Kanada’da bir spor merkezinin kadın soyunma odasında bir çocuk, kendini ‘sakallı bir kadın’ olarak tanımlayan adam tarafından saldırıya uğradı

Britanya Kolumbiyası’nda bir spor ve rekreasyon merkezinin kadın soyunma odasında bir çocuğun, kadın tesislerini kullanan bir adam tarafından saldırıya uğradığı bildirildi.
Kanada’da bir spor merkezinin kadın soyunma odasında bir çocuk, kendini ‘sakallı bir kadın’ olarak tanımlayan adam tarafından saldırıya uğradı

Kaynak: thepublica.com
Erişim tarihi: 27.03.2024

Britanya Kolumbiyası’nda bir spor ve rekreasyon merkezinin kadın soyunma odasında bir çocuğun, kadın tesislerini kullanan bir adam tarafından saldırıya uğradığı bildirildi. Çocuğun teyzesi tarafından sosyal medya hesabından yapılan şoke edici paylaşımda, adamın küçük kızların önünde soyunduğu için ebeveynlerle karşı karşıya geldiği ve şiddete başvurduğu görülüyor. 

24 Mart'ta, Britanya Kolumbiyası’nda yaşayan bir kadın, Cowichan Aquatic Centre isimli su sporları merkezinde kaydettiği bir tartışmayı gösteren 33 saniyelik videoyu Facebook hesabına yükledi. Videoda kadının, beraberindeki iki kadınla birlikte soyunma odasını kullanan bir erkekle tartıştığı duyuluyor. Adam elinde bir çocuk tutarken görülüyor ve videonun arka planında başka çocuklar da var.

"Kendimi sakallı bir kadın olarak tanımlayabilirim" diyerek translık iddiasında bulunan adam, kadına doğru alaycı bir şekilde yürürken "Ve bu konuda yapabileceğin hiçbir şey yok." diye ekliyor. Adam kameraya yaklaştıkça, başka bir kadın da onu sakinleştirmeye çalışıyor ve adamı geri çekerken görülüyor. Kadın: "Seni üzmelerine izin verme, David." diyor.

Kadınlara ait soyunma odalarını kullanan adam ise: "Üzgün değilim, kendimi bir kadın olarak tanımlayabilirim ve bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yok" diye tekrarlıyor. Cümlesini bitirdiği anda, kucağında bebek olan başka bir kadın kameraya doğru koşarak video sahibine defalarca vurmaya başlıyor. Ardından görüntü kararıyor ve çocukların acı ve korku dolu çığlıkları odayı hızla dolduruyor.

Trans
Spor merkezinde bir çocuk, kadın tesislerini kullanan ve trans olduğunu iddia eden sakallı bir adam tarafından saldırıya uğradı.

Sage Point isimli kadın, Facebook'ta paylaştığı mesajında, 10 yaşındaki yeğeniyle birlikte Cowichan Su Sporları Merkezi'nde bulunduğunu ve yeğeninin, adamla karşı karşıya geldikten sonra onun fiziksel saldırısına uğradığını anlatıyor. Yazısında, "Bu adam Cowichan Su Sporları Merkezi'ndeki kadın soyunma odasında çıplak bir haldeydi ve küçük yeğenlerim de dahil olmak üzere pek çok kadını rahatsız etti" diyen Sage, "Bu adam, on yaşında olan yeğenime de saldırdı! Ve kafasını duvara çarptı!" ifadelerini kullanıyor.

Britanya Kolumbiyası'nın yerli halkından olan Sage, daha sonra polise haber verildiğini ancak polisin adama karşı harekete geçmek yerine, adamla yüzleşen kadınlardan birini soruşturmaya başladığını belirtiyor. Sage: "Yerli kadınları ve genç yerli kadınları korumak suç olmamalıdır. Evrensel/aile soyunma odası, erkek soyunma odası ve kadın soyunma odası var. Kadınlar güvenli bir alan olması gereken bu yerde kendilerini korkmuş hissetmemelidir." diyor.

The Publica haber sitesinin ulaştığı Cowichan Su Sporları Merkezi ise, insanların kendilerini en rahat hissettikleri soyunma odasına girmelerine izin veren "cinsiyet kapsayıcı" bir politikaları olduğunu doğruladı. Olayla ilgili spesifik sorulara yanıt verilmedi.

Bu olay, Britanya Kolumbiyası'nda “toplumsal cinsiyet politikaları nedeniyle kadınların soyunma odalarını kullanan ve endişeli ebeveynlerle karşı karşıya gelen erkeklerin karıştığı ilk olay değil. Şubat 2023'te Reduxx haber sitesi, Nanaimo'daki bir su sporları merkezinde bir annenin, çocuklarına karşı tehlikeli derecede davranışlar sergilediğini söylediği bir erkeği kadın soyunma odalarından çıkarmaya çalıştıktan sonra personel tarafından tutuklanmakla tehdit edildiğini bildirmişti. Peruk taktığını ve yüz maskesi kullandığını söylediği bu adam, küçük kızının soyunduğu kabinin altını gözetliyordu. Topluluk üyelerinin yardımıyla, adamın Jeremy Melvin Carlson adında hüküm giymiş bir çocuk cinsel suçlusu olduğu tespit edilmişti. Cinsiyet değiştirme sürecinde olan Carlson şimdi Riley Otter adını kullanıyor.