Kaliforniyalı bir anne, eski eşinin onayı olmadan oğlunu kısırlaştırmaya çalışıyor

Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde bir anne, trans olduğuna inandığı için babasının izni olmadan oğlunu hadım ettirmek için mahkemeden izin almaya çalışıyor.
Kaliforniyalı bir anne, eski eşinin onayı olmadan oğlunu kısırlaştırmaya çalışıyor


Kaynak: dallasexpress.com
Erişim tarihi: 18.04.2024

Yakında bir annenin, trans olduğuna inandığı için babasının izni olmadan oğlunu hadım ettirmesine izin verilebilir. Kaliforniya mahkeme sistemi, Anne Georgulas isimli boşanmış bir annenin 11 yaşındaki oğlunu kız olduğu iddiasına dayanarak baba Jeff Younger'ın isteği dışında hadım ettirmesine izin vermeye hazırlanıyor. National File isimli haber sitesinde yer alan habere göre, 25 Nisan'da yapılacak duruşmada mahkeme tarafından atanan transgender "uzmanları" kürsüye çıkacak. Babanın duruşma sırasında oğlunu savunmak için ifade vermesine ise izin verilmeyecek. 

Baba Younger, eski eşinin duruşmadan sonra oğlunu Kaliforniya'daki bir cinsiyet kliniğine götüreceğine inanıyor ve mahkemenin oğlunun hadım edilmesini onaylayacağından korktuğunu söylüyor. Boşanan çift, çocukları için yıllardır süren bir velayet savaşına girmiş durumda. Daha önce The Dallas Express haber sitesi tarafından bildirildiği üzere, Younger, anneleri tarafından Kaliforniya'ya taşınan çocuklarının iadesi için Teksas Yüksek Mahkemesi'ne dilekçe vermişti. Ancak 30 Aralık 2022 tarihinde mahkeme bu dilekçeyi reddetmişti.

Dallas Express’in kısa süre önce görüştüğü Younger, Lone Star Eyaletindeki davanın sonucunu değerlendirdi. Younger: "Benim davam, Teksas Aile Mahkemelerinin yasal tasarımının Teksas vatandaşlarının özgürlüğünü kötüye kullandığının kanıtıdır. Aile mahkemeleri Teksaslı çocukların refahı için açık ve mevcut bir tehlikedir. Yargıç Mary Brown, 301. Bölge Mahkemesi, sırf oğlumu bir erkek olarak yetiştirmek istediğim için, temyiz imkanı olmaksızın ebeveynlik haklarımı elimden aldı." dedi.

"Yargıç Blacklock yönetimindeki Teksas Yüksek Mahkemesi dahi oğlumun şu an kimyasal hadım tehlikesi altında olduğu Kaliforniya'ya taşınmasına izin verdi. Bu mahkemelerin çocuklara uygulayacağı çocuk istismarının sınırı yok. Teksas Yasama Meclisinin, çocukları istismar eden bu kanunsuz Aile Mahkemelerini düzeltmesinin zamanı çoktan geldi de geçiyor. Efemine Teksas Yasama Meclisine mesajım: Aile Mahkemelerini düzeltin."

Trans çocuk
Trans olduğu iddia edilen çocuğun babası, oğlunun hadım edilmesini engellemek için mücadele ediyor.

Mahkemenin 2022'deki dilekçesini reddetmesine cevaben Younger şu tweet'i attı: "Teksas Yüksek Mahkemesi mandamus (yüksek mahkeme emri) talebimi reddederek ebeveynlik haklarımı fiilen sona erdirdi. Çocuklarım artık Kaliforniya'da kimyasal hadıma tabi tutulacak. Teksas, Teksaslı yargıçlar tarafından yönetilen bir çocuk istismarı imparatorluğudur."

Teksas Yüksek Mahkemesi ise, Anne Georgulas'ın babanın rızası olmadan çocukların cinsiyetini değiştirmesini yasaklayan daha önceki bir bölge mahkemesi kararı nedeniyle baba Younger'ın dilekçesini reddettiğini savundu.

Teksas Yüksek Mahkemesi Yargıcı Blacklock, annenin hem Teksas hem de Kaliforniya'da bu karara bağlı olduğunu kabul ettiğini ve Kaliforniya'dayken bölge mahkemesinin kararından kaçmaya çalışmayacağını açıkça söylediğini belirtti. Teksas Yüksek Mahkemesinin bu iddialarına rağmen baba Younger, eski eşinin oğullarını hadım etme işlemini gerçekleştirmesinden korkuyor.

Younger, eski eşinin Teksas yasalarından kaçmak ve SB 107 yasasından yararlanmak için çocuklarını Kaliforniya'ya taşıdığını söylüyor. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan yasa tasarısını imzaladı. Tasarının başlıca yazarı olan Kaliforniya milletvekili Senatör Scott Wiener, yasanın trans olduğunu iddia eden çocuklar ve aileleri için bir sığınak olduğunu söylemişti. Daha önce Dallas Express tarafından bildirildiği üzere Wiener sözlerine şöyle devam etmişti: "SB 107, Alabama, Teksas, Idaho ya da ‘trans çocukların’ ebeveynlerini cinsiyet değiştirme ameliyatı olmalarına izin verdikleri için cezalandıran herhangi bir eyaletten Kaliforniya'ya kaçan trans çocukları ve ailelerini koruyacaktır."