Kaliforniya Üniversitesindeki 'trans' ve 'nonbinary' öğrencilerin sayısı, okulların toplumsal cinsiyet çılgınlığını benimsemesinin ardından arttı

Kaliforniya'nın kamu yükseköğretim kurumlarında transgender ideolojisinin benimsenmesi, kendini 'trans' ve benzeri kategorilerde tanımlayan öğrencilerin sayısındaki artışı beraberinde getiriyor.
Kaliforniya Üniversitesindeki 'trans' ve 'nonbinary' öğrencilerin sayısı, okulların toplumsal cinsiyet çılgınlığını benimsemesinin ardından arttı


Kaynak: campusreform.org
Erişim Tarihi: 19.03.2024
Yayınlanma Tarihi: 13.03.2024

Yeni veriler, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki devlet üniversitelerinde transgender anlatısının benimsenmesi ile giderek daha fazla öğrencinin kendini trans veya diğer LGBT kategorilerinde tanımladığını ortaya koyuyor. San Francisco Chronicle'ın raporuna göre, Kaliforniya Üniversite (UC) sistemi içinde lisans öğrencileri arasında kendini "transgender" veya "non-binary" (iki cinsiyeti reddeden) olarak tanımlayanların oranında önemli bir artış görülüyor. 2019'da, bu kategorideki öğrenciler UC öğrenci topluluğunun yüzde 0,6'sını oluştururken, 2023'te bu oran yüzde 1,9'a yükseldi. Ayrıca, bu öğrencilerin çoğunluğunun kendilerini "non-binary" olarak tanımladığı belirtiliyor.

UC Berkeley'de, 2019'da bahsedilen kategorilerden birine ait öğrenci oranı yüzde 0,2 iken, bu oran 2023'te yüzde 1,8'e yükseldi. UC Santa Cruz ise sistem içinde en yüksek orana sahip oldu: yüzde 4 ile "nonbinary" öğrenciler ve yüzde 1,1 ile trans öğrenciler.
Chronicle'ın haberine göre, UC Berkeley LGBTQ+ İlerleme ve Eşitlik Direktörü Em Huang, üniversite girişimlerinin çoğunun öğrencilere kendi isimlerini ve "cinsiyet kimliklerini" resmi okul belgelerinde seçme özgürlüğü gibi konulara odaklandığını vurguladı. 

Transgender ve nonbinary öğrenci tanımlamalarındaki artış, Kaliforniya'da daha geniş çaplı yasal değişikliklerin yapıldığı bir döneme denk geliyor. Son mevzuat, Kaliforniya'da LGBT olarak tanımlanan kişilere yönelik bir dizi düzenlemeyi içeriyor. Bu düzenlemeler arasında, polis memurlarının durdurma sırasında bir kişinin "cinsiyet kimliğini" sorgulamasını engelleyen bir yasa da bulunuyor.

2023 yılında Kaliforniya'da yürürlüğe giren bir yasa, özellikle “trans çocuklar” ve ailelerini desteklemeyi hedefliyor. Yasayı destekleyen Eyalet Senatörü Scott Wiener'a göre, bu yasa, "Alabama, Teksas, Idaho veya trans çocukların ebeveynlerini cinsiyet onaylayıcı bakım* almalarına izin verdikleri için suçlayan herhangi bir eyaletten Kaliforniya'ya kaçmaları halinde trans çocukları ve ailelerini koruyacak" nitelikte. Bu yasa aynı zamanda reşit olmayanların hayat değiştiren, geri dönüşü olmayan ameliyatlar için Kaliforniya'ya gelmelerine izin veriyor.

*“Cinsiyet onaylayıcı bakım”, ergenlik engelleyici ilaçlar, karşı cinsiyet hormonları ve transseksüel ameliyatları gibi cinsiyet değiştirme prosedürlerini ifade etmek için transgender ideolojisi tarafından kullanılan bir terimdir. Yukarıda sözü edilen yasa, reşit olmayan çocukların dahi bu cinsiyet değiştirme sürecine başlatılmasına müsaade etmekte, bunu yasaklayan eyaletlerin sakinlerinin ise Kaliforniya’ya gelip cinsiyet değiştirme hizmetlerinden faydalanmalarına olanak tanımaktadır.