Kaliforniya'nın yasa dışı göçmenlere cinsiyet değiştirmeleri için ödeme yapması öfke yarattı

Kaliforniya eyaletindeki yasa dışı göçmenlerin cinsiyet değiştirme prosedürlerinin devlet destekli bir sağlık programı tarafından karşılanacağı açıklaması tepkiyle karşılandı.
Kaliforniya'nın yasa dışı göçmenlere cinsiyet değiştirmeleri için ödeme yapması öfke yarattı

 

Erişim tarihi: 10.01.2024

Kaynak: newsweek.com

 

Muhafazakârlar, Kaliforniya'daki yasa dışı göçmenlerin, Medi-Cal'den (Kaliforniya eyaletindeki düşük gelirli bireyler ve ailelere sağlık hizmetleri sunan devlet destekli bir sağlık programı) cinsiyet değiştirme hizmeti almaya hak kazanabileceğinin açıklanmasının ardından öfkeyle tepkilerini gösterdiler.

ABD, güney sınırındaki yasa dışı geçişlerde önemli bir artış kaydetti; kolluk kuvvetleri günde 9.600'den fazla göçmenle karşılaştığını ve 192.000 kişinin tutuklandığını bildirdi. 

2014'ten beri eyalette ikamet etmek ve belirli bir eşiğin altında gelire sahip olmak gibi belirli kriterleri karşılayan Kaliforniya'daki tüm belgesiz göçmenler, 1 Ocak 2024’ten itibaren otomatik olarak Medi-Cal hizmeti almaya hak kazandı.

Colorado Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi üyesi Lauren Boebert, eski adıyla Twitter olan X üzerinden yaptığı paylaşımda bu politikayı eleştirdi: "Kaliforniya şimdi de yasa dışı yabancıların cinsiyet değiştirmesi için para ödüyor. Bu tweet'in can alıcı bir noktası yok. Can alıcı olan Kaliforniya."

Eyalet yönergeleri, yasa dışı göçmenlerin cinsiyet değiştirme hizmetine hak kazanabileceğini söylese de, bu seçeneği kullanan olup olmadığı henüz belli değil.

2022 tarihli bir Kaliforniya eyaleti notu, "tıbbi olarak gerekli olduğunda cinsiyet değiştirme hizmetlerinin Medi-Cal kapsamında olduğunu" açıkça ortaya koyuyor. Bu, transseksüel savunuculuk grubu Transgender Law Center'ın cinsiyet değiştirme ameliyatı ile ilgili yakın tarihli bir yayınında yaptığı tavsiyeye uyuyor: "Birçok Medi-Cal alıcısının duyduğunun aksine, Medi-Cal bazı prosedürleri karşılayacaktır."

Cinsiyet değiştirme hizmeti alınmasına ilişkin nottan alıntılar ise şu şekilde: "Cinsiyet değiştirme hizmeti, tıbbi olarak gerekli olduğunda Medi-Cal tarafından karşılanan bir yardımdır.”

Transgender Law Center'a göre Medi-Cal "hormon tedavisini, cinsiyet değiştirme ameliyatını ve diğer gerekli prosedürleri kapsamalıdır."

Kuruluş şöyle açıklıyor: "Medi-Cal'in yasa gereği talepleri vaka bazında değerlendirmesi gerekmektedir. Prosedür 'deneysel' olarak değerlendirilmediği sürece tıbbi olarak gerekli buldukları talepleri onaylamak zorundadırlar. Medi-Cal'in deneysel tanımı cinsiyet değiştirme ameliyatını içermemektedir."