Kaliforniya’daki oyuncak dükkanları cinsiyetsiz oyuncak bölümleri olmaması halinde para cezasına çarptırılabilir

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde çocuklar için cinsiyetsiz oyuncak bölümü olmayan mağazalar, Ocak ayında yürürlüğe girecek bir yasaya göre 500 dolara kadar para cezasına çarptırılabilecek.
Kaliforniya’daki oyuncak dükkanları cinsiyetsiz oyuncak bölümleri olmaması halinde para cezasına çarptırılabilir

 

Erişim tarihi: 28.12.2023

Kaynak: christianpost.com

 

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde çocuklar için cinsiyetsiz oyuncak bölümü olmayan mağazalar, Ocak ayında yürürlüğe girecek olan ve kız ve erkek çocuklarla ilgili “olumsuz önyargıları azaltmayı amaçlayan” bir yasaya göre 500 dolara kadar para cezasına çarptırılabilecek.

AB 1084 yasası uyarınca, çocuk bakım ürünleri veya oyuncakları satan perakende mağazaları, ürünlerin geleneksel olarak erkek veya kız çocuklarına yönelik olarak pazarlanıp pazarlanmadığına bakılmaksızın, "cinsiyet ayrımı gözetmeyen" bir bölüm bulundurmak ve tasarının "makul oyuncak seçimi" olarak tanımladığı ürünleri sergilemek zorunda.

Vali Gavin Newsom tarafından 2021 yılında imzalanan yasa, mağazalara uyum için 1 Ocak 2024 tarihine kadar süre veriyor. Yasa, "çocuk bakım ürünlerini" çocukların uyumasını, rahatlamasını veya beslenmesini kolaylaştırmak ya da çocukların emmesine veya diş çıkarmasına yardımcı olmak için tasarlanmış veya amaçlanmış herhangi bir ürün olarak tanımlıyor. Tasarıda çocuklar 12 yaş ve altı olarak tanımlanıyor.

Eyalet genelinde 500'den fazla çalışanı olan ve cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir oyuncak alanı oluşturmayan perakende mağazaları, ilk ihlalde 250 dolar, sonraki ihlallerde ise 500 dolar para cezasına çarptırılıyor.

Tasarıda, "Kız ya da erkek çocuklar için pazarlanan benzer ürünlerin ayrı tutulması, tüketicinin ürünleri karşılaştırmasını zorlaştırmakta ve yanlış bir şekilde yalnızca bir cinsiyet tarafından kullanılmasının uygunsuz olduğunu ima etmektedir." ifadesi yer alıyor.

Cinsiyetsiz
Kaliforniya’daki oyuncak dükkanları cinsiyetsiz oyuncak bölümleri olmaması halinde para cezasına çarptırılabilir.

Associated Press'in haberine göre, eyalet yasama meclisindeki Demokratlar daha önce 2019 ve 2020 yıllarında da benzer bir yasayı geçirmeye çalışmış ancak başarılı olamamıştı.

Merkez sağ düşünce kuruluşu American Enterprise Institute'un kıdemli üyesi Christina Hoff Sommers gibi akademisyenler, çocukların ilgi alanlarının ve tercih ettikleri oyun biçimlerinin biyolojilerinden kaynaklandığını savunarak, çocuk oyuncaklarını cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir hale getirme çabasını eleştirdi.

Feminist akademisyen, 20 yıl önce oyuncak üretim şirketi Hasbro'nun her iki cinsiyete de pazarlamayı planladığı bir oyun evini nasıl test ettiğini gündeme getirdi. Kızlar evin içinde bebeklerine baktıklarını hayal ederken, erkekler oyun evinin çatısından bir bebek arabası fırlatmıştı. Sommers, "Bir Hasbro yöneticisi yeni bir açıklama getirdi: 'Erkekler ve kızlar farklıdır'" diye yazdı. "Kızlar ve erkekler farklıdır ve radikal davranış değişikliğinden başka hiçbir şey onların temel oyun tercihlerini önemli ölçüde değiştiremez" diye devam etti. "Çocuklar, birkaç istisna dışında, güçlü bir şekilde cinsiyete dayalı oyunlar oynar."

Sommers, ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocukları geniş bir oyun yelpazesine maruz bırakmaları gerektiği konusunda hemfikir olsa da, çocukların farklı oyuncakları denemelerini zorunlu kılmayı eleştirerek bu tür bir "sosyal mühendisliğin" etik olup olmadığını sorguladı.