı cins hormon tedavisi olmaksızın kadın olduklarını iddia edebildiklerini bilmeniz gerekirdi. Bunca yıldır hükümetteki pozisyonunuzda olup da bunu nasıl bilmediğinize şaşırıyorum. C-16 kodlu yasa tasarısı Liberal Parti tasarısıydı. Hiç mi dikkatinizi vermiyorsunuz?"

Kanada eski Başbakan Yardımcısı Sheila Copps,  trans kadınların "erkek anatomisine" sahip olduğunu iddia etmesinin ardından sosyal medya kullanıcıları tarafından topa tutuldu.

Diğer yorumcular ise, trans kadın olduğunu söyleyen erkeklerin son derece küçük bir yüzdesinin yüzeysel bir vulva görünümü oluşturmak adına transseksüel ameliyatı olduğunu belirtti.

New York Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından 2019 yılında yayınlanan bir akademik makaleye göre, “kadın" olduğunu ileri süren erkeklerin yalnızca %5-13'ü "alt ameliyatı" geçirmiştir. Bu oran kendini "nonbinary" (iki cinsiyeti reddeden) olarak tanımlayan erkekler arasında %1'dir. (Alt ameliyatı, karşı cinsin cinsel organ görünümünü elde etmek amacıyla yapılan transseksüel ameliyatlarının genel adıdır.)

Vajinoplasti (yapay vajina yapım ameliyatı), skrotum ve testislerin alınmasını ve penis dokularının, bazen kolondan alınan ek dokularla, sığ bir "kanal" oluşturmak üzere yeniden yapılandırılmasını içerir. Daha sonra vücut bu kanalı kapatmaya çalışacağından, kanalın kişinin hayatının geri kalanında da genişletilmesi gerekmektedir. Temelde var olan erkek anatomisi ise kadın anatomisine dönüşmez.

Copps, sadece ameliyat geçiren erkeklerin kadın mekanlarına girmesine izin verildiği izlenimine kapılmış gibi görünse de Kanada mevzuatı, kişiye “beyan ettiği cinsiyet" temelinde geniş korumalar sağlamakta ve bireyin iddia ettiği cinsiyet olarak muamele görmesi için herhangi bir cinsiyet değiştirme süreci geçirmiş olmasını gerektirmiyor.

Copps'un eski siyasi partisi Kanada Liberal Partisi, Kanada İnsan Hakları Yasası ve Ceza Kanunu'nu "cinsiyet kimliği" ve "cinsiyet ifadesini" korunan özellikler olarak içerecek şekilde değiştiren mevzuatın yürürlüğe girmesinde etkili oldu. Yapılan değişiklikler, trans kadın olduğunu iddia eden erkekler için tuvaletler, soyunma odaları, hapishaneler ve tecavüz sığınma evleri gibi tek cinsiyetli kadın mekanlarına erişim sağladı.

Kanada hükümeti, tasarının onaylanmadan önce kadınlar üzerindeki etkisinin değerlendirildiğini iddia etse de, değerlendirmenin bulgularına ilişkin herhangi bir ayrıntı yayınlamayı reddetti. Değerlendirmenin bir kopyası, 2020 yılında Bilgi Edinme Başvurusu yoluyla gazeteci Anna Slatz'a verildi ancak belgenin %96 oranında yeniden düzenlendiği görüldü.

C-16 kodlu yasa tasarısının 2017'de yürürlüğe girmesinden bu yana, erkeklerin kadınlara ait alanlara erişimlerinde korunmalarını içeren bir dizi rahatsız edici olay rapor edildi. Daha önce Reduxx haber sitesi tarafından bildirildiği üzere, bir bebeğe tecavüz eden bir erkek, "kadın" olduğunu öne sürmesinin ardından kadın hapishanesine nakledilmişti. Eski ismi Adam Laboucan olan Tara Desousa, 1997 yılında Quesnel’da üç aylık bir erkek bebeğe cinsel saldırıda bulunmuştu. Bebek saldırı sonucu o kadar ağır yaralanmıştı ki, rekonstrüktif ameliyat geçirmesi için 410 mil uzaklıktaki Vancouver'a uçurulması gerekmişti. Transseksüel olduğunu iddia ettikten sonra Fraser Valley Kadın Hapishanesine nakledilen Desousa ise burada cinsel şiddet geçmişi olan çok sayıda trans kadının arasına katılmıştı.

Erkeklerin kadın hapishanelerine nakledilmesinin yanı sıra, Kanadalı kadınlar ülke genelinde kadınların soyunma odalarında "bariz erkeklerin" yer aldığı olaylar bildirmişti. 2023 yılının Şubat ayında, Britanya Kolumbiyası'nın okyanus kıyısındaki Nanaimo kentinde yaşayan ebeveynler, "kadın" olduğunu iddia eden bir adamın yerel Su Sporları Merkezi'ndeki kadınlara ait tesisleri kullanırken tehlikeli tavırlar sergilediğini söyleyerek alarma geçmişti. Su Merkezi personeline şikayette bulunan bir anne tutuklanmakla tehdit edilmiş ve hem erkekler hem de personel, söz konusu adamın tesisleri kullanmaya hakkı olduğunu iddia etmişti.