Kaliforniya Valisi LGBT içeriklerini öğretmeyi reddeden okulları cezalandıracak yasa tasarısını imzaladı

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, sınıflarda LGBT içeriklerini kısıtlayan okullara sağlanan fonları azaltacak bir yasa tasarısı imzaladı.
Kaliforniya Valisi LGBT içeriklerini öğretmeyi reddeden okulları cezalandıracak yasa tasarısını imzaladı

 

Erişim tarihi: 7.12.2023

Kaynak: ncregister.com

 

Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, sınıflarda LGBT içeriğini kısıtlayan okullara sağlanan fonları azaltacak bir yasa tasarısına imza attı. Bu yasa tasarısı, Newsom'un bu hafta imzaladığı eşcinsellik ve transseksüelliğe odaklanan 10 yasa tasarısından sadece biri. Tasarı, eşcinsellik ve toplumsal cinsiyet ideolojisini kapsayan kitapları kısıtlayan okullara para cezası vererek devletin okul müfredatı üzerindeki otoritesini merkezileştirecek. Bazı okul kurulları, LGBT içeriklerinin küçük çocuklar için fazla müstehcen olduğu endişesinden dolayı bu kısıtlamaya gitmişti.

Valinin imzalamasının hemen ardından yürürlüğe giren yeni yasa, eyalet müfettişine, eyaletin çeşitlilik ve kapsayıcılık standartlarına uygun "yeterli ders kitabı veya öğretim materyali" sağlamamaları halinde okulların fon desteğini azaltma yetkisi veriyor. Bu yasa kapsamında eyalet müfettişi, bir okulun eyaletin çeşitlilik ve kapsayıcılık standartlarına uygun ders kitapları temin etmeyi reddetmesi halinde okul bölgesindeki öğrenciler için ders kitapları satın alma ve masrafları okulun bütçesinden karşılama yetkisine de sahip olacak.

Newsom tasarıyı imzalarken okul yönetimini eleştirdi. Newsom yaptığı açıklamada, "Bu yeni yasayla Kaliforniya'nın 'gerçek' özgürlük devleti rolünü güçlendiriyoruz: Burası siyasi fanatiklerin değil, ailelerin kendileri için neyin doğru olduğuna karar verme özgürlüğüne sahip olduğu bir yer." dedi. 

Eyalet Başkomiseri Tony Thurmond da yeni yasa hakkında olumlu konuştu ve yeni yetkisini kullanma niyetinde olduğunu belirtti. Thurmond, "Bu yasa, Kaliforniya'nın içinde bulunduğumuz anı tanıdığı ve anladığı ulus için bir model görevi görecek ve bazıları ilerleme konusunda zamanı geri almak isterken, biz ileriye doğru ilerlemeyi iki katına çıkarıyoruz. Diğer eyaletler gibi eğitime erişimi kısıtlamak ve kitapları açıkça yasaklamak yerine, bilgi ve eğitim fırsatlarını benimsiyor ve genişletiyoruz çünkü Kaliforniya'nın yöntemi böyledir." dedi.

LGBT
Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, LGBT içeriklerini yasaklayan okullara sağlanan fonları azaltacak bir yasa tasarısı imzaladı.

Newsom Tarafından İmzalanan Diğer LGBT Yasa Tasarıları

Newsom, öğretmenlerin ve diğer sertifikalı okul çalışanlarının “LGBT öğrencilerinin” ihtiyaçlarının karşılanması konusunda eğitim almasını zorunlu kılan Güvenli ve Destekleyici Okullar Yasasını da imzaladı. Aynı zamanda kültürel yeterlilik eğitimi için bir zaman çizelgesi belirleme niyetini de ifade etti. 

Vali ayrıca, K-12 ("K-12" ifadesi, "kindergarten" (anaokulu) ile "12th grade" (12. sınıf) arasındaki tüm eğitim seviyelerini içerir) devlet okullarının 2026 yılına kadar sözde "tüm cinsiyetler" için tuvaletler sağlamasını zorunlu kılan bir yasayı da imzaladı. Başka bir yasa tasarısı, işletme ruhsatı başvurusunda bulunanların, tek kullanıcılı tuvaletlerin tüm cinsiyetlere yönelik tuvaletler olarak etiketleneceğini onaylamasını da gerektiriyor. 

K-12 odaklı başka bir yasa tasarısı, kamu eğitim müdürüne, lezbiyen, gey, biseksüel, transgender, queer (LGBTQ) öğrencilerin eyalet çapındaki ihtiyaçlarını belirlemek için bir “danışmanlık görev gücü” toplaması ve yardımcı olacak önerilerde bulunması talimatını veriyor.

Newsom, yüksek öğrenime odaklanan başka bir yasa tasarısı daha imzaladı. Bu düzenleme, kamu yüksek öğrenim kurumlarının kayıtlarını kişinin beyan ettiği cinsiyeti ve kendisi için seçtiği adı yansıtacak şekilde güncellemesini gerektirecek. Kampüs sistemlerinin kişinin tercih ettiği adı ve cinsiyeti doğrulayabilmesi gerekecek. 

Newsom tarafından imzalanan bir başka yasa tasarısı ise, 18 yaşından küçük bir çocuğun cinsiyet tanımının değiştirilmesi için dilekçe vermesi durumunda mahkemelerin bu bilgileri gizli tutmasını ve kayıtlara erişimi sınırlandırmasını gerektiriyor.