Kanada ana muhalefet lideri okulların LGBT konularını ebeveynlere bırakması gerektiğini savunuyor

Kanada ana muhalefet lideri Pierre Poilievre, okulların temel bilgileri öğretmeye devam etmesi ve LGBT konularıyla ilgili tüm konuşmaları ebeveynlere bırakması gerektiğini söylüyor.
Kanada ana muhalefet lideri okulların LGBT konularını ebeveynlere bırakması gerektiğini savunuyor

 

Erişim tarihi: 11.12.2023

Kaynak: cbc.ca

 

Kanada ana muhalefet lideri Pierre Poilievre, okulların LGBT konularıyla ilgili tüm konuşmaları ebeveynlere bırakması gerektiğini söylüyor. Poilievre'nin yorumları, önümüzdeki ay Quebec City'de yapılacak olan ve Muhafazakâr Parti üyelerinin cinsiyeti tartışmasına girmelerinin beklendiği parti politika kurultayında tartışmaya dahil olabilir.

Poilievre, okullarda cinsiyet ile ilgili konuşmaların nasıl ele alınacağı konusunu genellikle eğitimden sorumlu olan eyaletlere bırakıyor. Haziran ayı sonunda New Brunswick eyaletindeki Moncton kentini ziyaret eden Poilievre, Başbakan Justin Trudeau'yu "eyaletlere ve ebeveynlere bırakılması gereken" kararlara "burnunu sokmakla" suçladı. New Brunswick, okullarda cinsiyete ilişkin tartışmalı yeni bir politika konusunda aylardır süren bir tartışmanın içinde.

Poilievre bu ayın başlarında Toronto'da düzenlenen Pakistan Bağımsızlık Günü kutlamalarında yaptığı konuşmada daha keskin bir yorumda bulundu. Bir Urdu-Hint TV kanalı olan Awaz Entertainment tarafından internette yayınlanan konuşmasında Poilievre, din özgürlüğünün korunması hakkında konuştu. Poilievre, "Başbakan'ın, geleneksel öğretilerini çocuklarına aktarmak isteyen Müslüman bir adama değerlerinin Amerikan değerleri olduğunu söylemesi Kanada'ya yakışmaz" dedi. Poilievre, Trudeau'nun Calgary'deki bir camide okullarla ve LGBT sorunlarıyle ilgili soruları yanıtladığı bir videoya atıfta bulunuyordu. Videoda Trudeau, cinsel eğitimle ilgili yanlış bilgilerin "Amerikan sağı tarafından körüklendiğini", okulların "agresif bir öğretim ya da çocukları LBGT olmaya dönüştürme" faaliyetlerinde bulunmadığını söylüyordu. Trudeau'nun açıklamaları Fox News, The Daily Mail ve The New York Post da dahil olmak üzere çok sayıda medya kuruluşu tarafından yayınlandı.

Poilievre, videoda Trudeau ile konuşan ebeveynin tek bir şey istediğini söyledi: "Okulların matematik, okuma ve yazma öğretmeye devam etmesi. Yalnızca temel bilgiler. Zaten okulların öğretmesi gereken de bu değil mi?"

Muhafazakâr lider, "Her ebeveynin çocuklarını kendi değerleriyle yetiştirme özgürlüğüne sahip olmasını istiyoruz," diye ekledi.

LGBT
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, reşit olmayan çocukların ebeveyn onayı olmaksızın cinsiyet değiştirmesine izin veren politikaları savunuyor.

Muhafazakârlar cinsiyet değişimini tartışacak

Muhafazakâr tabandan gelen ve önümüzdeki hafta Quebec City'de yapılacak olan politika kurultayı için sunulan bir öneriye göre parti üyeleri, 18 yaşından küçük çocukların cinsiyetlerini değiştirmek için "tıbbi veya cerrahi müdahale" almalarını yasaklamayı oylayacak.

Poilievre'ye geçen hafta bu öneri soruldu ancak henüz tartışmaya açılan tüm fikirleri incelemediğini söyledi.

New Brunswick Politikası, 16 yaşın altındaki bir öğrencinin farklı bir isim veya zamir kullanmaya karar vermesi durumunda ebeveynlerinin onayını gerektirir. (İngilizcede “o” zamiri cinsiyet ifade eder. Erkek için “he”, kadın için “she” zamiri kullanılır.) New Brunswick Başbakanı Blaine Higgs, bu politikanın ebeveynlere çocuklarının eğitimine katkıda bulunma hakkı ile ilgili olduğunu belirtti ve önemli bilgilerin onlardan gizlenmemesi gerektiğini savundu. 

Saskatchewan eyaleti de geçen hafta 16 yaşından küçük öğrencilerin tercih ettikleri isim veya zamir değişiklikleri için ebeveynlerinin onayını alacağını duyurdu.

Manitoba eyaletinin Muhafazakârları, bu sonbaharda yeniden seçilmeleri halinde, ebeveynlerin çocuklarının okulda ne öğrendikleri konusundaki haklarını genişleteceklerini ve bunun zamirler konusunda yeni bir politika içerebileceğini de söylüyor.

Angus Reid Enstitüsü tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir ankete katılanların yüzde 43'ü, bir çocuğun cinsiyetini değiştirmek istemesi durumunda ebeveynlerin bilgilendirilmesi ve onay vermesi gerektiğine inanıyor. Yüzde 35'lik bir kesim ebeveynlerin bilgilendirilmesi gerektiğini ancak rıza göstermelerinin gerekli olmadığını söylerken, yüzde 14'lük bir kesim ise ebeveynlerin bu kararda hiçbir rolü olmaması gerektiğini savunuyor.