Kanada’da bir hemşire J.K. Rowling’in toplumsal cinsiyet ideolojisine karşı duruşunu desteklediği için dava edildi

Kanada'da hemşirelik yapan Amy Hamm, görev dışında radikal toplumsal cinsiyet ideolojisine karşı yaptığı yorumlar nedeniyle disiplin soruşturmasına tabi tutuldu.
Kanada’da bir hemşire J.K. Rowling’in toplumsal cinsiyet ideolojisine karşı duruşunu desteklediği için dava edildi


Kaynak: vancouverisawesome.com
Erişim tarihi: 21.03.2024
Yayınlanma tarihi: 21.03.2024

Hemşirelik mesleğiyle ilgili yargılanan iki çocuk annesi Amy Hamm, görev dışında internet üzerinden "transseksüellere yönelik ayrımcı ve aşağılayıcı ifadeler" kullandığı iddiasıyla B.C. College for Nurses and Midwives (BCCNM) tarafından yargılanıyor. 

Bu davada odak noktası, Vancouver'daki bir reklam panosunda yer alan "I ♥ JK Rowling" yazısı. 

Harry Potter serisinin ünlü yazarı Rowling, transların sadece kadınlara özel alanlara girmesine izin verilmesi konusundaki karşıt görüşleri nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı.

2020'de Hemşire Amy Hamm, Rowling’in “toplumsal cinsiyet ideolojisi” konusundaki karşıt duruşuna destek vermek amacıyla Vancouver'da "I ❤️ JK Rowling" yazan reklam panosunun kurulmasına destek oldu. Bunun üzerine, hemşirelik yüksekokulu, 29 Haziran 2022 tarihinde Hamm'a bir ihtarname gönderdi.

İhtarnamede Hamm'ın kendisini hemşire veya hemşire eğitimcisi olarak tanıtırken translara yönelik ayrımcı ve aşağılayıcı ifadelerde bulunduğu iddia edildi.

İhtarnamede, "Bu ifadeler podcast'ler, videolar, yayınlanmış yazılar ve sosyal medya dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli çevrim içi platformlarda yapılmıştır" denildi.

Yüksekokul, bu tür davranışların profesyonel standartlara aykırı olduğunu ve aynı zamanda profesyonel olmayan davranış veya Sağlık Meslekleri Yasası veya üniversite tüzüğünün ihlali anlamına geldiğini söyledi.

Kanada'da hemşirelik yapan Amy Hamm, görev dışında radikal toplumsal cinsiyet ideolojisine karşı yaptığı yorumlar nedeniyle disiplin soruşturmasına tabi tutuldu.

Canadian Centre for Constitutional Freedoms (Kanada Anayasal Özgürlükler Merkezi) 18 Mart'ta yaptığı açıklamada, Hamm'a dava sürecinde bir avukat sağladığını belirtti.

Merkez, "Amy Hamm'ın görev dışında görüşlerini ifade etmesi nedeniyle yargılanması, 2019 yılında 'toplumsal cinsiyeti eleştiren görüşlerini' ifade ettiği için iş akdi feshedilen bir İngiliz kadını savunan ünlü İngiliz yazara atıfta bulunan 'I ♥ JK Rowling' ifadelerinin yer aldığı bir reklam panosuna sponsor olduğu Eylül 2020'ye kadar uzanıyor" dedi.

Merkez, profesyonel olmayan bir davranış bulgusunu desteklemek için standartların veya yönetmeliklerin ihlal edildiğine dair herhangi bir kanıt bulunmadığını söyledi. Ayrıca, ifadelerinin bir hemşire olarak statüsüyle düzenleyici müdahaleyi gerektirecek yeterli bir bağlantıya sahip olmadığını söyledi.

Merkez, "Konuşması makul ve bilimsel olarak desteklenebilir" dedi. "Konuşmasının toplumsal bir değeri var. Savunuculuğu, siyasi değişimi etkilemek de dahil olmak üzere iyi niyetle yürütülmektedir."

Merkez, davada ayrımcılık ya da zarara ilişkin herhangi bir kanıt bulunmadığını belirtti.

Hamm'ın avukatı Lisa Bildy, "Bu davadaki kilit konu, profesyonellerin kamusal alanda toplumsal cinsiyet ideolojisine veya diğer siyasi konulara ilişkin eleştirilerini yasal disipline tabi olmadan ifade edip edemeyecekleridir" dedi. "Üniversitenin kendisinin ve disiplin sürecinin, taraf olmaması gereken kamusal ve siyasi bir tartışmanın tarafı haline gelmesine izin verdiğini savunuyoruz."

Dava 2022, 2023 ve 2024 yıllarında birden fazla duruşmaya sahne oldu.

Hemşire yüksekokulu internet üzerinden yaptığı açıklamada, "Kolej, disiplin komitesinin kararını beklemektedir ve bu karar hazır olduğunda yayınlanacaktır," dedi.