Kanada'da trans bir askeri din görevlisi cinsel taciz iddiası üzerine açığa alındı

Transgender Görünürlük Gününde Kanada ordusu tarafından LGBT şampiyonu olarak selamlanan bir Kraliyet Askeri Koleji papazı, hakkında ileri sürülen bir taciz suçlamasının ardından açığa alındı.
Kanada'da trans bir askeri din görevlisi cinsel taciz iddiası üzerine açığa alındı


Kaynak: tnc.news
Erişim tarihi: 19.04.2024

Transgender Görünürlük Gününde Kanada ordusu tarafından LGBT şampiyonu olarak selamlanan bir Kraliyet Askeri Koleji papazı, hakkında ileri sürülen bir taciz suçlamasının ardından açığa alındı. Milli Savunma Bakanlığı True North haber sitesine yaptığı açıklamada trans Yüzbaşı Beatrice Gale'in papazlık yetkisinin iptal edildiğini ve kendisinin "başka bir kişiye yönelik uygunsuz bir yorum ya da istek" nedeniyle yapılan duruşmada askeri kuralları ihlal ettiğinin tespit edildiğini doğruladı. Gale’in esas cinsiyeti erkek ancak kendisi trans kadın olduğunu iddia ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı sözcüsü Andrée-Anne Poulin yaptığı açıklamada: “Bu olay, başka bir kişiye yapılan uygunsuz bir yorum ya da talepten kaynaklanmaktadır. Her iki üye de diğerinin üzerinde yetkili bir konumda değildi," dedi.

Gale, nispeten küçük bir hizmet ihlali cezası aldı. 3 Nisan'da Gale'in askeri davranış ve işleri düzenleyen Kraliçe'nin Yönetmelik ve Emirlerini ihlal ettiği tespit edildi. Poulin: "Yüzbaşı Gale'in Kanada ordusunda din görevlisi olarak hizmet verme yetkisi askıya alınmıştır. Başpapaz, yetkileri dahilinde ek idari eylemlerin gerekli olup olmadığını belirlemek için özet duruşmanın sonucunun etkilerini değerlendirecektir" dedi.

Kraliyet Askeri Koleji'ndeki din görevlileri, Kanada Silahlı Kuvvetleri (CAF) üyelerinin yanı sıra kurumda eğitim gören öğrencilere de ruhani ve dini bakım sunuyor. Görevlerinin bir kısmı dini hizmetleri kolaylaştırmak ve dini, etik veya ahlaki konularda tavsiye isteyen üyelere danışmanlık yapmak. Papazların ilgilendiği sorun türleri arasında keder, bağımlılık, intihar düşünceleri, istismar ve aile sorunları yer alıyor.

Milli Savunma Bakanlığı, Gale'in iki günlük maaş kesintisi ve 20 günlük izninin kesilmesiyle disipline verildiğini söyledi. Gale şu anda idari görevlerde bulunuyor ancak kolejde kalmaya devam ediyor. Millars Law hukuk firmasından avukat Phillip Millar'a göre, bu özel suç ordu tarafından "her şeyi kapsayan" bir suç olarak kullanılıyor. Eski bir muharip subay olan Millar, Kanada Silahlı Kuvvetleri mensuplarını davalarda sıklıkla temsil ediyor.

Millar: "Bu, cinsel suçların kovuşturulmasına yönelik yasağı baypas etmeye yönelik bir girişim gibi görünüyor. Başarılı bir şekilde kovuşturamayacakları şeyleri cezalandırmak için idari sistemi kullandıklarını biliyorum. Aşı zorunluluğu bunun en açık örneğidir." dedi. Olayı bilen ve kişisel ve mesleki misilleme korkusuyla ismini vermek istemeyen bir kaynak ise, Gale'in yemekhanedeki bir akşam yemeği sırasında sarhoş olduğunu ve bir erkek teğmenin kalçalarını ellemek istediğini iddia etti. True North haber sitesi yorum yapması için Gale'e ulaştı ancak bir yanıt alamadı.

Trans
Cinsel taciz suçlamalarının ardından trans Yüzbaşı Beatrice Gale'in papazlık yetkisi iptal edildi.

Millar, ordunun bu davranışı ele alış biçiminin çifte standardı ortaya koyduğunu söyledi. "Eğer bir erkek subay astı olan bir kadına karşı benzer bir davranışta bulunsaydı, durum farklı şekilde ele alınır ve suçlunun ismi basına sızdırılırdı. Ne yazık ki Kanada Silahlı Kuvvetleri'nin bu tür iddiaları ele alış biçiminde eşitlik eksikliği var" dedi. Kanada Silahlı Kuvvetleri'nin daha önce cinsel saldırı ya da taciz şüphesi bulunan diğer vakalarda yaptığı gibi konuyu neden sivil polise havale etmediği sorulduğunda Milli Savunma Bakanlığı, mağdurların ve adaletin menfaati göz önünde bulundurularak askeri polis tarafından vakanın sivil makamlara havale edilmediğini söyledi. Bakanlık sözcüsü Poulin: "Askeri polis, bu konuda ayrıntılı ve kapsamlı bir soruşturma yürüttü ve Kraliyet ile istişare ettikten sonra toplanan kanıtların cezai suçlama için eşiği karşılamadığına karar verdi" dedi.

Geçtiğimiz ay Liberal hükümet, Kanada Kuvvetleri'nin ordu içindeki cinsel suçları soruşturma ve kovuşturma yetkisini elinden almak için bir yasa tasarısı sundu. Bu hamle, ordu liderliğinin en üst kademelerine kadar ulaşan bir dizi yüksek profilli cinsel istismar iddiasının ardından geldi. Bazı davalar ceza davasına dönüştü ve ordu da geçmişte tacizle suçlanan üyeleri yargıladı.  

Buna ek olarak, Kanada Silahlı Kuvvetleri gizlilik gerekçelerini öne sürerek Gale'in özet duruşmasının kayıtlarını saklamaya karar verdi. Askeri kurallara göre, duruşmayı yürüten subayın "bir kişinin mahremiyetini veya güvenlik çıkarını etkileyen bilgilerin, bu çıkar kamunun bilgiye olan ilgisinden daha ağır basıyorsa" ifşa edileceğine inanması dışında, özet duruşma kamuya açık olarak yapılacaktır. Ancak, yürütme görevlisi duruşma sırasında bu önlemleri desteklemek için gerekçeler sunmalıdır.

True North suçlama raporunun bir kopyasını ve soruşturmayı yürüten memurun yazılı gerekçelerini talep etmeye çalıştığında, Milli Savunma Bakanlığı bu talebi reddetti. Milli Savunma Bakanlığı: "Bireyler hakkındaki belirli kişisel bilgiler Gizlilik Yasası'nın gereklilikleri uyarınca korunmalıdır ve bu nedenle belgeleri paylaşmayacağız" dedi.

Millar'a göre, ordu çok daha az ciddi iddialar için benzer nezaketi göstermedi. "Müvekkilime çok daha az ciddi ihlal iddiaları için aynı hoşgörü gösterilmedi. Ancak, bir peder ve kıdemli bir rütbeli olarak güven duyulan bir pozisyonda bulunan bir transseksüel suçlu söz konusu olduğunda, mesele basitçe halının altına süpürüldü. Bu durum, Kanada Silahlı Kuvvetlerinin siyasi efendilerinin arzularını tatmin etmek için suçları ele alış biçiminde açık bir eşitsizlik olduğunu göstermektedir." dedi. 

Gale'in özet duruşmasından bir hafta önce Kanada Silahlı Kuvvetleri, "Uluslararası Transgender Görünürlük Günü: Transgender topluluğumuzu onurlandırmak için bir fırsat" başlıklı uzun bir yazıda Gale'i bir LGBT şampiyonu olarak övmüştü. Milli Savunma Bakanlığı, "Kanada Silahlı Kuvvetleri'nin ilk açık trans papazı olan ve açılma yolculuğu konusunda cömert ve samimi davranan Chaplain (Yüzbaşı) Gale'inki gibi katkılar önemlidir. Papaz Gale, üniformalı transseksüel üyelerin haklarının sesli bir savunucusu olmuştur. Çabaları, Kanada Silahlı Kuvvetleri üyeleri için daha kapsayıcı cinsiyet değiştirme uygulamalarına katkıda bulunan politika değişiklikleriyle sonuçlandı." diye yazmıştı.

Ayrıca, 2023 yılında Kanada Silahlı Kuvvetleri, Gale'in "erkekten kadına" cinsiyet değiştirme sürecini detaylandıran beş dakikalık bir video hazırlamıştı. Gale: "Burada öğrencilere sunduğum şey, herhangi bir papazın sunacağı şeyle aynı. Konuştuğum öğrencilerin çoğu aslında beni transseksüel olarak görmüyor. Beni bir din görevlisi olarak görüyorlar. Benim için insanlarla ve onların endişeleriyle, korkularıyla konuşabilmek gerçekten mütevazı bir rol." şeklinde ifadeler kullanmıştı.